piątek, 18 grudnia 2015 10:51

Nowe zasady segregacji śmieci

 
Nowe zasady segregacji śmieci fot. Rafał Wichniewicz

Przez trzy miesiące gnieźnianie będą przechodzić na nowy system zbierania odpadów. Zmiany w selekcji śmieci dotyczą całego Gniezna i wszystkich mieszkańców.

- Przede wszystkim zmiany obejmują odpady zbierane selektywnie, czyli tych które sprzyjają ochronie środowiska. Wdrażanie systemu ma trwać w założeniu do końca pierwszego kwartału 2016 roku - mówi wiceprezydent Jarosław Grobelny. Zmiany związane są z funkcjonującym Zakładem Zagospodarowania Odpadów w Lulkowie i jak przekazał Edmund Młodzikowski, Unia Europejska nakłada na Polskę zwiększenie przetwórstwa śmieci: - Do 2030 roku według programu, do składowania nie możemy przeznaczać żadnych odpadów - mówił prezes spółki Urbis.

 

Zmiany dotyczą wszystkich mieszkańców Gniezna. Nowe zasady wprowadzają podział śmieci na odpady opakowaniowe (tzw. suche) oraz odpady zmieszane (tzw. mokre):

Odpady suche - do takich pojemników wrzucamy: puste, odkręcone i zgniecione butelki typu PET oraz butelki plastikowe po kosmetykach i środkach czystości, czyste opakowania po żywności, folie i torebki z tworzyw sztucznych, puszki po napojach i konserwach, drobny złom, opakowania  (kartoniki po mleku, sokach), plastikowe zakrętki, papier. Nie wrzuca się do nich butelek i opakowań szklanych, opakowań po olejach samochodowych, butelek z zawartością, puszek po farbach, opakowań po aerozolach, styropianu, opakowań po środkach chwasto- i owadobójczych, sprzętu AGD, baterii.
     
Odpady mokre - tu wrzucamy pozostałe zmieszane odpady komunalne np. resztki i obierki owoców i warzyw, popiół i trociny, zabrudzony papier i odpadki kuchenne, zużyte ręczniki papierowe, chusteczki higieniczne oraz pampersy. Nie wrzucamy: przeterminowanych leków, chemikaliów, zużytych baterii i akumulatorów, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, odpadów budowlanych i rozbiórkowych.

 

W zabudowie jednorodzinnej pojawią się dwa śmietniki - jeden z żółtą pokrywą na odpady suche oraz pozostanie pojemnik na odpady mokre. Dodatkowo pojawi się także worek na opakowania szklane. Do czasu wstawienia pojemników na odpady suche, mieszkańcy będą je gromadzić w żółtych workach. Nowe śmietniki, których trzeba zakupić aż 4 tysiące, pojawią się na terenie posesji do 31 marca 2016 roku.

W zabudowie wielolokalowej pozostaną wciąż pojemniki (tzw. dzwony) na opakowania szklane bezbarwne i kolorowe, do papieru, a także dwa nowe rodzaje pojemników na śmieci - na odpady suche (oznaczony na żółto lub z żółtą pokrywą) oraz pojemnik na odpady mokre.

- Wydawałoby się, że jest to bardzo proste, ale jeśli zobaczymy jakie odpady są suche, a jakie mokre, to pewne zmiany jeśli chodzi o przyzwyczajenia naszych mieszkańców będą musiały nastąpić i liczymy na to, że te przyzwyczajenia jak najszybciej zmienią. Tak, aby cały proces odzysku odpadów był jak najbardziej efektywny - mówił Jarosław Grobelny.

Do wszystkich mieszkańców już od jakiegoś czasu kierowane są ulotki spółki Urbis z informacjami o nowych zasadach, a wkrótce dotrą one do wszystkich domów: - Praktycznie żaden obywatel Polski nie powinien zbierać odpadów w sposób nieselektywny. Podstawowym sposobem zbiórki jest selektywna i wynika to z dyspozycji unijnych. Do 2020 roku musimy zbierać 40% odpadów opakowaniowych i to wykazać. Sam zakład zagospodarowywania nie jest w stanie osiągnąć takiego efektu bez wsparcia mieszkańców - mówił Edmund Młodzikowski. Jak przekazano, na obecną chwilę stawki opłat za śmieci nie ulegają żadnej zmianie.

 

35 komentarzy

 • Link do komentarza Paweł wtorek, 12 stycznia 2016 15:08 napisane przez Paweł

  Kiedy będą odbierać te odpady całkowicie nie segregowane czyli suche+mokre+wszystko inne razem , bo to już 12 styczeń a tu cisza tylko napisali o suchych i mokrych

 • Link do komentarza ramol70 wtorek, 12 stycznia 2016 14:32 napisane przez ramol70

  im bardzie skomplikuje się ludziom to segregowanie, tym bardziej nie będą tego robić!! chociażby teraz wychodzi na to, że butelki PET od lat gromadzone i wyrzucane w odrębnych pojemnikach to pic na wode fotomontaż .... nie warto segregować....

 • Link do komentarza ciekawe niedziela, 03 stycznia 2016 16:56 napisane przez ciekawe

  dlaczego opakowanie po żywności ma być czyste a opakowanie po kosmetykach nie musi być czyste

 • Link do komentarza Micio niedziela, 03 stycznia 2016 14:07 napisane przez Micio

  Tych co myją to jest znikomy procent-widać to w śmietnikach... I może do tego wprowadzić aby z butelek szklanych po piwie zmywak etykiety?...

 • Link do komentarza wifi sobota, 02 stycznia 2016 18:28 napisane przez wifi

  po co segregacja i dzielenie śmieci do recyklingu i biodegradowalne jeżeli te drugie przy odbiorze mają zostać wymieszane ze śmieciami które nie są poddawane żadnej segregacji ?

 • Link do komentarza Kaśka sobota, 02 stycznia 2016 17:50 napisane przez Kaśka

  @ micio - własnie, ja też jestem normalna i myję opakowania po jogurtach, serkach etc. A z tym batonikiem to sobie nie żartuj, chyba cię od tego mrozu pogięło!

 • Link do komentarza heloł sobota, 02 stycznia 2016 15:24 napisane przez heloł

  Jak mi miasto zapłaci za wodę i detergenty to umyję opakowania przed wyrzuceniem

 • Link do komentarza micio sobota, 02 stycznia 2016 15:12 napisane przez micio

  Nooo- ja zawsze myje opakowanie po jogurcie przed wyrzuceniem, a papierek po czekoladowym batoniku co się lekko roztopił w rece także szoruje w zlewie....
  Bądzcie normalni....

 • Link do komentarza gospodyni sobota, 02 stycznia 2016 10:54 napisane przez gospodyni

  Jak można nie myć opakowań przeznaczonych do segregacji? Jaki u Ciebie Magdo porządek w kuchni?

 • Link do komentarza pozdrawiam sobota, 02 stycznia 2016 09:51 napisane przez pozdrawiam

  Magda - masz myć opakowania po żywności

 • Link do komentarza Magda piątek, 25 grudnia 2015 09:39 napisane przez Magda

  na tym żółto-czerwonym obrazku piszą "czyste opakowania po żywności" czy to nie jest pomyłka bo opakowania po opróżnieniu z żywności zawsze są zabrudzone a chyba nikt nie kupuje samych opakowań żeby je wyrzucać

 • Link do komentarza pan na włościach środa, 23 grudnia 2015 16:23 napisane przez pan na włościach

  Widok tych kubłów na zdjęciu aż odrzuca i jak pomyślę że mi taki przywiozą to odechciewa się segregować te śmieci

 • Link do komentarza hahahaha wtorek, 22 grudnia 2015 16:25 napisane przez hahahaha

  Ta cała segregacja śmieci to takie picowanie. Niech mi ktoś udowodni że na osiedlach z blokami wielorodzinnymi w taki sposób jak tu opisano segregowane są śmieci , w dodatku do osobnego pojemnika odkładają czyste opakowania po żywności. Już widzę jak tam myją te opakowania zanim je wyniosą do śmietnika.

 • Link do komentarza blondie wtorek, 22 grudnia 2015 13:36 napisane przez blondie

  jak chcesz ludziom utrudnić życie to segreguj śmieci, tak, tak!! od nowego roku nie zamierzam już segregować, bo drozej, bo trudniej i bez instrukcji się nie da, bo będę miała jeden kubeł więcej, bo nikt nawet spróbował tych co do tej pory nie segregują przekonać do segregowania a życie trzeba sobie ułatwiać, a nie utrudniać!!

 • Link do komentarza wesołych świąt wtorek, 22 grudnia 2015 12:24 napisane przez wesołych świąt

  Panie Prezydencie miasta Gniezna, bardzo pięknie i ładnie że tak się wyrażę o tej segregacji śmieci, normalnie same śliczności i achy i ochy. Jedna sprawa mnie tylko niepokoi . Dostałem informację o tym cudzie wraz z terminami wywozu odpadów w I kwartale 2016 r. w którym w myśl nowych zasad jest zaznaczone w jakie dni będą odbierane odpady mokre oraz odpady suche i worki ze szkłem. Na stronie URBISu czytam że tacy niepokorni jak ja, czyli nie sortujący tylko wyrzucający śmieci zmieszane , pozostają na starych śmieciach i nic się nie zmienia. Do szczęścia brakuje mi tylko terminu - czyli daty , kiedy moje brzydkie zmieszane śmieci będą odbierane , bo o tym nie ma nigdzie informacji ? Czy moje zmieszane śmieci będą odbierane w dniu mokrym czy suchym czy jeszcze innym ? Jeżeli będą odbierane w dniu mokrym lub suchym to czy nastąpi ich połączenie czyli zmieszanie ? Jeżeli moje zmieszane śmieci będą odbierane w dniu mokrym lub suchym i zostaną połączone ze śmieciami mokrymi lub suchymi to jaki jest sens tej ideologi śmieciowej wobec tego że to co inni posegregują zmiesza się z tym co ja nie posegreguję ? Zaznaczam że moje śmieci zmieszane są najgorszym gatunkiem śmieci , bo ani mokre ani suche i w dodatku nie wiadomo co tam wyrzucam bo żadne przepisy nie określają co to są śmieci zmieszane i co w nich może lub nie może się znajdować .

 • Link do komentarza zss niedziela, 20 grudnia 2015 22:41 napisane przez zss

  Paweł bo w Europie ludzie mają pracę i bardzo dobre zarobki to i mogą sobie pozwolić na zakup środków myjących i większe zużycie wody w celu umycia opakowań . Podobno że nawet zmywarki mają do mycia odpadków

 • Link do komentarza szeregowiec niedziela, 20 grudnia 2015 20:57 napisane przez szeregowiec

  Ad paweł - ale w Europie ludzie nie gnieźdża sie na działkach 150 -250 metrowych, na ktorych stoja domy i jeszcze garaże i co? ma stac kilka pojemnikow czy worków przez cały miesiąc? A w blokach w polskich domach kuchnie sa tak mikrokopijne, że pod zlewem ledwo się mieści jedno wiaderko na odpady. Naprawdę, nie porównujmy naszych warunków z Zachodem. Jeszcze nie te czasy.

 • Link do komentarza Paweł niedziela, 20 grudnia 2015 16:24 napisane przez Paweł

  W całej Europie taka segregacja ludziom nie sprawia problemu, opakowania są myte, a jeżeli śmieci nie zostały posegregowane to śmieciara ich nie zabiera. W Polsce ludzie zawsze mają problem. Wystarczy odwiedzić Lulkowo i zobaczyć całe te sterty.

 • Link do komentarza arkuszewiak niedziela, 20 grudnia 2015 13:43 napisane przez arkuszewiak

  Ad.www - może w tekście nie ma, ale w ulotkach dostarczanych do domów jednorodzinnych są podane daty wywozu, z czego wynika, że odbiór śmieci będzie raz na miesiąc i podane są nawet konkretne dni!

 • Link do komentarza www niedziela, 20 grudnia 2015 11:39 napisane przez www

  a gdzie jest napisane w tekście , że będą wywozić odpady mokre raz na miesiac?

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

m

Ostatnio dodane