Jesteś tutaj:Gospodarka Rekultywacja „Wenecji” będzie trwać latami
środa, 23 września 2015 10:30

Rekultywacja „Wenecji” będzie trwać latami

 

Do jeziora Jelonek trafia wciąż sporo biogenów, które powodują ich gromadzenie się w osadach dennych. Efektem jest przekwitanie oraz ostatnie śnięcia w akwenie.

W środę 23 września z dziennikarzami spotkał się prof. dr hab. inż. Stanisław Podsiadłowski, który wyjaśnił jakie będą sposoby przywrócenia sytuacji na jeziorze Jelonek: - Po ostatniej rekultywacji nastąpiło odnowienie osadów dennych, które przez ostatnie lata akumulowały biogeny i w końcu nie miały gdzie ich przyjąć. Stąd pojawiły się zakwity. Po tym zostały one oczyszczone i po kilku latach proces się powtórzył. Niestety zapełniły się dosyć szybko, co oznacza, że do jeziora wpada wciąż dużo biogenów. Siłą rzeczy trzeba rekultywację prowadzić dalej - przekonuje naukowiec z Instytutu Inżynierii Biosystemów.

Na jeziorze obecnie porusza się łódź, która prowadzi inaktywację fosforu za pomocą specjalnego urządzenia. Zdaniem prof. Stanisława Podsiadłowskiego, takie działania trzeba będzie prowadzić kilka razy w ciągu roku. Ponadto pojawiły się pomysły inwestycji, które mają przyczynić się do rekultywacji: - Warto będzie wykonać specjalne fontanny, które będą miały zdolność nie tyle widowiskową, ale przede wszystkim doprowadzać będą silnie natlenioną wodę na dno zbiornika, aby trafiała ona na dno, a nie powierzchnię. Normalne fontanne opuszczają ją tylko na taflę wody. W tych fontannach można będzie zastosować jeszcze specjalne preparaty, które będą wiązać fosfor - twierdzi naukowiec.

Jak przyznał wiceprezydent Jarosław Grobelny, koszty działań związanych z rekultywacją podjętą w tym roku, szacowane są na wysokość 27 tysięcy złotych. Ile pieniędzy zostanie wydatkowane w przyszłym roku, obecnie jeszcze trudno jest oszacować: - Przed nami jest jeszcze szczegółowa analiza, która ma stwierdzić, skąd pojawia się taki duży napływ biogenów do jeziora. Pozostaje to do zidentyfikowania, a przymierzać będziemy się do tych urządzeń, przypominających fontanny, które będą doprowadzać tlen na dno akwenu - informuje Jarosław Grobelny i dodaje: - Jezioro ma w niektórych miejscach tylko 30 cm głębokości, co powoduje, że silnie nagrzewają się osady denne przez co ich reaktywność jest większa.

Ponadto jeszcze w tym roku w akwenie ma zostać wypuszczony drapieżny gatunek ryb, najpewniej będzie to szczupak. Ma on regulować ilość białej ryby, która kilka tygodni temu udusiła się z powodu braku tlenu w wodzie. Służby porządkowe wyciągnęły z wody w sumie cztery tony ryb, ale szacuje się, że na dnie może spoczywać jeszcze ich około ośmiu ton.

15 komentarzy

 • Link do komentarza znawca czwartek, 24 września 2015 12:19 napisane przez znawca

  Te biogeny pewnie sobie z deszczem spływają, bo ludzie w burzówkę się po podłączali. Popada mocniej, burzówka wybija i z całym syfem spływa do jeziora.

 • Link do komentarza wilk środa, 23 września 2015 23:42 napisane przez wilk

  Ewcia --- niech już nie będzie tej Malty u nas,bo to kto ma trochę w głowie ustawione,doskonale wiedział,że to tylko tandetne chwyty dla ogłupiałych lemingów,ale żeby choć była WENEJA , taka jak w latach 60-70 tych,to też będzie git !!!!!!

 • Link do komentarza ewa środa, 23 września 2015 20:30 napisane przez ewa

  Czy ja dobrze pamiętam , jak były wybory prezydenta to ktoś coś obiecywał że będziemy mieli drugą Maltę jak ta w Poznaniu to ja się pytam kiedy to będzie zrobione

 • Link do komentarza yeti środa, 23 września 2015 20:16 napisane przez yeti

  Panie Grobelny chcemy wiedzy o wydatkach miasta, kiedy będzie upubliczniony rejestr umów publicznych z wszystkimi , powtarzam wszystkimi wydatkami ?

 • Link do komentarza tyytytryrt środa, 23 września 2015 20:09 napisane przez tyytytryrt

  Scarlett a co jest teraz, też tylko mówią i pokazują się na fotach, rok mija kadencji i co i nic, przepraszam zapomniałem że kratę na kłódkę zamknęli w dolinie

 • Link do komentarza ble ble ble środa, 23 września 2015 19:41 napisane przez ble ble ble

  Grobelny, surojadka to też grzyb.
  Znowu podpiera się autorytetami. Przecież kasa za waszych rządów w urzędzie świeci pustkami. Nie jesteście już w stanie przejąć odpowiedzialności za to miasto.

 • Link do komentarza Scarlett środa, 23 września 2015 18:41 napisane przez Scarlett

  ad.wilk - jak prezydent Kowalski mówił, to znaczy, że mówił. Jakby mówił, że robi, to znaczy, że robi. Jasne,co? A poza tym, to był wspaniały prezydent, co podkresla obecny prezydent, który korzysta z jego doświadczenia, wiedzy i umiejętności. Tylko w takim razie po co go zastąpił, skoro był taki dobry, trudno zrozumieć.

 • Link do komentarza plażowiczka znad morza środa, 23 września 2015 18:13 napisane przez plażowiczka znad morza

  co roku, jak nie raz, to dwa razy ta sama katastrofa ekologiczna i tak od lat, a oni mi tu z "nadmiarem biogenów" ??!! proponuję przyjrzeć się pracy instytucjom i osobom odpowiedzialnym od lat za taką a nie inną sytuację w tym akwenie.... SANEPID nic nie widzi, Wydziały Środowiska UM, Powiatu też nic nie widzą, to może i mieszkańcy nie zauważą tego nieróbstwa i siedzenia za ich pieniądze?!! Proponuję zamiast na promocję pseudo imprez kulturalnych typu plaża na Rynku, głośne koncerty - przeznaczyć kasę na czyszczenie i ściągnąć do tego kasę - chociaż już pewnie za późno - na rewitalizację terenu wokół tego jeziora, gdzie mnóstwo turystów podąża pieszo z Muzeum do centrum. lub Katedry!! panowie i panie idźcie o rozum do głowy i weźcie się roboty!!

 • Link do komentarza wilk środa, 23 września 2015 18:09 napisane przez wilk

  Kto te tzw. biogeny wpuszcza do jeziora ??? Jeszcze rok temu czy dwa prez. Kowalski mówił,że ukarze surowo,tego kto zanieczyścił wodę !!!! I co do dziś cisza,czyżby to byli jacyś koledzy, nomenklaturowcy.......a wiadomo,iż jeden drugiego chroni........jestem w 99 % przekonany,że ryby NIE wyzdychały z przyduchy,a ni w tym roku,ani poprzednio !!!!

 • Link do komentarza @ w zielonym środa, 23 września 2015 17:07 napisane przez @ w zielonym

  W Poznaniu jezioro Maltańskie ma ok. 3 metry głębokości, co ileś lat czyszczą w ten sposób że spuszczają całą wodę i czyszczą dno z mułu i śmieci, po czym napełniają wodą i jest wszystko w porządku nawet ryby są .

 • Link do komentarza prosport środa, 23 września 2015 16:44 napisane przez prosport

  Zdziwieni? No kurka, jezioro jest zaniedbane i tyle. Jak zwykle brak odpowiedzialnego za zanieczyszczenie akwenu.

 • Link do komentarza senior środa, 23 września 2015 15:01 napisane przez senior

  A dlaczego latami, jak tylko pamięcią sięgnąć nie było takich zdarzeń w Wenecji? To jezioro było tak czyste, że było nawet kąpielisko! Osobiście jako dziecko często się w nim kąpałem. Kto zawinił i kiedy i jakie sa tego powody?

 • Link do komentarza jajakoja środa, 23 września 2015 14:58 napisane przez jajakoja

  To jest staw. Spuścić z niego wodę, wyczyścić, pogłębić, pobudować mostki i przystanie, napełnić wodą i po paru latach odnowiony oddać do użytkowania mieszkańcom.

 • Link do komentarza Gnieźnianin środa, 23 września 2015 13:16 napisane przez Gnieźnianin

  No ciekawe czy tylko na czczych deliberacjach i daremnych kosztach finansowych się skończy czy wreszcie efektywnym rozwiązaniem problemu trwającym już kilkadziesiąt lat . Ciekawe też jaka jest opinia uczonych o pomyśle ewentualnego mechanicznego wybrania osadu dennego .

 • Link do komentarza turystka środa, 23 września 2015 10:51 napisane przez turystka

  szkoda, że dopiero jak wydarzyła się ta "katastrofa" przystąpiono do pracy, szkoda, że jak zwykle w Polsce tak i w Gnieźnie myśli się i naprawia po szkodzie, a nie zapobiega!!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane