Wydrukuj tę stronę
piątek, 20 listopada 2015 08:58

Zmiany w wynajmie miejskich lokali

 
Zmiany w wynajmie miejskich lokali archiwum redakcji

Od nowego roku mają zacząć obowiązywać nowe zasady wynajmu lokali sklepowych oraz powierzchni reklamowych, należących do zasobów komunalnych Miasta Gniezna.

Na nadchodzącej sesji Rady Miasta 25 listopada br., przedłożony zostanie projekt uchwały, wprowadzającej wymienione zmiany. Na czwartkowej Komisji Gospodarki i Ochrony Środowiska przybliżono zasady, jakimi będą wynajmowane lokale od stycznia 2016 roku. Powód? Wciąż spora ilość pustych lokali komunalnych oraz spadające wpływy z tego tytułu do budżetu miasta. Nowa uchwała w założeniach władz miasta, ma to zmienić. To nie wszystko - dokument wprowadza także strefy czynszowe na obszarze miasta.

- Chcemy wyjść naprzeciw tym wszystkim, którzy za możliwie niewielką opłatą, chcieliby wynająć lokale użytkowe i zaoferować coś, czego nie ma chociażby w obiektach wielkopowierzchniowych, o których się powszechnie mówi, że są problemem dla drobnego handlu. Jest to też zachęcanie do tego, by oferta sklepów była konkurencyjna, stanowiła uzupełnienie lub po prostu alternatywę dla oferty zgromadzonej w obiektach typu galeria. Mogą też konkurować tym, żeby były dłużej otwierane chociażby w sobotę, co mogłoby spowodować zachęcenie do zrobienia zakupów w tych samych godzinach, co w dużych sklepach - mówił wiceprezydent Jarosław Grobelny. Na koniec października wolnych lokali użytkowych, należących do Miasta Gniezna było 41. Po przeprowadzeniu weryfikacji, 26 z nich zdaniem urzędników nadaje się do wynajęcia. Spośród tego zasobu, aż 21 lokali od lat nie jest wynajmowanych: - Są to obiekty, nazywanymi użytkowymi, ale często są to obiekty piwniczne, nieposiadające swobodnego dostępu z ulicy, a które nie cieszą się zainteresowaniem.

Nowa uchwała ustala zasady najmu lokali użytkowych na czas oznaczony powyżej 3 lat (ale nie dłużej niż 10 lat) lub czas nieoznaczony. W swoim założeniu, ma to ułatwić przedsiębiorcy wynajęcie lokalu i poprzez zasady umowy i planowanych ulg, wesprzeć startu w interesie. Ponadto, ma to odciążyć także radnych, którzy do tej pory musieli przy każdej woli wynajęcia lokalu powyżej 3 lat, wyrażać osobno zgodę: - Jeśli chce się zainwestować w lokal użytkowy, to te trzy lata jest czasem krótkim i dla każdego najemcy, ten okres jest przeszkodą - stwierdził Jarosław Grobelny.

Dodatkowo, miasto zostało podzielone na dwie strefy, które dzielą nieruchomości. Ma to ułatwić podział cenowy lokali w wybranych obszarach. W Strefie I znajdą się lokale przy ulicach: ul. Chrobrego (od ul. Rynek do ul. Łubieńskiego), ul. Dąbrówki (od ul. Mieszka I do Rynku), ul. Farna, ul. Łubieńskiego (od ul. Mieszka I do ul. Chrobrego), ul. Mieszka I (od ul. Dąbrówki do ul. Łubieńskiego), · ul. Moniuszki, Rynek, ul. Rzeźnicka, ul. Warszawska (od ul. Farnej do ul. Moniuszki). Strefę II obejmują wszystkie pozostałe ulice, aż do granic miasta. Stawki mają być preferencyjne: - Zakładamy, że za lokal spożywczy w I strefie ceną wywoławczą byłoby 8 złotych, a w II strefie 6 złotych za metr kwadratowy i to jest minimalna cena, stanowiącą podstawę ceny do przetargu.

Czy zmiany w lokalach, wynajętych od miasta, oznaczają też zmiany w stawkach? - W przypadku, kiedy bezskutecznie prowadzone jest postępowanie przetargowe na wynajem, będziemy dawać dotychczasową możliwość negocjacji. Cena rynkowa jest taką ceną, którą jest skłonny zapłacić ten, który chce wynająć. Zawsze możemy powiedzieć, że chcemy ileś za metr, ale to rynek weryfikuje - mówił wiceprezydent. Stawka minimalna czynszu nie będzie mniejsza niż 1% wartości odtworzeniowej za 1m2, która obecnie wynosi 3,20 zł. To jednak nie będzie koniec zmian, bowiem w wynajmie lokali komunalnych mają się pojawić jeszcze inne pomysły. Między innymi będzie to stała obniżka dla najemców, w przypadku jeśli wysokość czynszu jest zbyt wygórowana i utrudnia prowadzenie działalności. Po przeliczeniu, czy faktycznie jest on zbyt wysoki i zaproponowaniu nowej stawki, lokal ma być ponownie wystawiany na przetarg z adnotacją, że osoba poddająca się temu procesowi, jeśli nie wynegocjuje go, będzie musiała zwolnić w niedługim czasie. Z jednej strony ma to być ułatwienie, a z drugiej jednak rodzi obawy, że ktoś może zaoferować lepszą cenę i "odbić" lokal. Takie działanie ma zapobiec natłokowi zgłoszeń w sprawie obniżki czynszu: - Standardowo dla każdego, kto wynajmuje lokal dłużej niż 5 lat, przewidziana jest możliwość zmniejszenia czynszu o 20%, jeśli wykaże, że jego przychody spadły i na rok można taką sytuację stworzyć - przyznał Jarosław Grobelny. Organizacje pożytku publicznego, mogą liczyć także na 50% zniżkę przy wynajmie lokalu. Stawki czynszu za wynajem lokali, będą jednak ustalane przez prezydenta, ale już teraz wiadomo, że mają one być korzystne dla rozwijającego swój interes najemcy. Przez pierwsze 12 miesięcy ma on płacić 50% stawki, a przez kolejne 12 miesięcy 90%. Ma to też wesprzeć najemcę przy remoncie wynajmowanego lokalu.

W trakcie posiedzenia komisji, dyskutowano także na temat lokali przynależących do wspólnot mieszkaniowych. Często są one problemem, z którym urzędnicy próbują się borykać. Ich zdaniem, dobrym przykładem ma być lokal po dawnej restauracji Gwarna przy ul. Chrobrego, gdzie mieszkańcy bloku mają skutecznie utrudniać każdy pomysł, z jakim przychodzą najemcy zainteresowani lokalem na parterze: - Próbowaliśmy przekonać do przedsięwzięcia, gdzie osoba chętna chciałaby zacząć działalność rozrywkową. Członkowie wspólnoty przyszli i powiedzieli, że prezydent ma tam wybudować mieszkania - przyznał wiceprezydent. Dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta, Gospodarki i Obsługi Inwestora Anna Żabińska-Pioterek dodała: - Opór jest ogromny, nie da się dyskutować, a wszystkie nasze działania są odpierane i jedyny argument to utworzenie w tych miejscach mieszkań socjalnych.

Uchwała, która miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2016 roku, reguluje także obecne obowiązujące umowy oraz trwające sprawy. Te, które są wszczęte i jeszcze nie sfinalizowane podpisaniem umowy, będą realizowane na nowych zasadach. Tymczasem umowy zawarte przed dniem wejścia w życie nowych przepisów, zachowają moc na czas, jaki zostały zawarte. Stawki czynszu będą jednak ulegać zmianie zgodnie z zasadami określonymi w uchwale.

Galeria

14 komentarzy