poniedziałek, 11 kwietnia 2016 11:01

Mnichowo doczeka się świetlicy

 
Mnichowo doczeka się świetlicy fot. Rafał Wichniewicz

Gmina Gniezno rozpoczyna budowę kolejnej sali wiejskiej - tym razem w podgnieźnieńskiej wsi Mnichowo. Ma być gotowa do końca 2016 roku.

To kolejna inwestycja gminy w ostatnim czasie na terenie tej miejscowości. W ramach całego przedsięwzięcia niedaleko szosy przechodzącej przez wieś, a w sąsiedztwie istniejącego kompleksu boisk, powstanie parterowy budynek świetlicy wiejskiej o powierzchni użytkowej 380 m2. Sama sala zajmie 172,2 m2.

Obiekt, kryty czterospadowym dachem, będzie posiadał dwa reprezentacyjne wejścia do wnętrza z wiatrołapami, przy czym jedno z nich będzie prowadzące bezpośrednio do sali, a drugie do pomieszczeń magazynowych. Ponadto sala będzie posiadała także trzy wejścia okienne. Samych sześć dużych okien, które umiejscowione będą na południowo-zachodniej ścianie obiektu, zapewni jasność w środku budynku w ciągu dnia.

Ponadto w sali przewidziano powstanie kilku magazynów i pomieszczeń gospodarczych, w tym m.in. kotłowni, kuchni, umywalni, zmywalni i pomieszczenia biurowego. Powstaną także toalety oraz szatnia. Cały obiekt będzie także przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Teren, na którym powstanie sala, jest uzbrojony i niezbędna powstaniu jest tylko infrastruktura wewnętrzna. Na obszarze otaczającym świetlicę planuje się powstanie niewielkiego parkingu oraz zieleni urządzonej. Wykonawca, który zechce podjąć się zadania, będzie miał na wykonanie wszystkich prac czas do końca grudnia 2016 roku.

9 komentarzy

 • Link do komentarza Strażak czwartek, 21 kwietnia 2016 00:10 napisane przez Strażak

  Gmina Gniezno tez lekceważy czytelników, bo nie odpowiada na merytorycznie zadane pytania.

 • Link do komentarza gminny środa, 20 kwietnia 2016 11:48 napisane przez gminny

  Czy ta świetlica będzie budowana przy pomocy środków zewnętrznych? To jest o tyle ważne, żeby móc planować przyszłe działania, które są często niemożliwe o ile pieniądz pochodzi z zewnątrz, bo są ostre ograniczenia. Może ktoś z gminy odpowie na to pytanie?

 • Link do komentarza Radnym gminy ku rozwadze wtorek, 19 kwietnia 2016 23:42 napisane przez Radnym gminy ku rozwadze

  Zanim radni podejmą tę karkołomną decyzję bez wizji przyszłości tej "świetlicy", niech przeczytają te słowa. Za pieniądze ze środków gminy lub z unijnych dotacji na wsiach powstało już 1600 świetlic i domów kultury. Organizacje pozarządowe alarmują, że 90 proc. z nich stoi pustych. Gminy skusiły się na łatwo dostępne pieniądze z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW), a teraz mają duży problem. Nie stać ich na utrzymanie obiektów i korzystających z nich instytucji. Zdaniem ekspertów pieniądze zostały zmarnowane. Problem jest tym większy, że gminy dokładały do tych inwestycji własne (lub pożyczone przez banki) pieniądze, a teraz nie mogą ich nawet odzyskać. Jeden z wójtów tłumaczy, że gminy pisały wnioski, bo pieniądze były łatwo dostępne. Otrzymywały środki z PROW, remontowały posiadane przez siebie pomieszczenia, tworzyły świetlice. Potem zwykle oddawały klucze sołtysowi lub ochotniczej straży pożarnej, a ci zamykali nowe obiekty na klucz. Taka sama sytuacja jest ze świetlicami budowanymi ze środków własnych.Gmin nie stać nawet na ogrzanie tych pomieszczeń, nie mówiąc o zatrudnieniu kadry, która spowodowałaby, że w tych placówkach wreszcie zaczęłoby się coś dziać – przyznaje wójt.Zdaniem organizacji pozarządowych tak jest w całym kraju. Nie tylko nie ma mowy o wykorzystaniu świetlic na wsi do celów kulturalnych czy rekreacyjnych, ale nawet nie są tam organizowane odpłatnie wesela czy inne imprezy okolicznościowe, które pozwoliłyby gminom pozyskać środki na utrzymanie tych placówek. Znaczna część tych projektów nie powinna w ogóle być realizowana, ponieważ nie miała uzasadnienia ekonomicznego. Naprawdę, przed podjęciem decyzji należy szeroko otwierać oczy i widzieć przyszłość takiego obiektu na co najmniej 20 lat do przodu i co roku zapewniać w budżecie niemałe środki na jego utrzymanie. Pałac wybudować każdy prawie może, ale czy go utrzyma? Oto jest pytanie!

 • Link do komentarza wiejski mieszczuch wtorek, 19 kwietnia 2016 23:27 napisane przez wiejski mieszczuch

  Obrońcom budowy tej remizy pragnę przypomnieć, że czasy wspólnych zebrań wiejskich, spędów partyjnych, popijaw i ludowych zabaw już dawno się skończyły. No, ale gmina Gniezno jakby nie tylko stanęła w miejscu, a zaczęła się cofać i do dużymi krokami do tyłu. Mnichowo, to prawie przedmieście Gniezna, tam prawie każdy ma samochód i na różne imprezy w 5 minut jest w centrum miasta, a w 25 minut w dużym Poznaniu. Co oni chcą w tej świetlicy robić? Jasełka wystawiać? Prelegentów z Towarzystwa Wiedzy Powszechnej reaktywować? Przedszkole tam prowadzić? Sam budynek to jeszcze nie wszystko. Jeżeli ma to być placówka kulturalna, to trzeba zapewnić środki na utrzymanie personelu, opracować harmonogram pracy, zapewnić w budżecie gminy kasę na działalność (książki, prasa, komputery, sprzęt np. audiowizualny, muzyczny etc.) i bieżącą eksploatację. I niech wtedy nie nazywa się świetlicą tylko Domem Kultury. Organ prowadzący świetlicę wiejską jest zobowiązany zapewnić przewidziane prawem warunki prowadzenia działalności określone m.in. w przepisach:
  budowlanych, przeciwpożarowych,z zakresu ochrony środowiska, prawa pracy, sanitarnych,oraz zapewnić wykonywanie prac przez osoby legitymujące się odpowiednimi kwalifikacjami i uprawnieniami. poza tym jakakolwiek wsiowa świetlica miałaby rację bytu we wsi oddalonej od najbliższego miasta o hektary kilometrów. Ale w Mnichowie i w ogóle w gminie , która w zasadzie jest przedmieściem sporego miasta?

 • Link do komentarza niedoszlemnichowo wtorek, 19 kwietnia 2016 21:28 napisane przez niedoszlemnichowo

  Nie jestem z Mnichowa, jednakże z przyjemnością patrzę na rozwój tej wioski. Macie tam fajnych kreatywnych ludzi, którzy na pewno rozwiną te miejsce, jakim bedzie dom kultury. Powinniście ( malkontenci) cieszyć się ze cos u Was sie dzieje, a wierzę, ze dziac sie bedzie wiecej. To ja mógłbym marudzić, bo tez mieszkam w gminie Gniezno, ze to nie u mnie jest budowana świetlica, remiza, orlik itd....marudy przejdźcie sie na spacer, bo od kompa juz pewnie oczy Wam ropieja.

 • Link do komentarza a co cie to wtorek, 19 kwietnia 2016 18:18 napisane przez a co cie to

  Ludzie Ogarnijcie się!!! odkąd wszyscy pamiętamy w Mnichowie nigdy nie było nic, młodzi ludzie błąkali się po wiosce nie mając co ze sobą zrobić. We wszystkich wioskach z gminy Gniezno znajdują się świetlice, boiska, place zabaw. Mnichowo od niedawna zaczęło się rozwijać Powstał Orlik z którego korzystają mieszkańcy Mnichowa jak i ludzie z pobliskich wsi i miasta Gniezna, powstanie także świetlica i remiza która się na pewno bardzo przyda mieszkańcom jak i ochotnikom straży pożarnej, którzy od lat cisną się w starej remizie gdzie niema nawet gdzie umyć rąk po akcji, ale jak widać ludziom to nie pasuje! Mnichowo chce się rozwijać ale jak tak dalej pójdzie to własnie przez takich ludzi jak piszą takie komentarze poniżej to wszystko może się nie udać. Naprawdę żal mi was ludzie jak czytam te komentarze!

 • Link do komentarza Babcia Polka poniedziałek, 18 kwietnia 2016 13:48 napisane przez Babcia Polka

  Jaki Wójt takie inwestycje. Świetlice wiejskie budowało się za komuny i tam ludzie oglądali wspólnie telewizję. A teraz do czego ta świetlica i kto poniesie koszty utrzymania. Nawet wesela się odbywają w lokalach. Wiekowy Wójt,stare inwestycje. A ta rada Gminy to nic nie robi w kierunku mądrych i użytecznych decyzji. Ludzie myślcie logicznie i perspektywicznie.Dla kilka uroczystości w roku, dla 2 zebrań na krzyż tyle kasy zmarnować.No chyba,że miejskie panie zamieszkujące osiedla mnichowskie utworzą kolo gospodyń wiejskich i będą heklować serwetki.Pan Wójt,czas odejść, bo na zmianę myślenia za późno!!!

 • Link do komentarza rak poniedziałek, 11 kwietnia 2016 12:10 napisane przez rak

  @kwejk a może chodzi o miejsce dla wieców PSL?:)))

 • Link do komentarza kwejk poniedziałek, 11 kwietnia 2016 11:44 napisane przez kwejk

  Pytanie, jak bardzo jest ona potrzebna tej wsi, skoro znaczna część mieszkańców pracuje w Gnieźnie lub w Poznaniu i nie wiąże się jakoś szczególnie z miejscem swojego zamieszkania

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane