Jesteś tutaj:Gospodarka Kolejne działania na Jeziorze Jelonek
środa, 14 października 2015 15:23

Kolejne działania na Jeziorze Jelonek

 

Popularna "Wenecja" została w dniu 14 października zarybiona drapieżnym gatunkiem ryby. W związku z tym Magistrat apeluje do mieszkańców Gniezna.

Jednym z działań, wskazujących na ustabilizowanie sytuacji w jeziorze Jelonek, w którym prawie dwa miesiące temu doszło do przyduchy i masowego śnięcia ryb, było wpuszczenie szczupaka. Założenia te, wskazane przez przedstawicieli Uniwersytetu Przyrodniczego, zostały zrealizowane w środę 14 października.

W dniu tym akwen został zarybiony 100 kg szczupaka (około 1000 sztuk). Ryby drapieżne, wprowadzone przez pracowników uczelni, mają regulować populację białych ryb, które masowo zdychały w trakcie śnięcia w 2015 i 2014 roku. Całe działanie, realizowane z funduszy budżetu miasta Gniezna, kosztowało 2 tysiące złotych i ma zostać powtórzone na wiosnę przyszłego roku.

W związku z działaniami podjętymi na jeziorze, Urząd Miejski apeluje o ograniczenie połowu ryb w jeziorze Jelonek, w szczególności szczupaka (lub przy ewentualnym połowie wpuszczenie go do wody z powrotem), a także nie dokarmianie ptactwa wodnego.

7 komentarzy

 • Link do komentarza roza środa, 14 października 2015 23:26 napisane przez roza

  wpuscic amura bo tszcina zarosnie cale to jezioro,kiedys tego nie bylo.

 • Link do komentarza Wedkarz środa, 14 października 2015 20:13 napisane przez Wedkarz

  Ja uważam że jak podusiły sie takie ryby jak karasie to ten szczupak tym bardziej padnie przy najbliższej okazji. Szkoda tych rybek!!!

 • Link do komentarza Koryfeusz środa, 14 października 2015 19:19 napisane przez Koryfeusz

  Kiedyś było dużo Perkozów w jeziorze i one załatwiały sprawę. Mam nadzieję, że nikt nie uznaje tych ptaków za szkodniki i nie będzie próbował się ich pozbyć, one są pożyteczne.

 • Link do komentarza Mieszkaniec środa, 14 października 2015 18:48 napisane przez Mieszkaniec

  Przyducha - ciekawe dlaczego ptactwo również zdycha. Powietrza ptaki nie mają ? Ciekawe co ze ściekami, które spływają do jeziora.

 • Link do komentarza Fred środa, 14 października 2015 15:55 napisane przez Fred

  Można by postawić tablicę "Zakaz połowu ryb drapieżnych", choć to i tak nic nie da, na Łazienkach jak zarybią karpiem lub linem to za chwilę pojawia się pełno pseudo wędkarzy i trzepią bez opamiętania. Straż miejska musi się często pojawiać lub Straż Rybacka.

 • Link do komentarza kobyla środa, 14 października 2015 15:46 napisane przez kobyla

  Za rok albo zimą przyducha przyjdzie znowu i całego szczupaka szlag jasny trafi. Nie korzystniej raz do roku zrobić odłów ryb z jeziora?

 • Link do komentarza ramol środa, 14 października 2015 15:29 napisane przez ramol

  Urząd Miejski apeluje o ograniczenie połowu ryb w jeziorze Jelonek, w szczególności szczupaka (lub przy ewentualnym połowie wpuszczenie go do wody z powrotem), a także nie dokarmianie ptactwa wodnego. - taki apel to se mogą państwo przepraszam - wsadzić w ..... - jak znam życie ludzie będa dosypywali żarcie dla ptactwa, tak jak to robią na Rynku dla gołębi, i wędkować również będą, no chyba że zacznie tam straz miejska spędzać czas .... ale to trzeba być już tam od ok 6 rano!!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane