Jesteś tutaj:Gospodarka Pomnik z gnieźnieńskiego parowozu
środa, 15 lipca 2015 13:26

Pomnik z gnieźnieńskiego parowozu

 

Jeszcze w tym roku we Wrześni stanie pomnik, składający się z lokomotywy sprzedanej w 2014 roku przez Powiat Gnieźnieński.

Przypomnijmy, że w połowie ubiegłego roku Września zakupiła od gnieźnieńskiego samorządu powiatowego parowóz wąskotorowy Px48 1785. Od samego początku mówiono, że jej sprzedaż powodowana jest koniecznością pozyskania środków na remont drugiej lokomotywy Px, wchodzącej w skład Gnieźnieńskiej Kolei Wąskotorowej. Tymczasem wrześnianie parowóz zakupili, aby... stworzyć z niego pomnik. Od samego początku krytycy decyzji o sprzedaży pociągu mówili, że poprzez takie wyprzedawanie mienia, niszczy się pamiątki historii, nierozerwalnie związane z naszym regionem.

Na dniach zakończony ma zostać przetarg na wykonanie miejsca upamiętniającego Wrzesińską Kolej Wąskotorową, która została zlikwidowana w 1978 roku. Do dziś we Wrześni nie pozostał praktycznie żaden ślad po „kolejce”, ale wkrótce ma się to zmienić. Tutejszy samorząd zakupił nie tylko gnieźnieński parowóz, ale także dwa wagony, które docelowo mają zostać ustawione na odbudowanym fragmencie torów, w dawnym przebiegu linii kolejowej.

Wagony towarowe oraz sama lokomotywa, mają zostać poddane gruntownej konserwacji. W jej skład wchodzi m.in. wymiana powłoki malarskiej, usunięcie elementów starej instalacji elektrycznej i poprowadzenie nowej, uzupełnienie brakujących elementów konstrukcji, zgodne z zaleceniami konserwatorskimi, zaczopowanie komina oraz uszczelnienie konstrukcji uniemożliwiającej dostawanie się wody do wnętrza.

Wykonawca zapewnia także transport gotowych obiektów na miejsce ekspozycji. Ta znaleźć się ma przy ul. Kaliskiej, niedaleko skrzyżowania z ul. Wrocławską. Przy niej zaprojektowany ma zostać niewielki peron oraz towarzysząca infrastruktura.

Prace konserwatorskie mają potrwać do 25 września, a całość ma zostać ustawiona jako eksponaty do 30 września br. Pozostaje pytanie, czy na ewentualną uroczystość odsłonięcia, zaprosi się odpowiedzialnych za sprzedaż parowozu, z czego zysk do dziś nie został wykorzystany na remont drugiej lokomotywy?

16 komentarzy

 • Link do komentarza xxxxxxxxx czwartek, 16 lipca 2015 19:18 napisane przez xxxxxxxxx

  przed chwilą w TV pokazali odbudowane tory i kolejkę wąskotorową w Wyrzysku (miasto 5000 tys. mieszkańców) czyli jak ktoś chce to jest zrobione i rozreklamowane

 • Link do komentarza iga czwartek, 16 lipca 2015 10:19 napisane przez iga

  wiki a co tam jest coraz ładniejszego w starówce ? pytam bo jakoś nie widzę by przez ostatnie lata czy nawet miesiące coś tam upiękniło to miejsce , chyba nie masz na myśli tej pokracznej fontanny i rozsypanego piasku ?

 • Link do komentarza kunegunda czwartek, 16 lipca 2015 09:28 napisane przez kunegunda

  Przez te wszystkie lata bezsensownego pakowania kasy w żużel można było zrobić super kolejkę wąskotorową z dworcami w Gnieźnie , Niechanowie, Witkowie, Powidzu i towarzyszącymi atrakcjami. Jeszcze by kasy zostało na wybudowanie torów wokół Gniezna , na taką krótką trasę dla zwiedzających Gniezno. Niech się ta władza wreszcie obudzi i zacznie coś konkretnego działać w Gnieźnie zamiast wydawać kasę w beznadziejny żużel a nam dawać namiastkę plaży, no chyba że ktoś ma w tym jakiś interes ?

 • Link do komentarza Wania czwartek, 16 lipca 2015 09:15 napisane przez Wania

  Koniecznie trzeba tam zaprosić na odsłonięcie poprzedni zarząd i radnych, co to głosowali za sprzedażą! Tylko wrześnianom trzeba powiedzieć, że dwóch byłych radnych chętnie by sobie wychyliło kielicha przy takiej imprezie. Trzeba im tylko załatwić bezpieczny powrót, najlepiej... pociągiem.

 • Link do komentarza Marek czwartek, 16 lipca 2015 06:51 napisane przez Marek

  Września w centrum miasta wybuduje dworzec i postawi wyremontowaną kolejkę z wagonami a Gniezno w centrum miasta wysypało kilka wywrotek piasku - jeżeli Gniezna nie stać na remont kolejki i wykorzystanie zabytkowych popadających w ruinę budynków po kolejnictwie to chyba świadczy o ubóstwie naszego miasta. Dodam że nie chodzi o jakieś widzimisia ale o wykorzystanie czegoś już istniejącego w celu upiększenia miasta i stworzenia atrakcji przyciągających turystów nie tylko z Polski. Niestety u nas resztę pieniędzy wydaje się na prowizorki w stylu - kupka piasku , czy na zapewnienie posadek na cztery lata .

 • Link do komentarza wiki środa, 15 lipca 2015 22:40 napisane przez wiki

  Jeśli ktoś uważa, że jesteśmy ubogim krewnym Wrześni to naprawdę chyba jest z nim coś nie tak. Wcale nie czuję się jak ubogi krewny. Żyjemy w niezłym mieście, mamy piękną katedrę, coraz ładniejszą starówkę, kapitalny sąd, fajny stadion żużlowy, do rugby i hokeja. Dzieje się coraz więcej. Koncerty duże małe, regularnie, a nie od wielkiego dzwona. Ludzie ogarnijcie się. Wieczni maruderzy

 • Link do komentarza kotek środa, 15 lipca 2015 20:36 napisane przez kotek

  Jest taka sprawa żeby nasza władza pogadała z władzą z Wrześni żeby oni na tym odremontowanym parowozie nie zawieszali informacji z jego historią a zwłaszcza żeby nie było nic o Gnieźnie. Proszę zauważyć że latem ulicą Wrocławską z południa jadą turyści nad morze którzy dalej jadą przez Gniezno , lepiej żeby oni nie znali sprawy tego parowozu bo jak wjadą do Gniezna i zobaczą nasze miasto a zwłaszcza tą zachwaszczoną ulicę Wrzesińską to dopiero sobie wyrobią opinię.

 • Link do komentarza Artur środa, 15 lipca 2015 20:16 napisane przez Artur

  kurcze o co tu chodzi w tym Gnieźnie , w każdym mieście coś się dzieje , są inwestycje, usprawnia się komunikację , odnawia kamienice , wykorzystuje się różne atuty żeby przyciągnąć turystów a u nas parowozownia niszczeje a na wąskie tory nie mają pomysłów ? Czy te nasze władze nie rozumieją że śpiewy czy przemarsze ulicami na nikim już nie robią wrażenia. Niedługo przy tej Wrześni będziemy jak ubogi krewny.

 • Link do komentarza rychu środa, 15 lipca 2015 17:16 napisane przez rychu

  Gniezno za to ma prezesa od jednego bloku, nowych dyrektorów i kierowników, inspektorów od tańców i spraw prasowych , straż fotoradarową , upadły żużel z ostatnim miejscem w tabeli , taras widokowy zamknięty na kratę i kłódkę , obrzydliwą fontannę z zakazem kąpieli . Jesteśmy lepsi ?

 • Link do komentarza medyk środa, 15 lipca 2015 16:58 napisane przez medyk

  To już jest szczyt zidiocenia naszych decydentów. Kasy na remont nie zdobyli, pamiatki historycznej na zawsze sie pozbyli, piachu górę usypali, świat się śmieje. Czy czasem nie trzeba niektórych celebrytów posłać do psychiatry? To nieprawdopodobne, co się tutaj wyprawia!

 • Link do komentarza niestety z Gniezna środa, 15 lipca 2015 16:02 napisane przez niestety z Gniezna

  Będziemy mieli dokąd jeździć z dziećmi i pokazywać im jak kiedyś wyglądała Gnieźnieńska Kolej Wąskotorowa

 • Link do komentarza Yter środa, 15 lipca 2015 15:51 napisane przez Yter

  Po naszemu to się chyba mówi "ale poruta"

 • Link do komentarza dfgh środa, 15 lipca 2015 15:44 napisane przez dfgh

  to we Wrześni nie zrobili plaży w centrum tylko restaurują kolejkę kupioną od Gniezna ? czy oni powariowali , nie usypali piasku tylko naprawiają kupę złomu ? sprzedać im resztę wąskotorówki i szyny i tą parowozownię co bez sensu stoi w Gnieźnie

 • Link do komentarza Adam środa, 15 lipca 2015 15:34 napisane przez Adam

  Września - inwestycje, praca, szkolnictwo, rozwój . Gniezno - tańce, śpiewy, upadły żużel na który nikt nie chodzi a miasto uparcie w to inwestuje. Dojdzie do tego że Września przejmie Gniezno i dołączy je do swoich terenów jako miejsce do rekreacji i skansen

 • Link do komentarza turystka środa, 15 lipca 2015 15:02 napisane przez turystka

  cóż Września będzie miała jedną atrakcję więcej, prócz tych co już ma !! gratulacje!

 • Link do komentarza Pirat środa, 15 lipca 2015 14:50 napisane przez Pirat

  Morał: Jak się chce to można! Września znowu górą, "...nam się ostał ino sznur" (czyt. kuweta na rynku). A jeszcze ciekawiej będzie jak VW ruszy. Ludzie z większego miasta (Gniezno) do pracy do mniejszego będą jeździć. "Są takie rzeczy na świecie, które się nawet fizjologom nie śniły"

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane