piątek, 20 listopada 2015 08:58

Zmiany w wynajmie miejskich lokali

 
Zmiany w wynajmie miejskich lokali archiwum redakcji

Od nowego roku mają zacząć obowiązywać nowe zasady wynajmu lokali sklepowych oraz powierzchni reklamowych, należących do zasobów komunalnych Miasta Gniezna.

Na nadchodzącej sesji Rady Miasta 25 listopada br., przedłożony zostanie projekt uchwały, wprowadzającej wymienione zmiany. Na czwartkowej Komisji Gospodarki i Ochrony Środowiska przybliżono zasady, jakimi będą wynajmowane lokale od stycznia 2016 roku. Powód? Wciąż spora ilość pustych lokali komunalnych oraz spadające wpływy z tego tytułu do budżetu miasta. Nowa uchwała w założeniach władz miasta, ma to zmienić. To nie wszystko - dokument wprowadza także strefy czynszowe na obszarze miasta.

- Chcemy wyjść naprzeciw tym wszystkim, którzy za możliwie niewielką opłatą, chcieliby wynająć lokale użytkowe i zaoferować coś, czego nie ma chociażby w obiektach wielkopowierzchniowych, o których się powszechnie mówi, że są problemem dla drobnego handlu. Jest to też zachęcanie do tego, by oferta sklepów była konkurencyjna, stanowiła uzupełnienie lub po prostu alternatywę dla oferty zgromadzonej w obiektach typu galeria. Mogą też konkurować tym, żeby były dłużej otwierane chociażby w sobotę, co mogłoby spowodować zachęcenie do zrobienia zakupów w tych samych godzinach, co w dużych sklepach - mówił wiceprezydent Jarosław Grobelny. Na koniec października wolnych lokali użytkowych, należących do Miasta Gniezna było 41. Po przeprowadzeniu weryfikacji, 26 z nich zdaniem urzędników nadaje się do wynajęcia. Spośród tego zasobu, aż 21 lokali od lat nie jest wynajmowanych: - Są to obiekty, nazywanymi użytkowymi, ale często są to obiekty piwniczne, nieposiadające swobodnego dostępu z ulicy, a które nie cieszą się zainteresowaniem.

Nowa uchwała ustala zasady najmu lokali użytkowych na czas oznaczony powyżej 3 lat (ale nie dłużej niż 10 lat) lub czas nieoznaczony. W swoim założeniu, ma to ułatwić przedsiębiorcy wynajęcie lokalu i poprzez zasady umowy i planowanych ulg, wesprzeć startu w interesie. Ponadto, ma to odciążyć także radnych, którzy do tej pory musieli przy każdej woli wynajęcia lokalu powyżej 3 lat, wyrażać osobno zgodę: - Jeśli chce się zainwestować w lokal użytkowy, to te trzy lata jest czasem krótkim i dla każdego najemcy, ten okres jest przeszkodą - stwierdził Jarosław Grobelny.

Dodatkowo, miasto zostało podzielone na dwie strefy, które dzielą nieruchomości. Ma to ułatwić podział cenowy lokali w wybranych obszarach. W Strefie I znajdą się lokale przy ulicach: ul. Chrobrego (od ul. Rynek do ul. Łubieńskiego), ul. Dąbrówki (od ul. Mieszka I do Rynku), ul. Farna, ul. Łubieńskiego (od ul. Mieszka I do ul. Chrobrego), ul. Mieszka I (od ul. Dąbrówki do ul. Łubieńskiego), · ul. Moniuszki, Rynek, ul. Rzeźnicka, ul. Warszawska (od ul. Farnej do ul. Moniuszki). Strefę II obejmują wszystkie pozostałe ulice, aż do granic miasta. Stawki mają być preferencyjne: - Zakładamy, że za lokal spożywczy w I strefie ceną wywoławczą byłoby 8 złotych, a w II strefie 6 złotych za metr kwadratowy i to jest minimalna cena, stanowiącą podstawę ceny do przetargu.

Czy zmiany w lokalach, wynajętych od miasta, oznaczają też zmiany w stawkach? - W przypadku, kiedy bezskutecznie prowadzone jest postępowanie przetargowe na wynajem, będziemy dawać dotychczasową możliwość negocjacji. Cena rynkowa jest taką ceną, którą jest skłonny zapłacić ten, który chce wynająć. Zawsze możemy powiedzieć, że chcemy ileś za metr, ale to rynek weryfikuje - mówił wiceprezydent. Stawka minimalna czynszu nie będzie mniejsza niż 1% wartości odtworzeniowej za 1m2, która obecnie wynosi 3,20 zł. To jednak nie będzie koniec zmian, bowiem w wynajmie lokali komunalnych mają się pojawić jeszcze inne pomysły. Między innymi będzie to stała obniżka dla najemców, w przypadku jeśli wysokość czynszu jest zbyt wygórowana i utrudnia prowadzenie działalności. Po przeliczeniu, czy faktycznie jest on zbyt wysoki i zaproponowaniu nowej stawki, lokal ma być ponownie wystawiany na przetarg z adnotacją, że osoba poddająca się temu procesowi, jeśli nie wynegocjuje go, będzie musiała zwolnić w niedługim czasie. Z jednej strony ma to być ułatwienie, a z drugiej jednak rodzi obawy, że ktoś może zaoferować lepszą cenę i "odbić" lokal. Takie działanie ma zapobiec natłokowi zgłoszeń w sprawie obniżki czynszu: - Standardowo dla każdego, kto wynajmuje lokal dłużej niż 5 lat, przewidziana jest możliwość zmniejszenia czynszu o 20%, jeśli wykaże, że jego przychody spadły i na rok można taką sytuację stworzyć - przyznał Jarosław Grobelny. Organizacje pożytku publicznego, mogą liczyć także na 50% zniżkę przy wynajmie lokalu. Stawki czynszu za wynajem lokali, będą jednak ustalane przez prezydenta, ale już teraz wiadomo, że mają one być korzystne dla rozwijającego swój interes najemcy. Przez pierwsze 12 miesięcy ma on płacić 50% stawki, a przez kolejne 12 miesięcy 90%. Ma to też wesprzeć najemcę przy remoncie wynajmowanego lokalu.

W trakcie posiedzenia komisji, dyskutowano także na temat lokali przynależących do wspólnot mieszkaniowych. Często są one problemem, z którym urzędnicy próbują się borykać. Ich zdaniem, dobrym przykładem ma być lokal po dawnej restauracji Gwarna przy ul. Chrobrego, gdzie mieszkańcy bloku mają skutecznie utrudniać każdy pomysł, z jakim przychodzą najemcy zainteresowani lokalem na parterze: - Próbowaliśmy przekonać do przedsięwzięcia, gdzie osoba chętna chciałaby zacząć działalność rozrywkową. Członkowie wspólnoty przyszli i powiedzieli, że prezydent ma tam wybudować mieszkania - przyznał wiceprezydent. Dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta, Gospodarki i Obsługi Inwestora Anna Żabińska-Pioterek dodała: - Opór jest ogromny, nie da się dyskutować, a wszystkie nasze działania są odpierane i jedyny argument to utworzenie w tych miejscach mieszkań socjalnych.

Uchwała, która miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2016 roku, reguluje także obecne obowiązujące umowy oraz trwające sprawy. Te, które są wszczęte i jeszcze nie sfinalizowane podpisaniem umowy, będą realizowane na nowych zasadach. Tymczasem umowy zawarte przed dniem wejścia w życie nowych przepisów, zachowają moc na czas, jaki zostały zawarte. Stawki czynszu będą jednak ulegać zmianie zgodnie z zasadami określonymi w uchwale.

14 komentarzy

 • Link do komentarza Ja_Jestem poniedziałek, 23 listopada 2015 13:58 napisane przez Ja_Jestem

  @:też ze Skiereszewa.
  W jakim ty żyjesz świecie, co ? Jeszcze wierzysz......... że sklepiki mało powierzchniowe, w których zapewne robisz swoje zakupy, sprzedają świeży towar ? Człowieku, czy pan budzik nie obudził cię jeszcze, że tak bardzo ufasz małej przedsiębiorczości ? Powstawanie marketów jest tylko i wyłącznie solą w oku właśnie tych małych szaraczków, co to kupują towary w hurtowniach za psie pieniądze, a kasują jak za towary luksusowe.

 • Link do komentarza lokator poniedziałek, 23 listopada 2015 11:07 napisane przez lokator

  Ad. magda - A kto teraz jest tą dyrektorką, powinno to byc jawne i ogłoszone.

 • Link do komentarza magda niedziela, 22 listopada 2015 19:47 napisane przez magda

  "Najlepsza" to jest ta dyrektorka od tych lokali. Gorsza jak Landowska. Skąd takich biorą w tym urzędzie????

 • Link do komentarza Aleksander piątek, 20 listopada 2015 23:51 napisane przez Aleksander

  Znajomy chciał wynająć lokal uzytkowy z miejskich zasobów. Cena najmu nie była wygórowana, choc także nie była niska. Ale okazało się, że lokal trzeba samemu wyremotować, co by pociągnęło za sobą koszt co najmniej 40 tysięcy złotych. Biorąc pod uwage fakt, ze interes jednak może by nie był taki intratny, gość nie zdecydował się na te umowę, bo skromnie licząc choćby tylko na trzy lata, to trzeba wziąć pod uwagę ten dodatkowy tysiąc złotych miesięcznie , z tego, co by wyłożył na skromny remont. A ktoś, kto nie ma takiej gotówki na początek i skorzystał by z kredytu, to musi się liczyc z kosztem około 55 do nawet 60 tysiecy złotych. Tak więc z tymi tanimi miejskimi lokalami to wcale nie jest tak różowo. Poszedł do prywatnego właściciela i dogadał się o wiele taniej, bo sam właciciel pokrył koszty niewielkiego remontu, bo sklep był naprawdę w bardzo dobrym stanie.

 • Link do komentarza kibolo piątek, 20 listopada 2015 14:56 napisane przez kibolo

  Przecież kalkulacja jest prosta.Podnieść czynsz o 100 % tracąc przy tym klienta-dzierżawcę.Lokal stoi pusty.Przyjdzie klient,zapłaci podwyższony o 100% czynsz,np.2000 zł. i dzierżawi lokal przez 3 miesiące w roku,bo nie idzie.Miasto zarabia 6000 zł. w trzy miesiące.Przez 9 miesięcy lokal stoi pusty co tylko przynosi miastu straty.Gdyby dzierżawca płacił nawet 500 zł i lokal dzierżawił przez cały rok to miasto zarabia więcej niż 6000 zł,,ponieważ odchodzą koszty utrzymana lokalu.Dzierżawca dba o lokal,utrzymuje go w należytym stanie.Lokal dzierżawiony jest latami.Ktoś tak liczy w lokalówce?Przecież do tego nie trzeba kończyć studiów.Chłopskiego rozumu brak.

 • Link do komentarza kolejny ze Skiereszewa piątek, 20 listopada 2015 13:14 napisane przez kolejny ze Skiereszewa

  też ze Skiereszewa - a kto mówi że w hipermarketach trzeba kupować tylko bułki i szynkę, jest jeszcze sporo innych artykułów w lepszych cenach i bez problemów z wymianą czy reklamacją, nie tak jak u nas w tych sklepikach co to sprzedawczyni twierdzi że właściciela nie ma a ona nie decyduje co do wymiany czy reklamacji.

 • Link do komentarza też ze Skiereszewa piątek, 20 listopada 2015 12:22 napisane przez też ze Skiereszewa

  Ty ze Skiereszewa możesz sobie codziennie sypać do hipermarketów oo 2 bułki i 3 plasterki szynki. Twój wybór. A ja wolę małe sklepiki ze świeżym pieczywem i codzienna dostawą mięsa i wędlin z małych i znanych mi masarni, a nie towar z marketów często z kilkumiesìęcznym terminem ważności.

 • Link do komentarza turystka piątek, 20 listopada 2015 10:51 napisane przez turystka

  jak zwykle to bywa w tej kadencji - brzmi to wszystko bardzo skomplikowanie, znowu jakieś strefy - co najmniej jakby to Gniezno jakąś metropolią na skalę Paryża, Nowego Jorku było, jeszcze numery dzielnicom proszę ponadawać - to już zupełnie światowo zabrzmi! Rozwaliliście panie budzik i spółka ZGL, stworzyliście ustrojstwo, które nadal ma te same problemy, wręcz żadnego nie rozwiązało i ich namnożyło, teraz myślicie, że rozwiążecie problem wynajmu lokali miejskich??? nie dacie rady, bo problemu nie rozwiązuje się bez zapoznania się ze stanem faktycznym, realizujecie pomysły ad hoc, przez analiz, przemysleń i brania pod uwagę doświadczenia mądrzejszych od siebie - chociaż nie dopuszczacie pewnie, ze ktoś taki w ogóle istnieje, bo mądrość bije od was na kilometry!!

 • Link do komentarza jórek piątek, 20 listopada 2015 10:47 napisane przez jórek

  Skąd taka zmiana , przecież miało być ożywienie centrum , obudzenie mieszkańców , atrakcyjny wynajem lokali dla celów miastotwórczych w tym klubów - kawiarni - antykwariatów - księgarni - itp. a tu teraz mowa o drobnym handelku ?

 • Link do komentarza klient sklepowy piątek, 20 listopada 2015 10:33 napisane przez klient sklepowy

  w sobotę zamiast płacić za postój w strefie pojadę sobie na zakupy do galerii na darmowy parking

 • Link do komentarza jak to piątek, 20 listopada 2015 09:26 napisane przez jak to

  Jak to, czy to znaczy że likwidacja ZGL i likwidator Krawczyk nie rozwiązali problemu ? Podobno formuła się wyczerpała i miało nadejść nowe a tu drugi rok się zaczyna i problemy są ?

 • Link do komentarza hahahahah piątek, 20 listopada 2015 09:19 napisane przez hahahahah

  ja mam pomysł z oferowaniem czegoś czego nie ma w marketach, można sprowadzać z Zakopanego oscypki i ciupagi i je sprzedawać jako pamiątki z Gniezna

 • Link do komentarza ze Skiereszewa piątek, 20 listopada 2015 09:17 napisane przez ze Skiereszewa

  Ja i tak będę jeździł na zakupy do centrów handlowych, wszystko mam pod ręką i są promocje a do tego nie muszę się martwić o zostawienie samochodu na parkingu za który nie trzeba płacić. Od nowego roku jak będzie opłata za postój w soboty to jeszcze zrezygnuję z zakupów na targowisku, na telefon przywiozą mi worek pyrek do domu . Dobrze by było gdyby faktycznie przy ul. Poznańskiej powstała ta galeria handlowa to bym miał bliżej bo tak do Swarzędza jeżdżę na zakupy.

 • Link do komentarza miastowy piątek, 20 listopada 2015 09:12 napisane przez miastowy

  Jak to się ma do szczególnej dbałości i dochody miasta,budżetu i naszego wspólnego mienia? Nie tędy droga,panowie! Zbudujcie jeszcze ze 2-3 giganty handlowe, to do centrum Gniezna nie zajrzy pies z kulawą nogą!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane