piątek, 06 maja 2016 16:31

Pracując dla miasta, spłacą dług

 
Pracując dla miasta, spłacą dług fot. Rafał Wichniewicz

Ponad pół miliona złotych winni są mieszkańcy, którzy wynajmują lokale wchodzące w skład zasobu komunalnego Miasta Gniezna. Teraz pierwsi z nich mają szansę odpracować swój dług.

W 2015 roku zadłużenie lokali mieszkalnych wynosiło 570 tysięcy złotych, co stanowiło prawie 14% posiadanego zasobu przez Miasto Gniezno. Dłużnicy będący w trudnej sytuacji materialnej i życiowej, mogą spłacać należności z tytułu korzystania z lokali mieszkalnych w formie świadczenia zastępczego na rzecz Miasta lub jednostek podlegających urzędowi.

Sytuacja w Gnieźnie nie jest jednak pod tym względem taka zła, jak w niektórych innych miastach w kraju: - Średnia w Polsce wynosi około 20%, a są miasta, które mają jedną czwartą mieszkańców, którzy nie płacą należności za czynsz i media. My dajemy szansę w różny sposób, możemy podpisywać ugody co do zadłużenia, stwarzając możliwość spłaty w ratach. Inną formą bezgotówkową jest możliwość odrobienia zaległości czynszowych na rzecz miasta poprzez proste prace porządkowe, konserwatorskie, remontowe, usługowe itd. - mówi wiceprezydent Michał Powałowski. W obecnej chwili z takiej możliwości skorzystać postanowiło już 15 osób, które pracują m.in. myjąc okna w Miejskim Ośrodku Kultury, skuwając tynki w piwnicy miejskiego żłobka, odrabiając lekcje z dziećmi w Miejskich Świetlicach Socjoterapeutycznych czy sprzątając miejską zieleń: - Jest to program skierowany do osób, które mają zadłużenie na poziomie do 4 tysięcy złotych, które są na tyle realnymi do spłacenia, że dają możliwość odzyskania tych pieniędzy przez Miasto. Często one powstają z różnych przyczyn życiowych, dlatego taka szansa poświęcenia czasu wolnego na tę pracę jest dla nich istotna.

Osoby chcące skorzystać z programu odpracowania zadłużenia, mogą pobrać, wypełnić i złożyć odpowiedni wniosek w Urzędzie Miejskim. Dostępny jest on na stronie internetowej urzędu oraz w Wydziale Usług Społecznych w Referacie ds. Polityki Mieszkaniowej. Godzina pracy dłużnika wyceniona jest na 10 zł brutto.

7 komentarzy

 • Link do komentarza romek poniedziałek, 09 maja 2016 10:34 napisane przez romek

  Niektórym to raczej do takiego odpłacania będzie równie daleko, jak do znalezienia w ogóle pracy.

 • Link do komentarza kizia poniedziałek, 09 maja 2016 06:43 napisane przez kizia

  od tego długu rozliczyć te opłaty za parkowanie w soboty i się wyrówna

 • Link do komentarza Beta sobota, 07 maja 2016 06:23 napisane przez Beta

  a jakie zadłużenie na lokalach użytkowych ??? Tak wiele stoi PUSTYCH !!! Gdzie nowe mieszkania, remonty ??? Dokąd to "budzenie" nas prowadzi ja się pytam ?

 • Link do komentarza taki sobie piątek, 06 maja 2016 22:31 napisane przez taki sobie

  Jaki pomysł budzika? wcześniej wielokrotnie dawano szansę zadłużonym, ale oni wcale nie mieli zamiaru ani płacić ani odpracować. Ludzie się nauczyli brać z każdego źródła kasę, dodatki, żarcie, lumpy, a jak mają coś od siebie zrobić, co to, to nie.

 • Link do komentarza obiektywny piątek, 06 maja 2016 21:01 napisane przez obiektywny

  Wzgorze Lecha? Chyba dawno tam nie zagldales.

 • Link do komentarza Obserwa piątek, 06 maja 2016 18:29 napisane przez Obserwa

  Proponuję zacząć od ohydnego zabiedzonego estetycznie Wzgórza Lecha.To miejsce to wstyd przed przybywającymi do katedry...

 • Link do komentarza wiki piątek, 06 maja 2016 16:56 napisane przez wiki

  rewelacja. świetny pomysł budzika, wcześniej się nie dało??

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane