piątek, 22 stycznia 2016 08:24

Muzeum z dofinansowaniem inwestycyjnym i kulturalnym

 
Muzeum Początków Państwa Polskiego Muzeum Początków Państwa Polskiego zdjęcie nadesłane

Muzeum Początków Państwa Polskiego zdobyło środki na realizację dwóch przedsięwzięć - wystawowej oraz inwestycyjnej, dzięki której zwiększona zostanie przestrzeń dostępna dla zwiedzających.

Projekty, które przygotowane przez Muzeum uzyskały akceptację komisji przyjmującej wnioski, stanowią ważny krok w kontekście nie tylko działalności tejże instytucji, ale także planowanych obchodów rocznicowych. Na uwagę zasługuje projekt "Chrzest 966", który zostanie dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury. Dzięki niemu, wspólnie z uczniami I Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie, stworzona zostanie specjalna wystawa dotycząca chrztu oraz roli Gniezna w czasach wprowadzania chrześcijaństwa na ziemiach polskich. Wystawa będzie prezentowana nie tylko w tym, ale również w przyszłym roku w blisko dwudziestu miejscowościach w pięciu województwach we wschodniej części naszego kraju.

Szczególnie istotna jest jednak decyzja Zarządu Województwa Wielkopolskiego o dofinansowaniu projektu pn. „Ochrona dziedzictwa kulturowego Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie – etap II”. Środki przyznano w ramach działania pod nazwą „Zachowanie, ochrona, promowanie i rozwój dziedzictwa naturalnego i kulturowego” z budżetu „Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020 (WRPO 2014 ). Całkowita wartość tego projektu to prawie 6 mln PLN, zaś dofinansowanie wynosi 85% kosztów kwalifikowanych.

- Dziś prawie 1/3 pomieszczeń przeznaczonych dla zwiedzających muzeum jest zamknięta. Dzięki tym środkom uda nam się wszystkie je wyremontować. A to jeszcze nie wszystko. Stworzona zostanie również nowa ekspozycja poświęcona historii Gniezna, która będzie w sposób przystępny opowiadała historię tego ważnego dla dziejów naszego kraju miasta. Powstanie również duża przestrzeń do działań edukacyjnych. A to nie wszystko! - mówi Dyrektor Muzeum, dr Michał Bogacki. 

Zrealizowanie projektu w sposób istotny przyczyni się do wzrostu potencjału ekspozycyjnego oraz edukacyjnego MPPP w Gnieźnie, ale przede wszystkim będzie stanowić istotny element dla zachowania, ochrony, promowania i rozwoju dziedzictwa kulturowego zarówno w kontekście regionalnym jak i narodowym. Dzięki pozyskanym środkom Muzeum planuje stworzyć nowe pomieszczenia edukacyjne, kolejne przestrzenie ekspozycyjne, administracyjne itp. Przygotowana zostanie nowa wystawa stała opowiadająca o historii Gniezna, konserwacji zostanie poddana kolejna część kolekcji kafli gnieźnieńskich – jedna z największych tego typu w Europie. Powstaną dodatkowe rozwiązania ułatwiające odbiór oferty muzealnej niepełnosprawnym.

Pomyślne jej zakończenie tego projektu spowoduje, że cały budynek będzie mógł być wykorzystywany do realizacji dwóch najważniejszych zadań Muzeum – popularyzacji wiedzy na temat początków państwa polskiego oraz historii Gniezna – ideologicznej stolicy monarchii piastowskiej. Realizacja inwestycji w żaden sposób nie zakłóci funkcjonowania dostępnych dziś części Muzeum, do odwiedzania którego pracownicy tej instytucji zapraszają przez cały rok.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane