wtorek, 11 sierpnia 2015 09:33

Ruszył przetarg na budowę hali

 

Gnieźnieński Ośrodek Sportu i Rekreacji szuka wykonawcy, który wybuduje halę widowiskowo-sportową przy ul. Zabłockiego.

Zgodnie z założeniami budowy hali, inwestycją zajmie się wymieniona jednostka, należąca do miasta Gniezna i zostanie zrealizowany projekt przedstawiony w 2013 roku, wykonany przez ABK Projekt z Zielonej Góry.

Przetarg pod nazwą „Budowa hali sportowo-widowiskowej w Gnieźnie przy ul. Zabłockiego” zakłada pobudowanie obiektu 2-kondygnacyjnego w technologii szkieletowej z dachem płaskim. Konstrukcja obiektu zostanie postawiona na ponad 1000 palach, o średniej głębokości zanurzenia w gruncie 16,5 metra. Sam obszar budowy budynku zaliczono jako stabilne geologicznie podłoże.

Ponadto konstrukcja dachu zostanie wsparta na żelbetowych słupach, rozstawionych w osi co ok. 6 metrów i rozpiętości 41 metrów. Co ciekawe, projektant założył, że w trakcie eksploatacji konstrukcji dachowej, należy ją bezwzględnie odśnieżać, jeśli pokrywa śnieżna przekroczy grubość 20 cm.

Wysokość hali wyniesie od powierzchni boiska do dachu ponad 9 metrów. Z trzech stron znajdować się będą miejsca na widowni, przygotowanej na ponad 1200 miejsc siedzących. Siedziska zostaną wykonane w dwóch kolorach – niebieskim i żółtym. Zgodnie z założeniami projektu, na teren boiska będzie można zejść zarówno z widowni, jak i z poziomu parteru – dwa wejścia z boku i jedno główne. Pomieszczenia magazynowe będą znajdować się pod widownią oraz w pomieszczeniach bocznych.

Całemu obiektowi ma towarzyszyć niezbędna infrastruktura – szatnie, toalety, wentylacja, system ogrzewania ciepłowniczego i windy. W dokumentacji projektowej zawarta została także informacja o kolorystyce budynku. Dla otoczenia przygotowano projekt budowy drogi dojazdowej do niewielkiego parkingu przed i za obiektem, od strony parku.

Przetarg, opublikowany w poniedziałek 10 sierpnia, zakończony ma zostać do 15 września 2015 roku. Wówczas poznamy wykonawcę, który wybuduje obiekt, zdaniem wielu kontrowersyjny ze względu na jego skromny projekt, lokalizację na terenie osiedla mieszkaniowego, a także koszty późniejszej eksploatacji. Cena budowy obiektu wynosi prawie 33 mln złotych brutto, z czego jedną trzecią kosztów pokryje dofinansowanie ministerialne, na kwotę 9 milionów złotych, rozłożone na cztery lata. To jednak niewystarczające, zważywszy iż reszta środków powinna pochodzić z budżetu miasta. W tym celu Magistrat planuje dalej sprzedawać posiadane nieruchomości, z których część do tej pory nie znalazła nabywców. Sama hala ma być gotowa do końca 2018 roku.

14 komentarzy

 • Link do komentarza vbcxhgcxtcd środa, 12 sierpnia 2015 08:24 napisane przez vbcxhgcxtcd

  I nie zapominajmy o tym że PO już raz budowała szpital z dofinansowaniem z zewnątrz i nie ma szpitala i nie ma dofinansowania. Spokojnie poczekam na efekt finalny tego przedsięwzięcia a że to być może nastąpi po kolejnych wyborach to trudno, tyle wytrzymam .

 • Link do komentarza wiki środa, 12 sierpnia 2015 06:10 napisane przez wiki

  Świetna sprawa. I jeszcze kasa z zewnątrz. Dzieje się!

 • Link do komentarza rowerzysta środa, 12 sierpnia 2015 04:51 napisane przez rowerzysta

  Szpital nie skończony...chcą sprzedawać nieruchomości miejskie...bo ktoś ma fanaberie - co zostanie dla kolejnych pokoleń?

 • Link do komentarza Jacek Mańkowski wtorek, 11 sierpnia 2015 22:50 napisane przez Jacek Mańkowski

  Apel....uje o uzywanie rzeczownikow ktorych znaczenie sie zna. To tak na marginesie i a propos aktywisty. Przy okazji proponuje zapoznac się m.in. z ustawa o samorzadzie gminnym, ustawa o finansow publicznych i innymi przepisami prawa regulujacymi funkcjonowanie zakładu budzetowego jakim jest Gosir czy poznanski Posir i wtedy mowic lub pisac do rzeczy a nie od rzeczy.
  Pozdrawiam
  Jacek Mańkowski
  Dyrektor Gosir

 • Link do komentarza apel wtorek, 11 sierpnia 2015 19:58 napisane przez apel

  Apel!!!
  Podpisujemy się pod komentarzami wszystkich!!!!
  Nie dla hal,i to gwoźdź do trumny zapyziałego Gniezna.
  Budasz to miasto zadłuży na amen. Niech radni nie wyrażają zgodę na przejedzenie przez koalicje SLD - PO pieniędzy potrzebnych dla miasta ważnych inwestycji. Skandal mają ludzi gdzieś.
  Ośrodki sportowe. którymi aktywista Mańkowski zarządza nie zarabiają, a skąd hala widowiskowa. KOSZTY , KOSZTY i wielkie nic.

 • Link do komentarza Kunegunda wtorek, 11 sierpnia 2015 16:04 napisane przez Kunegunda

  Platforma bierze się do kolejnej budowy? Czy jest coś takiego co za Platformy zaczęto i skończono? bo nie przypominam sobie

 • Link do komentarza Gnieźnianin wtorek, 11 sierpnia 2015 15:47 napisane przez Gnieźnianin

  Krótko mówiąc szykuje się nam nowy pomnik głupoty , jakby ich w naszym mieście było za mało .

 • Link do komentarza Stefan12 wtorek, 11 sierpnia 2015 14:49 napisane przez Stefan12

  1000 pali o głębokości 16,5m???!!!
  O matko, kto to zaprojektował?

 • Link do komentarza wielkopolanka wtorek, 11 sierpnia 2015 13:39 napisane przez wielkopolanka

  drogi Pener - gnieźnianie uwielbiają bylejakość i stąd taki a nie inny projekt, który wygląda tak jak to opisała starababa dobudówki - szopki, czy jak kto woli przeróbka istniejące projektu!! nic nowego, nic innowacyjnego, byle by było!! już mi nawet mieszkańców po tych ostatnich wyborach nie jest żal, chcieliście to macie!

 • Link do komentarza Promyczek wtorek, 11 sierpnia 2015 13:36 napisane przez Promyczek

  ...należy ją (konstrukcję dachową) bezwzględnie odśnieżać...
  Matko kochana, kto tak dziś buduje???

 • Link do komentarza SzaryEminent wtorek, 11 sierpnia 2015 13:10 napisane przez SzaryEminent

  Pener dobrze gada, polać mu! Hala wciśnięta w osiedle mieszkaniowe, gdzie nie ma normalnej drogi dojazdowej tylko ażurowa z betonu, już teraz brakuje miejsc postojowych a co dopiero będzie jak hala powstanie i odbędą się jakieś duże imprezy? Czy jest w ogóle kosztorys jej konserwacji za 10 - 20 lat? Czy będzie na siebie w ogóle zarabiała? Jaka jest pewność trwałosci całego wzgórza, bo nie sądzę, że robiono dogłębne badania geologiczne a jedynie w miejscu budowy i w celu sprawdzenia osadzenia fundamentów.

 • Link do komentarza Pener wtorek, 11 sierpnia 2015 12:46 napisane przez Pener

  Pomijając sens budowy hali, kiedy eksperci alarmują by pieniądze inwestować w kapitał ludzki, innowację, technologię, która pozwoli zwielokrotnić dochód z gospodarki, kiedy za 6 lat skończą się środki z UE, by nie inwestować w fajerwerki władz jak aquaparki, hale, stadiony - tutaj dochodzi do marnotrawstwa. To są gigantyczne pieniądze - około połowa długu miasta. Za te gigantyczne pieniądze można wybudować kilka dodatkowych ulic o znaczeniu strategicznym dla miasta + wyremontować kilka ważnych, prestiżowych ulic + zbudować parkingi na obrzeżach + zrewitalizować wszystkie parki + zainwestować w nowoczesne technologię + edukację i kapitał społeczny = zintegrować mieszkańców. Kwota którą wyda się na halę, w której prócz kilku zespołów, będą wieczorami grać znajomi znajomych wynajmując parkiet za grosze, można by wespół z Powiatem wybudować nowy szpital - NOWY SZPITAL. Bezpieczeństwo zdrowotne jest najwyższym priorytetem dla mieszkańców bo DOTYCZY WSZYSTKICH MIESZKAŃCÓW. Hala dotyczy kilkudziesięciu mieszkańców (może kilkuset), nie przynosi efektów ekonomicznych, prestiżowych, społecznych. Zaspokaja tylko ambicje bycia większym niż się jest.

  To krótkowzroczność.

  Co do samej hali. Projekt przypomina galerię handlową lub supermarket. Proszę mi uwierzyć - w Polsce buduje się już nowocześnie. Nie ogłoszono konkursu architektonicznego na projekt hali, co mogłoby skutkować, że hala byłaby nowoczesna i funkcjonalna - INNOWACYJNA. Niestety, wzięto po kilku poprawkach bardzo stary projekt architektów, którzy zrobili podobną halę w Mogilnie lata temu. To jest projekt na miarę owego Mogilna, nie Gniezna. Stare technologie, zignorowana architektura elewacji. To jest projekt wizualnie wpasowujący się w trendy polskie z lat 90', a europejskie z lat 70'. Bardzo mi przykro, że ta krótkowzroczność zastopuje miasto, mieszkańców i architekturę tego pięknego miasta na lata. Na dziesiątki lat.

 • Link do komentarza Marek wtorek, 11 sierpnia 2015 12:03 napisane przez Marek

  tylko 1200 miejsc siedzących , to kiepsko , taki Sanok czy Nowy Targ mające połowę mieszkańców co Gniezno , mają hale sportowo - widowiskowe po 3000 i 3500 miejsc siedzących

 • Link do komentarza starababa wtorek, 11 sierpnia 2015 10:46 napisane przez starababa

  ten projekt przepraszam, wygląda jak dobudówka do dobudówki, czyli seria szopek na moim podwórku w kamienicy miejskiej....

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane