Wydrukuj tę stronę
wtorek, 06 października 2015 08:33

Remont wiaduktu na ul. Zabłockiego jeszcze w tym roku

 

Przeprawa dla pieszych, znajdująca się nad torami pomiędzy osiedlem Ustronie a Różą, jeszcze w tym roku ma zostać odnowiona.

Wiadukt, przechodzący nad torami kolejowymi Gniezno – Gniezno Winiary, od lat czeka na wyremontowanie. Dla pieszych użytkowników ruchu jego stan jest tylko w części widoczny. Po wykonanych badaniach technicznych, stwierdzono bowiem konieczność kompleksowego odnowienia obiektu.

Przeprawa, mająca łączną długość prawie 26 metrów i szerokość 5,40 metrów, przeszła badania techniczne, w trakcie których zauważono głębokie ubytki betonu, także u podstawy konstrukcji oraz na wielu elementach elewacji. Ponadto stwierdzono korozję balustrad, a urządzenia odwadniające są zasypane. Dodatkowo stwierdzono uszkodzenie izolacji przeciwwodnej. Obiekt od początku swojego powstania, nie przechodził żadnego gruntownego remontu.

Wszystkie te uwagi należało uwzględnić przy wykonywanym remoncie obiektu, na który Urząd Miejski ogłosił obecnie przetarg. W jego ramach obiekt otrzyma nową nawierzchnię z betonowej kostki brukowej, która rozpoczynać się będzie tuż przed wjazdem na wiadukt. Po obu krawędziach przeprawy powstanie wyprofilowany z kostki ściek, odprowadzający wodę z drogi w kierunku torowiska. Wymienione zostaną także balustrady, gdyż obecne są w złym stanie, a ponadto nie spełniają norm bezpieczeństwa. Usunięta ma zostać także część porastającej teren roślinności, a po bokach obiektu, wzdłuż skarp powstaną balustrady uniemożliwiające schodzenie w kierunku torowiska. Cały remont ma być na bieżąco konsultowany z Polskimi Liniami Kolejowymi.

Wiadukt został prawdopodobnie pobudowany w latach 30. XX wieku, z przeznaczeniem dla lekkich pojazdów rolniczych. Obecnie jednak przywrócenie go do ruchu pojazdów jest niemożliwe z uwagi na ograniczenia konstrukcyjne, dlatego wciąż pozostanie przeprawą wyłącznie dla pieszych i rowerzystów. Z uwagi na to, przy wjeździe na wiadukt powstaną bariery, uniemożliwiające wjazd samochodom.

Początkowo, przy wykonywaniu analizy technicznej, planowany remont przewidziany został na 2016 rok. Zgodnie jednak z ofertą przetargową, wykonany ma zostać jeszcze w tym roku – do 15 grudnia 2015 roku.

Galeria

7 komentarzy