środa, 16 września 2015 11:37

S-5 do Bydgoszczy z kolejnym opóźnieniem

 

Budowa drogi ekspresowej, prowadzącej w kierunku północnym do autostrady A1 i dalej w kierunku Gdańska, może znowu się przeciągnąć.

Bydgoski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad jeszcze w sierpniu dokonał wyłonienia wykonawców dla zaprojektowania i wybudowania kolejnego odcinka S-5, która prowadzić będzie od węzła w Mielnie k. Gniezna do Bydgoszczy i dalej w kierunku Nowych Marz, gdzie trasa ma wchodzić na autostradę A1. Cała droga ma mieć po dwa pasy ruchu w każdą stronę z możliwością docelowego poszerzenia jej w przyszłości o trzeci. Łącznie 54-kilometrowy odcinek od granicy województwa wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego do Białych Błot k. Bydgoszczy, zaprojektować i wykonać mają trzy firmy lub konsorcja. Pojawiły się jednak protesty.

Przetarg na fragment od Mielna do Jaroszewa (k. Żnina) o długości 25 km wygrało konsorcjum Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów Kobylarnia S.A. i Mirbud S.A. za kwotę 422 milionów złotych. Na tym odcinku pojawić się ma 6 węzłów drogowych – Mieleszyn, Lubcz, Rogowo, Biskupin, Żnin i Jaroszewo. S5 stanowić będzie jednocześnie obwodnicę dla Żnina. Miasto droga minie od zachodniej strony.

Odcinek od Jaroszewa do Szubina o długości 19,3 km wygrało konsorcjum Trakcja PRKiT S.A. i Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor Sp. z o. o. za kwotę 352 mln złotych. Zaczynać się będzie na węźle Jaroszewo i po drodze będą jeszcze trzy inne zjazdy – Kowalewo, Nowy Świat oraz Szubin. Na tym odcinku, mniej więcej na wysokości Żnina, pojawi się także Miejsce Obsługi Podróżnych (MOP).

Wykonanie ostatniego fragmentu, prowadzącego do Białych Błot i obwodnicy Bydgoszczy, o długości 9,7 km wygrała Impresa Pizzarotti & C.S.p.A. za kwotę 260 mln złotych. Na tym odcinku, zaczynającym się od węzła Szubin, pojawi się tylko zjazd w Rynarzewie. Również i tutaj, niedaleko Szubina pojawi się MOP. Na samym końcu S5 prowadzić będzie na obwodnicę Bydgoszczy o klasie drogi ekspresowej, która ominie miasto od zachodniej strony.

Pojawiły się jednak odwołania od wyników przetargów, które spowodują ponownie przeciągnięcie terminu oddania inwestycji. Na najbardziej interesującym odcinku pomiędzy Gnieznem a Bydgoszczą, dotyczy to fragmentu z Szubina do Jaroszewa, a więc środkowego fragmentu trasy. To spowodowało, że cała inwestycja ponownie stanęła pod znakiem zapytania, gdyż bez tego odcinka, droga w pozostałych fragmentach, będzie problematycznym rozwiązaniem. Odwołania pojawiły się także na innych fragmentach drogi, w rejonie Bydgoszczy oraz w kierunku autostrady. Obecnie trwają procedury, które mają rozstrzygnąć wszystkie kwestie związane z protestami.

To już 8 rok, odkąd pojawiła się informacja o budowie drogi ekspresowej, łączącej Poznań z Bydgoszczą i Gdańskiem, a która początkowo miała być wykonana do 2012 roku na mistrzostwa Euro. Termin ten jednak się przesuwał i obecne działania wydają się być kolejnym przeciąganiem inwestycji w nieskończoność. Planowany do niedawna termin oddania dróg do użytku do 2018 roku, wydaje się być już nierealnym.

Niezależnie od tych informacji, prace przy budowie S-5 na odcinku od węzła Gniezno Południe do Mielna, cały czas trwają.

4 komentarzy

 • Link do komentarza szofer środa, 16 września 2015 21:42 napisane przez szofer

  @ "do szofer" oczywiście, ze to złe rozwiązanie, bo te TIRy nadal będą zajeżdżały Gniezno, blisko domów, przy których między innymi od lat nie chcą postawic ekranów, jak np. na ulicy Żabiej. Takze Winiary byłyby spokojniejsze, gdyby ten ciężki tabor od Wrześni szedł inną trasą na Bydgoszcz. Zatem odciążenie obwodnicy będzie tylko iluzoryczne.

 • Link do komentarza turystka środa, 16 września 2015 16:23 napisane przez turystka

  pytanie do posła -Arndta- a kiedy droga do Wrześni zostanie zmodernizowana, obiecuje to już pana 3 /trzecia/ kampania na temat dróg!

 • Link do komentarza do szofer środa, 16 września 2015 15:57 napisane przez do szofer

  a czy to złe rozwiązanie??wolisz te tiry w mieście ? :) innej opcji dla tir.ów nie ma i raczej nie będzie jadących z kierunku Wrześni

 • Link do komentarza szofer środa, 16 września 2015 13:23 napisane przez szofer

  Doczekać sie wprost nie możemy, kiedy zniknie ten tabun TIRów z Poznańskiej. A co z TIRami jadącymi z Wrześni? Kędy one będą wjeżdżały na S5 do Bydgoszczy?Nadal polecą pod wiaduktem Solidarności?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane