Wydrukuj tę stronę
środa, 14 października 2015 15:23

Kolejne działania na Jeziorze Jelonek

 

Popularna "Wenecja" została w dniu 14 października zarybiona drapieżnym gatunkiem ryby. W związku z tym Magistrat apeluje do mieszkańców Gniezna.

Jednym z działań, wskazujących na ustabilizowanie sytuacji w jeziorze Jelonek, w którym prawie dwa miesiące temu doszło do przyduchy i masowego śnięcia ryb, było wpuszczenie szczupaka. Założenia te, wskazane przez przedstawicieli Uniwersytetu Przyrodniczego, zostały zrealizowane w środę 14 października.

W dniu tym akwen został zarybiony 100 kg szczupaka (około 1000 sztuk). Ryby drapieżne, wprowadzone przez pracowników uczelni, mają regulować populację białych ryb, które masowo zdychały w trakcie śnięcia w 2015 i 2014 roku. Całe działanie, realizowane z funduszy budżetu miasta Gniezna, kosztowało 2 tysiące złotych i ma zostać powtórzone na wiosnę przyszłego roku.

W związku z działaniami podjętymi na jeziorze, Urząd Miejski apeluje o ograniczenie połowu ryb w jeziorze Jelonek, w szczególności szczupaka (lub przy ewentualnym połowie wpuszczenie go do wody z powrotem), a także nie dokarmianie ptactwa wodnego.

Galeria

7 komentarzy