środa, 20 stycznia 2016 13:49

Stary Ratusz z dofinansowaniem!

 
Stary Ratusz Stary Ratusz fot. Rafał Wichniewicz

Już w najbliższych latach Stary Ratusz przy ul. Chrobrego zostanie kompleksowo wyremontowany. Miasto Gniezno otrzyma na ten cel ponad 7 mln zł z dofinansowania.

Budynek ratusza, którego elewacja ostatni remont przeszła kilkadziesiąt lat temu, a budynki oficyn na podwórku od dłuższego czasu posiadają poważne zarysowania ścian, ma przejść gruntowny remont. Miasto Gniezno otrzyma w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 7 mln 225 tys. złotych dofinansowania. Całkowita wartość projektu wynosi 8 mln 500 tys. złotych, dlatego 1 mln 275 tys. złotych musi zostać dołożone z budżetu miejskiego.

Informację w tej sprawie przekazał w środę po południu prezydent Tomasz Budasz. Jak przyznał, jest to kolejna spora suma, jaką udało się załatwić z zewnątrz, a która relatywnie ma się przyczynić do odnowienia wizerunku miasta. W ostatnich latach bowiem w temacie budynku ratusza, wielokrotnie pojawiały się głosy, apelujące o odnowienie przynajmniej jego fasady. W 2016 roku na ten cel zabezpieczonych w budżecie było 1 milion złotych, a w prognozie na 2017 roku kolejne tyle. Dzięki programowi WRPO na lata 2014-2020, obiekt przy ul. Chrobrego będzie mógł zostać wyremontowany w o wiele większym zakresie.

Co zakłada projekt remontu Starego Ratusza? Wstępnie powołany został zespół, który ma przeprowadzić inwentaryzację, projekt przebudowy oraz ewentualnego rozplanowania pomieszczeń i ich wykorzystania w przyszłości. Planuje się, że w środku zostanie przygotowana kameralna sala widowiskowa, Historyczny Gabinet Prezydenta i Multimedialna Sala Historii Miasta Gniezna. Ponadto planuje się usytuować w budynku windę, ułatwiającą poruszanie się po gmachu osobom niepełnosprawnym. Sam budynek to przede wszystkim remont elewacji z wymianą stolarki, remont dachu, wymiana stropów, remont instalacji centralnego ogrzewania, wodociągowej i sanitarnej, a także adaptacja na wspomniane cele kulturalne pomieszczeń na parterze i w poddaszu. Zagospodarowany ma zostać także podwórko całego obiektu. Do czasu sporządzenia inwentaryzacji oraz pełnych projektów, nie jest znany zakres prac związany z ewentualną rozbiórką oficyn czy innych zmian architektonicznych na zapleczu. Cała inwestycja ma być przeprowadzona pod ścisłym nadzorem Miejskiego Konserwatora Zabytków.

2016 rok będzie czasem na przygotowanie odpowiedniej dokumentacji, która musi być zweryfikowana pod kątem założeń WRPO. Dopiero po tym mogą się rozpocząć prace inwestycyjne, które mogą potrwać nawet dwa lata.

6 komentarzy

 • Link do komentarza kupszcza czwartek, 21 stycznia 2016 08:10 napisane przez kupszcza

  A tu znowu o partiach, i innych pierdolach. Miasto dostanie w koncu hajs na remont kluczowego budynku, starego ratusza. Nic tylko bic brawo. Nie wazne czy rządzi pismak, peowiak, lewak, czy inne ustrojstwo. Ruch swietny, jest dofinansowanie. Za dobre nalezy pochwalić, a za zle krytykować drodzy komentatorzy. Kasa spora, ale sama wymiana dachu i adaptacja pięknego i wielkiego poddasza to jakies 3 mln. Ponadto podworze cale do remontu. Ten budynek jest ogromny i bardzo zniszczony. Moze w końcu stanie sie, tak jak powinien wizytowka miasta.

 • Link do komentarza do mieszkaniec środa, 20 stycznia 2016 20:58 napisane przez do mieszkaniec

  Przypominam ci, ze twoja partia rzadzi cale 2 miesiace i juz Polska ma najgorsze wyniki finansowe od wielu wielu lat, w zasadzie od czasu kiedy rzadzili po raz pierwszy hehe Jakby tak policzyc to pisaki rzadza Polska pod roznymi nazwami juz wiele lat...

 • Link do komentarza Gnieźniok środa, 20 stycznia 2016 19:16 napisane przez Gnieźniok

  8,5 miliona na jedne budynek? Złotem podłogi wyłożą, czy jak?

 • Link do komentarza mieszkaniec środa, 20 stycznia 2016 18:43 napisane przez mieszkaniec

  Antoni? a skąd wiesz że projekt byłego zgl był dobry? a może to ten sam projekt? budzik nic nie mówi o projekcie on mówi o wniosku, który muszą złożyć do marszałka na te 7 225 tys.
  PO jak mówi to tylko mówi.! liczą się czyny! w słowach to oni byli mocni przez 8lat swoich rządów. O zielonej wyspie tez nam mówili.
  Powodzenia tik tak !!

 • Link do komentarza wyborca KO środa, 20 stycznia 2016 18:28 napisane przez wyborca KO

  Swietna wiadomosc. Nareszcie ten piekny budynek zostanie przywrocony do stanu w jakim powinien byc od dawna. Zal tylko, ze Gniezno doczekalo sie takiego prezydenta tak pozno...

 • Link do komentarza antoni środa, 20 stycznia 2016 17:42 napisane przez antoni

  a co z drogim projektem zleconym i zapłaconym przez były zgl? Czyzby poszedł na półkę?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane

BarMleczny