Jesteś tutaj:Gospodarka Konserwacja odkrycia w Komendzie
piątek, 04 września 2015 13:31

Konserwacja odkrycia w Komendzie

 

Skrywane były pod warstwą farby od około 75 lat i obecnie przywraca się im ich pierwotny blask. Mowa o malowidłach ściennych, odkrytych w Komendzie Powiatowej Policji.

Pomieszczenie dawnej kaplicy szpitalnej od kilku tygodni przechodzi gruntowną konserwację (zobacz także: Co odkryto w Komendzie?). Teraz jako pierwsi, za zgodą władz Komendy, zostaliśmy wpuszczeni do środka, by przyjrzeć się trwającym pracom. W ich trakcie dokonano kilku dodatkowych odkryć.

Największym z nich były oczywiście same freski, które odkryte zostały już w trakcie trwającego remontu. Pokrywają one wszystkie ściany, łącznie z wnękami okiennymi, a także sufit. Niestety w tym ostatnim miejscu zachowały się one najsłabiej, dlatego zadecydowano o odnowieniu zachowanych części malowideł. Te zaś zostały w niektórych miejscach trwale uszkodzone przez prace budowlane, które odbyły się w budynku w latach poprzednich. O przeprowadzeniu konserwacji zadecydował Wojewódzki Konserwator Zabytków, którego decyzją malowidła zostały wpisane do rejestru zabytków. Skąd freski wzięły się w tym miejscu? Dawniej bowiem w budynku Komendy znajdował się szpital (od 1826 r.), a później także dom księży seniorów (do II wojny światowej). Jeszcze w XIX wieku w pomieszczeniu znajdującym się na parterze, utworzono niewielką kaplicę dla pacjentów i personelu.

Wśród malunków odkrytych na ścianach, odnaleźć można motywy z Pisma Świętego, postacie świętych, apostołów oraz Jezusa Chrystusa. Ponadto są widoczne również bliżej nieokreślone sylwetki, np. rycerza w zbroi. Część ścian ozdobiona została jedynie najróżniejszymi wzorami. W kilku miejscach zachowały się także napisy chrystogramu IHS, będącego symbolem Chrystusa. Nieoficjalnie wiadomo już, że autorem malowideł był prawdopodobnie gnieźnianin, który w swoim fachu szkolił się poza granicami kraju. Póki co jednak pracownicy komendy nie chcą zdradzać więcej informacji, dopóki nie uda się odnaleźć więcej wiadomości o tym odkryciu.

Co ciekawe, dowiedzieliśmy się także, że w trakcie zdejmowania kilku warstw farby, na środku jednej ze ścian odkryto... swastykę. Wymalowana została przez Niemców w trakcie okupacji, a więc w czasie, kiedy w budynku znajdowała się siedziba SS. To właśnie wówczas zostały zamalowane ściany całej kaplicy, skrywając tym samym kolorowe malunki na wiele lat.

Po usunięciu malunku swastyki okazało się, że mały fragment ściany zawiera wnękę. Po wykuciu części cegieł oczom ukazała się niewielka nisza, o nieustalonym dotąd przeznaczeniu. Prawdopodobnie w tym miejscu mogła znajdować się postać jakiegoś świętego, obraz lub tabernakulum. Również i ta wnęka ma zostać odnowiona.

Prace w pomieszczeniu, które docelowo ma mieścić dyżurkę, mają potrwać do końca września. Po ich ukończeniu, efekty konserwacji prawdopodobnie zostaną oficjalnie zaprezentowane.

5 komentarzy

 • Link do komentarza dzikuska poniedziałek, 07 września 2015 16:05 napisane przez dzikuska

  no właśnie dyżurka!!

 • Link do komentarza Promyczek poniedziałek, 07 września 2015 11:55 napisane przez Promyczek

  A nie można by tego pomieszczenia jakoś wydzielić z powierzchni zajmowanej przez Policję i nieco umniejszając siedzibę (wkrótce nowy budynek będzie) udostępnić zwiedzającym? Atrakcja turystyczna by była o które to atrakcje i Miasto i Powiat zabiegają. Szkoda na dyżurkę...

 • Link do komentarza turystka piątek, 04 września 2015 15:32 napisane przez turystka

  no to teraz pełna kultura w dyżurce będzie, przy takich zabytkach!! przyjemnej pracy!!

 • Link do komentarza tomasz piątek, 04 września 2015 14:55 napisane przez tomasz

  W ostatnim zdaniu jest napisane, że dyżurka..............

 • Link do komentarza zapytajnik piątek, 04 września 2015 14:35 napisane przez zapytajnik

  A co będzie po remoncie w tej byłej kaplicy?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane