środa, 04 listopada 2015 09:23

W tym roku usunięto już 500 ton azbestu

 

Przez kilka miesięcy na terenie powiatu gnieźnieńskiego trwała akcja bezpłatnego usuwania azbestu z dachów. Właściciele nieruchomości powinni przemyśleć taki remont w przyszłym roku.

W ramach kolejnej edycji akcji likwidacji tego szkodliwego materiału z gospodarstw domowych, Starostwo Powiatowe zapewniało bezpłatny demontaż, wywóz i składowanie.

W bieżącym roku na całą akcję wydano ponad 400 tysięcy złotych, z czego 50 tysięcy pochodziło z budżetu powiatu a pozostałą kwotę udało się pozyskać ze środków zewnętrznych: - Przez osiem lat trwania akcji udało się usunąć ponad 3 tysiące ton azbestu na terenie całego powiatu i według naszych obliczeń do usunięcia pozostało jeszcze 16 tysięcy ton. Tymczasem zgodnie z dyrektywami, na całkowite usunięcie azbestu mamy czas do 2032 roku, a więc należałoby zwiększyć to tempo i zachęcać wszystkich do składania wniosków - mówiła Magdalena Musiałowicz, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska w Starostwie Powiatowym. Jak dodała, usuwanie azbestu musi wykonywać wyspecjalizowana firma, gdyż najbardziej niebezpieczny jest on właśnie w trakcie demontażu i transportu. Łamiące się elementy np. eternitu, uwalniają drobiny szkodliwe dla ludzkiego organizmu, stąd także jego składowanie musi odbywać się w odpowiednim miejscu.

Akcja usuwania azbestu na terenie powiatu gnieźnieńskiego jeszcze trwa, korzystając ze sprzyjającej pogody, a w tegorocznej akcji odebrano już ponad 500 ton materiału. Samo zainteresowanie wśród mieszkańców jest także coraz większe: - Apeluję, by mieszkańcy przygotowali się na przyszły rok, gdyż akcja będzie kontynuowana. Ponownie będziemy starali się o środki zewnętrzne, do których zapewnimy także fundusze w przyszłorocznym budżecie. Udział w usuwaniu wiąże się ze strony właściciela nieruchomości z tym, że trzeba mieć wkład własny, gdyż trzeba wykonać nowy dach. Teraz jest czas, by nad tym zastanowić - przekazała starosta Beata Tarczyńska.

Wnioski w sprawie usunięcia azbestu z terenu gospodarstwa domowego, należy składać w urzędach gmin, na terenie których znajduje się dana nieruchomość.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane