Jesteś tutaj:Gospodarka Masz azbest na dachu? Pozbądź się go za darmo
wtorek, 24 maja 2016 16:44

Masz azbest na dachu? Pozbądź się go za darmo

 

Po raz kolejny rusza akcja utylizacji azbestu z budynków mieszkalnych. W tym roku planuje się usunąć nawet 1200 ton szkodliwego materiału.

Już teraz mieszkańcy powiatu gnieźnieńskiego mogą zacząć składać wnioski do urzędu gminy, właściwego ze względu na miejsce położenia nieruchomości, na której znajduje się azbest. W zamian gwarantowane jest bezpłatne rozebranie azbestowego pokrycia dachowego, wraz z jego wywiezieniem i utylizacją na składowisku.

- Składanie tych wniosków jest bardzo proste. Na cały cel udało się nam pozyskać kwotę 300 tysięcy złotych, z budżetu powiatu dokładamy do tego 50 tysięcy złotych, a udział gmin wynosi 133 tysiące złotych. Dzięki tej łącznej kwocie 483 tysięcy złotych sądzę, że wszystkich zainteresowanych likwidacją wyrobów azbestowych na swoich posesjach, będą mogli się doczekać realizacji tego zadania - mówiła starosta Beata Tarczyńska.

To kolejny rok funkcjonowania programu na terenie powiatu, w ramach którego usuwany jest ten szkodliwy materiał - od 2008 roku udało się usunąć około 4000 ton azbestu z 1600 nieruchomości. Jak przekonuje dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Magdalena Musiałowicz, wyroby z tego produktu są szkodliwe dla zdrowia: - Jest on odpadem niebezpiecznym, a uszkodzony mechanicznie uwalnia pył, który wdychany może powodować wiele chorób nowotworowych, jak raka płuc, oskrzeli czy przewlekłe zapalenie oskrzeli. Trzeba pamiętać, że przy likwidacji azbestu powinni pracować profesjonaliści. W bieżącym roku w wyniku przetargu wyłoniono firmę z Poznania, która podejmie się demontażu i unieszkodliwienia 1 tony azbestu za kwotę 390 złotych, co jest ceną o 30 zł niższą od ubiegłorocznej. Jak przyznają urzędnicy, jest to spowodowane faktem iż firma ma podpisaną umowę z najbliższym dla naszego regionu składowiskiem w Koninie.

Jak przekazali urzędnicy, zgodnie z przepisami azbest powinien zostać usunięty do 2032 roku: - Mieszkańcy coraz chętniej korzystają z tego programu, jest coraz większe zainteresowanie i coraz więcej wniosków. Myślę, że świadomość ekologiczna wzrasta, a do tego w ubiegłym roku mieliśmy 100% realizacji z ponad 300 złożonych wniosków, usuwając tym samym 760 ton azbestu. Obecnie na terenie powiatu gnieźnieńskiego znajduje się jeszcze około 14 000 ton z początkowej liczby 19 000. Myślę, że jak utrzymamy obecne tempo to do 2032 roku powinniśmy zdążyć - przekazała Magdalena Musiałowicz. Jak dodała dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska, rury wykonane z azbestu nie są szkodliwymi dla zdrowia ludzkiego, co potwierdzają jednoznacznie przepisy.

Jak dodał wicestarosta Jerzy Berlik, stosowanie pokryć azbestowych było popularne głównie na terenie gospodarstw rolniczych, stąd chęć jego likwidacji powinna leżeć w gestii przede wszystkim rolników. Warto tu dodać jednak, że tylko wnioskodawcy prowadzący działalność związaną z produkcją, przetwarzaniem i obrotem produktami rolnymi, chcący usunąć azbest z budynków niemieszkalnych, zobowiązani są dodatkowo załączyć do wniosku oświadczenie o otrzymaniu pomocy de minimis w rolnictwie.

Wnioski w sprawie usunięcia azbestu, są dostępne na stronie starostwa: www.naszesrodowisko.pl

4 komentarzy

 • Link do komentarza Magda środa, 25 maja 2016 07:40 napisane przez Magda

  niki jak już tak fajnie wyrażasz te zachwyty to przy okazji obudź to miasto żeby ono skoro wprowadziło te zbiórki worków z zielskiem to niech fajnie te worki odbiera a nie że one całymi dniami leżą i śmierdzą i do tego chłopaki pewnie szukając sobie rozrywki w tym mieście np. na ulicy Wolności po tygodniu wykopali jeden z worków na jezdnię gdzie on się tak fajnie walał pod kołami samochodów

 • Link do komentarza klakier wtorek, 24 maja 2016 23:45 napisane przez klakier

  Klakierzy Tomka są wszędzie;)

 • Link do komentarza urzędas wtorek, 24 maja 2016 23:29 napisane przez urzędas

  ad. niki - nie wiem, kim jesteś, ale raczej nie zabieraj głosu, bo z Twoich wpisów widzimy, ze jesteś niedojrzała i na niczym się nie znasz. Tym razem strzelasz znowu w ślepo i to żadna inicjatywa Miasta, to inicjatywa Powiatu czyli \Starostwa i zanim znowu coś palniesz, wytrzyj sobie tę wazelinę,!

 • Link do komentarza niki wtorek, 24 maja 2016 22:33 napisane przez niki

  fajnie, ze miasto wlacza sie aktywnie w takie projekty. kolejna swietna inicjatywa miasta.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane