czwartek, 19 listopada 2015 09:04

Opłata targowa zostanie zniesiona

 

Od 1 stycznia 2016 roku z samorządów zdjęty zostaje obowiązek pobierania opłaty targowej. Miasto Gniezno ma zamiar zrezygnować z tej dodatkowej formy podatku, pobieranego od handlujących.

Zmiany, jakie wprowadzone zostaną w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych, obejmują m.in. zdjęcie obowiązku pobierania opłat targowych przez samorządy. Od tej pory włodarze miast i gmin, mogą je nakładać, ale nie muszą. Na nadchodzącej, listopadowej sesji Rady Miasta, radnym przedłożony zostanie projekt uchwały, która uchyli dokument obowiązujący od kilku lat. Tym samym, opłata targowa zostanie zniesiona.

Jak czytamy w uzasadnieniu do uchwały: - Zniesienie poboru opłaty targowej na terenie miasta Gniezna będzie miało korzystny wpływ na rozwój drobnego i średniego handlu i tym samym stworzenie nowych miejsc pracy. Wraz z poprawą warunków technicznych związaną z rewitalizacją targowiska przy ul. Warszawskiej ma w założeniu stworzyć drobnym przedsiębiorcom możliwość konkurowania ze sklepami wielkopowierzchniowymi. Jak jednak dodano w dalszej części uzasadnienia, wpływy z tytułu opłaty targowej są "stosunkowo niewielkie".  W mijającym roku 2015, w dziale przychodów budżetowych, stawkę tę określono na 300 tysięcy złotych.

22 komentarzy

 • Link do komentarza władysław sobota, 21 listopada 2015 10:53 napisane przez władysław

  Gdyby na targu było im tak źle,mokro,zimno i wilgotno,to ci "kupcy" już dawno wynajęliby sobie sklepy w mieście, których jest za niewielkie pieniądze dostatek. No ale tam nie ukrywaliby ani towaru ani dochodów bo wszystko jest w jednym miejscu i każda kontrola miaĺaby ich na widelcu. A na targu?Sprzeda się kurteczkę, to druga ą się doniesie z samochodu,który jest nieopodal. I tak się ten interes kręci. Ciekawe, jakie obroty wykazują straganiarze, bo wielu z nich nie pracuje osobiście, tylko zatrudnia sprzedawców,oczywiście na czarno! Czyli, źe interes opłacalny i to bardzo, bo tam nawet kontrola z PIP nie zagląda! I taka jest prawda.

 • Link do komentarza Spoko sobota, 21 listopada 2015 08:13 napisane przez Spoko

  Ty jaja czy koja o co ci chodzi. Państwo ma być praworządne i jeżeli będziemy tak oszukiwać jak te handlarze na targu i co więcej przymykać na to oko mówiąc, że jet ok., to w życiu nie będzie porządku. A u ciebie jest jak jest, jeden mniej drugi więcej, byle do przodu i bez kasy do skarbówki. Głupim wmawiać,że to produkcja własna,szczególnie tych bananów,fig i pomarańcz. Nie denerwuj się,bo te słabe tętnice ci pękną.

 • Link do komentarza jajakoja piątek, 20 listopada 2015 12:21 napisane przez jajakoja

  Zawiść i nienawiść to aż tu fruwa w tych komentarzach. Podgryzajcie sobie tak nadal te tętnice, biedacy, to was biurokracja oskubie bez podrzynania.

 • Link do komentarza Paragon piątek, 20 listopada 2015 11:38 napisane przez Paragon

  A poproście o pokwitowanie za kupione na targu buty lub bieliznę. Nie dadzą nawet kartki z pieczątką i ceną, bo nawet pieczątek nie mają. Istny Meksyk. Towar z Tuszyna, albo od Ptaka, nie z własnej produkcji i hulaj dusza, skarbówki nie ma.

 • Link do komentarza Kupujący piątek, 20 listopada 2015 08:52 napisane przez Kupujący

  Na targowisku jest wielu handlujących podszywających się pod producentów. Mają bardzo szeroki asortyment. Nie mają kas fiskalnych i uchylają się od płacenia podatków pomimo, że zarabiają niezłe pieniądze. To jest jawne okradanie państwa a co za tym idzie nas obywateli. Ten proceder nasila się z każdym rokiem. Należałoby wprowadzić kontrole skarbowe i wtedy byśmy zobaczyli wielkich cwaniaków.

 • Link do komentarza kalafior czwartek, 19 listopada 2015 22:47 napisane przez kalafior

  Opłaty za postój będą podwyższone to i wcale się nie zdziwię jak po zniesieniu opłaty targowej zostaną podwyższone dzierżawy za te stragany żeby wyrównać brak wpływu z opłat

 • Link do komentarza Gnieźnianin czwartek, 19 listopada 2015 22:42 napisane przez Gnieźnianin

  Jak nie z lewa to z prawa ale w mache dostaną .

 • Link do komentarza Arrencjusz czwartek, 19 listopada 2015 22:13 napisane przez Arrencjusz

  To,  że zniesiona zostanie opłata targowa nie oznacza, że handlujący nie będą ponosić żadnych opłat. Dotychczas płacą miesięczną dzierżawę oraz opłatę targową, przy czym większą część kosztów stanowi dzierżawa. Od stycznia 2016 będą płacić tylko dzierżawę. Miasto liczy, że przyciągnie handlowców i wypełni pozostałe puste boksy co wyrówna brak opłaty targowej, a dzierżawę miesięczną zawsze można podnieść ;).

 • Link do komentarza Ciekawska czwartek, 19 listopada 2015 18:31 napisane przez Ciekawska

  Czy ktoś widział kasę fiskalną na targu?, bo ja nie, a wzrok mam dobry. Spójrzmy na stoiska warzywne gdzie oprócz pyrek mają banany, pomarańcza i mandarynki i tłumaczenie, że wszystko to własna produkcja rolnicza. Do tego jeszcze zajmują 2 stoiska, bo w jednym się nie mieszczą. A figi i winogrono greckie też w Polsce rośnie i dojrzewa? Fakt, że wiatr im hula, ale to nie usprawiedliwia braku kasy oczywiście fiskalnej. A obok warzywniak w budynku ma kasę fiskalną. Jak to jest. Są równi i równiejsi?

 • Link do komentarza przedsiębiorca z Gniezna czwartek, 19 listopada 2015 16:01 napisane przez przedsiębiorca z Gniezna

  Jako uczciwie prowadzący działalność gospodarczą - proszę niniejszym o zaniechanie obowiązkowego płacenia ZUS-owskich składek - bardzo mi to ulży bo i tak płacę wysokie podatki! No i jeszcze podatek od nieruchomości w której ośmielam się prowadzić tę działalność, zatrudniać 30 ludzi, których uczciwie wynagradzam!

 • Link do komentarza klientka nr 2 czwartek, 19 listopada 2015 14:59 napisane przez klientka nr 2

  klientka ma rację, tych prawdziwych babć z kilkoma jajami już nie ma. Wszystko hurt i nie wiadomo, skad ten nabiał i te kury czy kaczki pochodzą. Bo prawdziwa gospodyni, jak zajmuje się hodowlą, to nie ma czasu wystawać całymi dniami przy targowym stole by sprzedawać swoje produkty. Wszystko na ogół z giełdy, a drób czy nabiał to od kolejnych pośredników, a nie bepośrednio od gospodarzy. Na targu często ten, co sprzedaje jest już trzecim albo czwartym pośrednikiem.
  A w kwesti tych trzystu tysiecy - no naprawdę, co tam te parę groszy, w chodnikach dziury by sie chociaż pozalepiało, no ale władza jest dla jednych dobra, a drugim nie usłuzy.

 • Link do komentarza klientka czwartek, 19 listopada 2015 14:22 napisane przez klientka

  marzena, daruj sobie babcię sprzedającą jaja, tam cał rodziny żyją z handlowania od lat stoją na targu, i nie mają płacić czynszu - opłaty targowej??? ty mi tu nie zasłaniaj się babcią, sprawdź najpierw skąd ona te jaja bierze, pewnie syn prowadzi całkiem dużo gospodarstwo rolne, gdzie te kury niosą... więc wyluzuj, marzena i niech będzie równość gospodarcza w płaceniu podatków!!

 • Link do komentarza zegarynka czwartek, 19 listopada 2015 13:34 napisane przez zegarynka

  @ słoneczko - odpowiadam Pani: Wszystko załatwimy po zmianie samorządowej władzy. Tylko trzeba się sprężyć i nie wybierać zegarmistrza.

 • Link do komentarza jajakoja czwartek, 19 listopada 2015 13:17 napisane przez jajakoja

  Czy przypadkiem biznesplan tej inwestycji nie przewidywał, że pieniądze na spłatę pożyczki z Jessica będą pochodziły z opłat za użytkowanie targowiska?

 • Link do komentarza marzena czwartek, 19 listopada 2015 12:59 napisane przez marzena

  bardzo dobry ruch czest okupuje jajka u takiej starej babci na targu zrozumice to ona od jajka bierze 20gr z czego polowe musi oddac w formie chorego podatku do UM teraz to sie skonczy brawo panie Budasz widac że budzi pan to miasto po latach letargu

 • Link do komentarza słoneczko czwartek, 19 listopada 2015 12:24 napisane przez słoneczko

  A kiedy zostanie zniesiona ulga w podatku na psy która została wprowadzona jakieś 10 lat wstecz dla posiadaczy mniej niż 10 psów albo kiedy zmuszeni zostaną posiadacze psów i kotów do sprzątania po swoich zwierzątkach ?

 • Link do komentarza klientka czwartek, 19 listopada 2015 11:26 napisane przez klientka

  rozumiem, że to taka furtka uszykowana przez poprzedni rząd dla obecnych samorządów, po to by odzyskać stracony elektorat?! z jakiej racji samorząd moze z tego zrezygnować?? w takim razie poproszę o zniesienie czynszu jaki płacę za podły lokal, który musiałam wyremontować za swoje, od miasta?! jakim prawem UM jest takie hojne, a nie chce dać np. na bezdomnych?? przecież nawet gdyby te handlujące orły chciały dać /DAĆ/ resztki ze swoich stoisk bezdomnym musieliby zapłacić VAT od tego, zresztą oni i tak go pewnie nie płącą, nie prowadzą przecież żadnej ewidencji sprzedaży, nie mają kas fiskalnych, prowadząc działalność tyle lat na targowisku, tzw. kupcy nie osiągają żadnych, ŻADNYCH dochodów, które mogły by ich zmusić do zainwestowania w kasy fiskalne, im opłaca się zapłacić nawet 300-500 złotych kary z anie wydanie paragonu, raz na kilka lat to i tak taniej jak kupno kasy, jej serwis, itd. gdzie są u lich służby skarbowe!!

 • Link do komentarza qmaty czwartek, 19 listopada 2015 10:42 napisane przez qmaty

  A dlaczego zdejmuje się im opłaty, a wynajmującym lokale od miasta muszą płacić mimo często niezbyt ciekawych warunków, w jakich znajdują się pomieszczenia?

 • Link do komentarza klientka czwartek, 19 listopada 2015 10:39 napisane przez klientka

  Bo proszę starej baby w Polsce są równi i równiejsi!

 • Link do komentarza obserwator czwartek, 19 listopada 2015 10:36 napisane przez obserwator

  Zgadzam się z Tobą (zzzz) to jest kpina. Tak ożywiają centrum miasta. Tak przyciągają osoby do zamieszkania, dzierżawienia tych opustoszałych lokali w centrum dodając im więcej opłat. Ale tak to jest jeżeli oni nie płacą to inni niech sobie płacą. Nie będę komentował kwestii jakie oni mają zarobki, a jakie inni ludzie. ŻAL

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane