Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 30 listopada 2015 18:19

Inwestycje drogowe w mieście przed zimą

 
Inwestycje drogowe w mieście przed zimą fot. Rafał Wichniewicz

Dobiegają końca ostatnie prace przy pracach budowlanych na gnieźnieńskich ulicach. Do ukończenia pozostały jeszcze dwie inwestycje - wiadukt i rondo.

W ostatnich tygodniach zakończono kilka przedsięwzięć, których rezultat odczuwają teraz gnieźnianie - najpierw na wskutek (często uciążliwych) objazdów, a teraz pozwalających poruszać się po komfortowej jezdni. Przechodząc w kolejności zdjęć - rozpoczął się proces utwardzania dróg pomiędzy budynkami na os. Grunwaldzkim. Obecnie doczekały się nowej nawierzchni dwie uliczki, na których zainstalowano odpływy ze studzienkami oraz ułożono kostkę na jezdni i chodnikach. Przy ul. Cegielskiego kończy się powoli instalacja oświetlenia ulicznego, prowadzącego aż do budującej się fabryki Kirchhoff. Na końcu drogi trwają także prace instalacyjne, przy doprowadzeniu w ten rejon kanalizacji oraz sieci wodnej.

Ukończony został także I etap budowy kanalizacji sanitarnej i deszczowej oraz sieci wodociągowej na ul. Roosevelta. Na miejscu starej jezdni ułożona została nowa nawierzchnia asfaltowa z krawężnikami i nowymi latarniami ulicznymi. W przyszłym roku planowana jest także budowa chodnika, a także II etap budowy - tym razem na odcinku od ronda przy al. Reymonta do ul. Rycerskiej.

Na osiedlu Tysiąclecia, u zbiegu ul. Chudoby, Budowlanych i Paczkowskiego, trwa przebudowa skrzyżowania. W tym miejscu pojawi się wkrótce rondo, a cała inwestycja jest finansowana ze środków Powiatowego Zarządu Dróg, Urzędu Miejskiego oraz Gnieźnieńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Przekształceniu uległo już część chodników w tym miejscu, a wkrótce kierowcy mogą liczyć na utrudnienia związane z pracami na jezdni.

Do końca zmierzają także prace na wiadukcie w ciągu ul. Orcholskiej. Obiekt został już w znacznej części wykończony, jednak jeszcze musi przejść odbiór techniczny. Zgodnie z założeniami, wykonano nowy chodnik w ciągu przeprawy, którego do tej pory brakowało. Zniknął stary bruk, który zastąpiła nawierzchnia asfaltowa, a także pojawiły się po raz pierwszy bariery energochłonne. Wiadukt został także wykończony od strony torów kolejowych, a cały teren uporządkowano i uregulowano.

Kilka dni temu otwarta została także ul. Łaskiego, na której powstała dwukierunkowa ścieżka rowerowa - wzorem z takich rozwiązań, jakie stosowane są na Zachodzie, a także zgodnie z przepisami, jakie obecnie obowiązują w tym zakresie.Ścieżka powoduje też, że kierowcy jadą na pewno ostrożniej, ale rowerzyści muszą też ustępować pierwszeństwa pasażerom autobusów, wysiadających na przystanku. Przy przejściu dla pieszych umieszczony został także przejazd dla rowerów, na których cykliści nie muszą schodzić ze swoich jednośladów w celu dostania się na drugą stronę jezdni. Obniżony został przy okazji krawężnik przy wjeździe na brukowaną część nawierzchni koło katedry.

Galeria

11 komentarzy