wtorek, 15 grudnia 2015 11:33

Hala dla czterech szkół na miarę możliwości

 
Hala dla czterech szkół na miarę możliwości fot. Rafał Wichniewicz

W 2016 roku Powiat Gnieźnieński przystąpi do pierwszej od kilku lat większej inwestycji budowlanej. Przy ul. Sobieskiego rozbudowana zostanie hala sportowa.

O tym przedsięwzięciu mówiło się już przynajmniej od dziesięciu lat. Do chwili obecnej, żadna ze szkół ponadgimnazjalnych w tej części miasta (oprócz II LO), nie posiada odpowiednich warunków do regularnego odbywania lekcji z wychowania fizycznego. Już za niespełna dwa lata ma się to zmienić, gdyż dotychczasowa sala Zespołu Szkół Ekonomiczno-Odzieżowych ma zostać rozbudowana.

Założenia tej inwestycji ujawniono w projekcie budżetu Powiatu Gnieźnieńskiego na 2016 rok. Obecna sala, będąca spadkiem po dawnej infrastrukturze wojskowej, w zasadzie od samego początku nie spełnia oczekiwań, jakie pokłada się w tego typu obiektach. Znajdująca się we wschodniej części terenu przy ul. Sobieskiego hala jest niska i ma niepełnowymiarowe boisko, a ponadto w niektórych miejscach ściany już pękają. Dodatkowo obiekt nie był nigdy termoizolowany. Obecnie użytkują go jedynie uczniowie "Ekonomika", ale cztery lata temu tuż obok, na terenie placu postawiono duży namiot mieszczący "salę" do ćwiczeń dla szkół, które do tej pory nie doczekały się własnego miejsca do ćwiczeń. Warunki panujące w środku często są bardzo niekorzystne dla uczniów - kryte pomieszczenie latem szybko się nagrzewa, a zimą w ogóle nie chroni przed chłodem. Teraz ma się to zmienić, gdyż nowa sala ma być przeznaczona dla uczniów nie tylko ZSE-O, ale także III Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 oraz ZSP nr 3.

Zgodnie z planami inwestycyjnymi, na częściowo nowy obiekt ma zostać przeznaczone 2 mln 487 tys. złotych. Plan prac ma polegać na rozbiórce dachu i dwóch ścian sali gimnastycznej - południowej i zachodniej, następnie wykonane miałyby zostać fundamenty pod nowe, przesunięte ściany zewnętrzne. Pozostałe ściany miałyby zostać nadbudowane, a na takiej konstrukcji pojawiłyby się dźwigary konstrukcji dachowej drewnianej lub metalowej (kratownica). W rezultacie, powierzchnia użytkowa budynku ma się zwiększyć z 1035m2 do 1412m2, a wysokość sali z 4 metrów do 7,5 metrów. Długość obiektu wyniosłaby prawie 60 metrów, a szerokość niespełna 19 metrów. Przebudowie ma zostać poddane także zaplecze obiektu, gdzie wykonane zostaną cztery szatnie wraz z zapleczem sanitarnym.

Na terenie sali ćwiczeń pojawiłyby się tym samym dwie areny do ćwiczeń z nawierzchnią z paneli o wysokim stopniu wytrzymałości typu unobat 62. Boiska mogłyby służyć do gry w piłkę siatkową oraz koszykówkę, a w przypadku takiej konieczności, można byłoby wyodrębnić areny dla osobnych zajęć. Wzdłuż sali istniałaby możliwość umieszczenia także mobilnych trybun po 75 miejsc dla każdego z boisk.

Zakłada się, że obiekt będzie estetycznie znacznie "wyróżniał" się na tle innych budynków, lokalizowanych w tym miejscu. Ściany zewnętrzne hali mają zostać ocieplone styropianem, a elewacja zostanie wykończona tynkiem.

Powyższe informacje pochodzą z materiału obejmującego koncepcję wykonania inwestycji. Projekt wykonawczy miałby zostać zrealizowany w 2016 roku, a po uzyskaniu zgody na budowę planuje się, że inwestycja rozpoczęłaby się w drugiej połowie 2016 roku. Zakończenie przewidywane byłoby do końca roku szkolnego 2016/2017.

3 komentarzy

  • Link do komentarza Poelu wtorek, 15 grudnia 2015 20:09 napisane przez Poelu

    Brawo dla koalicji PiS - ZGn - PSL!

  • Link do komentarza Redakcja Gniezno24.com wtorek, 15 grudnia 2015 16:07 napisane przez Redakcja Gniezno24.com

    Również ZSP nr 1, niechcący pominęliśmy tę szkołę :-)

  • Link do komentarza Temtyp wtorek, 15 grudnia 2015 12:59 napisane przez Temtyp

    Przepraszam, ale co z ZSP nr.1? Znowu zostaną ominieci?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane