Wydrukuj tę stronę
piątek, 26 lutego 2016 10:54

Znamy wizualizację rozbudowy szpitala

 

ZOZ oraz przedstawiciel firmy projektowej, przedstawił koncepcję zagospodarowania i wykończenia opuszczonego budynku szpitalnego, stojącego od lat przy ul. 3 Maja. Wizualizacja wzbudziła zainteresowanie radnych.

To w zasadzie pierwszy, zauważalny dla wszystkich krok, jaki jest realizowany w tym kierunku przez Zakład Opieki Zdrowotnej. Po trzech miesiącach rozmów z pracownikami szpitala oraz projektantami i inspektorem budowlanym, ustalono spójną koncepcję naprawy i kontynuacji rozbudowy szpitala powiatowego. Chodzi dokładnie o budynek D, który od kilku lat stoi niedokończony przy lecznicy na ul. 3 Maja. Informację tę przekazaliśmy w tym temacie już w ubiegłym tygodniu (zobacz także: Na budynku szpitala powstanie lądowisko!), a teraz ZOZ wraz z przedstawicielem firmy projektującej, pokazali radnym powiatowym wizualizację oraz rozkład pomieszczeń na wszystkich poziomach budynku.

Szczegóły całej budowy wszystkim obecnym na spotkaniu radnym oraz gościom obrad przedstawił Krzysztof Bestwina, dyrektor ZOZ, a także Karolina Welka zajmująca się przeprowadzeniem inwestycji oraz przedstawicielem projektanta firmy Sadowski-Sadowska - Monika Wojtczyk.

Karolina Welka omówiła szczegółowo całą koncepcję rozbudowy szpitala z wyszczególnieniem każdego poziomu budynku oraz rozplanowaniem wszystkich istotnych oddziałów oraz konkretnych pomieszczeń. Wskazywano na nowatorskie rozwiązania oraz zasadnicze kwestie, jakimi kierowali się projektanci. Zrezygnowano m.in. z podziału budynku na część brudną i czystą, dzięki czemu zaoszczędzi się miejsce, które i tak zostanie w pełni wykorzystane. Omówiono także koncepcje budowy lądowiska dla śmigłowców na dachu budynku, rozlokowania sal dla chorych, a także położenia Izby Przyjęć, która ulokowana zostanie od podwórza obecnego szpitala. Ponadto okna budynku zostaną wydłużone z uwagi na zalecenia konstrukcyjne, a co też przyczyni się do tego iż w pomieszczeniach będzie więcej naturalnego światła. Elewacja budynku zyskała także akceptację konserwatora zabytków.

Jak przekazał Krzysztof Bestwina, finansowanie rozbudowy jest gwarantowane w budżecie powiatu, a obecny koszt jest jedynie szacunkowy i trudno się odnosić do całości, nie znając gotowego projektu. Obecnie kwota ta może wynosić około 35 milionów złotych dla samego dokończenia budowy i wykonania wnętrz. Istotnym jest to, co zostało wskazane w trakcie sesji, że budynek D ma w przyszłości pełnić funkcję placówki przejmującej usługi z innych placówek ZOZ-u. Chodzi o zgromadzenie najpilniejszych usług zdrowotnych w jednym miejscu. Pozwoli to też w przyszłości na reorganizację oddziałów poprzez wprowadzenie dodatkowych udogodnień dla pacjentów czy powiększenie usług medycznych. Docelowo też ma to dać możliwość przeprowadzenia kapitalnego remontu starego budynku szpitalnego przy ul. 3 Maja.

 

Galeria

9 komentarzy