Jesteś tutaj:Gospodarka Komunikacyjne zmiany wchodzą w życie
środa, 29 czerwca 2016 12:38

Komunikacyjne zmiany wchodzą w życie

 
Komunikacyjne zmiany wchodzą w życie archiwum redakcji

Z początkiem lipca wchodzą zmiany, które wpłyną na komunikację w centrum miasta. Zlikwidowane zostają sobotnie opłaty za parkowanie oraz rusza darmowa komunikacja miejska w weekendy.

W najbliższą sobotę gnieźnianie udający się samochodami do centrum miasta, nie będą musieli ponosić już opłat za parkowanie tego dnia. Przypomnijmy iż w maju radni przegłosowali uchwałę, zmieniającą zasady polityki parkingowej w centrum, likwidując obowiązek wykupywania biletów za postój we wszystkich podstrefach w soboty. Zmiany wchodzą w życie od 1 lipca br., a pierwszą sobotą, która będzie bez dotychczasowych opłat, jest 2 lipca br.

Od soboty 2 lipca rozpoczną się także bezpłatne, weekendowe kursy autobusów MPK. Od tej pory we wszystkie soboty i niedziele w lipcu i sierpniu ci, którzy zdecydują się skorzystać z publicznej komunikacji miejskiej, będą mogli to uczynić za darmo. W czerwcu podjęto uchwałę, na podstawie której przez 9 wakacyjnych weekendów mieszkańcy mogą podróżować po mieście, docierając także na różne wydarzenia kulturalne, odbywające się w okresie letnim w centrum miasta. Ten krok ma też promować komunikację miejską i może stanowić alternatywę dla tych, którzy zdecydują się nie wjeżdżać samochodami do zatłoczonego w soboty centrum miasta.

Od 2 lipca zmieniony zostaje także rozkład jazdy autobusów MPK na terenie całego miasta - poza tym pojawią się modyfikacje w trasach (niektóre znaczące), a także powstaną nowe linie lub zmienią one swoje nazwy. Dodatkowo uruchomionych ma zostać kilka weekendowych kursów, trwających do około północy. O zmianach w trasach MPK informowaliśmy tutaj: Nadchodzą zmiany w kursowaniu autobusów MPK

 

18 komentarzy

 • Link do komentarza Robbi niedziela, 03 lipca 2016 09:50 napisane przez Robbi

  Do mm - nie będę jeździł darmowym autobusem z dzieciakami i po zakupy. Jeżeli panu (czy pani ) to odpowiiada, to proszęcbardzo. Moim środkiem lokomocji jest samochód i mam prawo poruszać się tym, co dla mnie wygodne i praktyczne. Ptezydent Gniezna swoimi decyzjami uniemożliwia mi swobodne korzystanie z moich praw.

 • Link do komentarza mm niedziela, 03 lipca 2016 06:44 napisane przez mm

  Robbi dlaczego piszesz "też nie znalazłem" , no i skoro nie posiadasz umiejętności w znajdowaniu miejsca do parkowania to dlaczego nie skorzystałeś z tej darmowej komunikacji MPK stanowiącej alternatywę dla nie umiejących trudnej sztuki parkowania ?

 • Link do komentarza Robbi niedziela, 03 lipca 2016 00:19 napisane przez Robbi

  No to mamy Meksyk. Dzisiejsza sobota nie była płatna no i tez nie znalazłem w centrum miejsca do zaparkowania. Dziękuje władzom za ten prezent. Jadę po zakupy do Wrześni.

 • Link do komentarza Ten On piątek, 01 lipca 2016 05:33 napisane przez Ten On

  Miałem dziś lub jutro iść do pracy, lecz przełożyłem to jednak na sobotę ze względu na darmowy przejazd z domu do firmy! Dziękuję MPK !

 • Link do komentarza Rafał_Wichniewicz czwartek, 30 czerwca 2016 20:10 napisane przez Rafał_Wichniewicz

  prosport, czekam na oficjalne zaproszenie :)

 • Link do komentarza prosport czwartek, 30 czerwca 2016 18:43 napisane przez prosport

  Matko! Ile tu pieprzenia. W bambus. Ustawię siatkę do przesiewania piasku i zapraszam do efektywnego spędzania czasu oraz wymiany poglądów podczas wykonywania przydatnych społecznie prac ręcznych.

 • Link do komentarza agulaa czwartek, 30 czerwca 2016 17:51 napisane przez agulaa

  Dlaczego nienawiścią nazywasz racjonalne stwierdzenie faktów? Wolisz żyć w przekonaniu, że jest pięknie i kolorowo? Tak ciężko zrozumieć, że innym może przeszkadzać to, że ktoś ma gdzieś higienę i mimo wszystko pcha się w tłumy, by się podzielić z innymi swoim potem, czy fetorem nóg? Gwarantuję Tobie, że nawet 1 kąpiel dziennie w upalne dni zmieniłaby sytuację nie do poznania. Poza tym, jeśli jeszcze nie wiesz, poszukaj u Wujka chociażby, a dowiesz się, iż mamy jedno z wiodących miejsc jeśli chodzi o brak higieny w Europie. Chyba, że statystyki i zdanie wielu ludzi, w tym Gnieźnian, się nie liczą. Osobiście również nie jeżdżę autobusami w Gnieźnie (chyba, że już jestem zmuszona), m.in. z tych powodów, które podał Edek z krainy kredek, gdyż nie pasuje mi wchodzić w strefę "dworca sprzed kilku lat", w dodatku za to płacić i to aż tyle. Również mnie poraża kompletny brak myślenia i egoizm ze strony kierowców, którzy myślą tylko o sobie, uchylając obok małe okienko. Podejrzewam także, że jesteś jednym/jedną z tych, którzy myślą, że nawet jak coś tam czuć, to może inni nie zauważą w tłumie od kogo ta "woń" pochodzi. Jesteś w błędzie. Pomyśl, ile osób tak myśli, i co potem z tego powstaje. Jestem także zdania, że jeśli ktoś coś stwierdza, popiera to ktoś inny, to być może jest coś na rzeczy. Jasne, tłumy mogą się mylić, ale może warto wziąć to chociaż pod uwagę i choćby w najmniejszym stopniu przeanalizować?

 • Link do komentarza tiritomba czwartek, 30 czerwca 2016 14:25 napisane przez tiritomba

  do "edek z krainy kredek" To Ty zacząłeś, jak widzę i czytam z tymi "moherami ni z gruszki ni z pietruszki, to Tobie dostała się odpowiedź całkiem logiczna. Weź człowieku i wyluzuj, bo nienawiść to Ciebie zżera niczym rdza.

 • Link do komentarza edek z krainy kredek czwartek, 30 czerwca 2016 13:08 napisane przez edek z krainy kredek

  Do "Moher": co mnie interesuje, że chodzisz do kościoła, przestrzegasz przykazań, jesteś patriotą, skoro mowa tutaj o darmowych przejazdach w weekendy? Nie pomyliłeś przypadkiem tematów? Chyba że chcesz się dowartościować ogłaszając wszem i wobec, jaki to z Ciebie "czysty" katolik, w dodatku używający DOBRYCH kosmetyków. Nawet sama woda jest dobrym kosmetykiem dla tych co się myją tylko idąc do kościoła. Poza tym, rozumiem, że tekst zawierający więcej niż 3 linijki treści może przysporzyć niektórym kłopotów w logicznym odczytaniu zawartości, tak więc może nakieruję Ciebie kogo się tyczył - ludzi którzy mają problem ze skorzystaniem z prysznica, być może pokłócili się z wodą, tak jak Ty z logicznym myśleniem.

 • Link do komentarza z miasta czwartek, 30 czerwca 2016 09:39 napisane przez z miasta

  Raczej naiwnością jest sądzić że darmowa komunikacja typu sobota/niedziela spowoduje lawinę odwiedzających plażę na Rynku , ale poczekajmy może akurat mieszkańcy peryferyjni zapragną tego widoku. Zatłoczone ulice w soboty są przez około 4 godziny bo ludzie jadą głównie na targ, a tak na zdrowy rozum komu będzie się chciało targać siatki z zakupami na przystanek jak za przejazd samochodem zapłaci 2-3zł . Jeżeli już decydujecie się na taki eksperyment to wprowadźcie darmowe przejazdy w dwa dni robocze - takie prawdziwe robocze nie jak z tą płatną sobotą :-), w dodatku w okresie roku szkolnego, kiedy miasto naprawdę się korkuje od tego natężenia ruchu samochodowego. Taka dobroć jest pozorna bo i tak MPK w soboty i niedziele mniej kasuje za bilety.

 • Link do komentarza moher środa, 29 czerwca 2016 17:47 napisane przez moher

  Do "edek z krainy kredek" opanuj się człowieku, ja, moher ubieram się przewiewnie, biorę latem prysznic kilka razy dziennie,, jestem prawdziwym patriotą, któremu zależy na Polsce, jej niepodległości i suwerenności,używam dobrych kosmetyków , ale także JESTEM MOHEREM, uczęszczam do kościoła, staram się przestrzegać przykazań i pytam Ciebie: CO MASZ DO MNIE???

 • Link do komentarza edek z krainy kredek środa, 29 czerwca 2016 17:25 napisane przez edek z krainy kredek

  Widząc dziesiątki moherów ubranych nawet latem w swetry i buty zimowe - nie dziękuję. Wolę bez wahania wybrać spacer, w końcu Gniezno nie jest duże, nawet jeśli spacerek miałby trwać godzinę z jednego końca miasta na drugi, aniżeli siedzieć w przepoconym autobusie. W dodatku nawet jak kupisz bilet (ostatnio płaciłem aż 4 zł u kierowcy lol) to taki typowy moher będzie się z Tobą wykłócał, że masz ustąpić miejsca, mimo że dalej są wolne - bo jej / jego sąsiadka siedzi obok Ciebie a muszą przecież przekazać sobie intrygujące i jakże niejawne informacje dotyczące cen w różnych warzywniakach. Poza tym nawet kierowca nie wpadnie na to, że w autobusie śmierdzi, jest gorąco, nieprzyjemnie i jeździ przy zamkniętych oknach - no sorry. A na dodatek jeszcze jakie ceny poza tymi weekendami lipca i sierpnia. Mam płacić za wejście między ludzi by przez chwile poczuć się jak w wielkim kotle z bigosem? Dziękuję, mam nogi i bogatszy pełniejszy portfel. Porównajcie sobie ceny autobusów / tramwajów chociażby w Poznaniu oraz stosunek do odległości jaką tam przejedziecie. 2,70 czy nawet 1,35 za tak krótki przejazd to parodia. Poza tym przypomnijcie sobie ile kosztowały bilety kilkanaście lat temu, do tego doliczmy to, że wtedy autobus palił więcej na 100 niż dziś. Gniezno się nie powiększyło zbytnio ani nie zmniejszyło, więc skąd tak kosmiczne obecne ceny? Odpowiem Wam. Im ktoś ma więcej, tym więcej wymaga. Ceny będą nadal rosły, bo nic nie wskazuje na zmianę, więc póki nogi zdrowe, nie widzę sensu w jeździe autobusem. Jeśli komuś odmówiły posłuszeństwa, no cóż, przykre, że musi się przemieszczać np. takimi śmierdzącymi autobusami.

 • Link do komentarza Michu środa, 29 czerwca 2016 16:44 napisane przez Michu

  Tylko że ja nie korzystam z autobusów miejskich więc to mi nie zrekompensuje dotychczasowego płacenia za postój w soboty

 • Link do komentarza Marek środa, 29 czerwca 2016 15:51 napisane przez Marek

  Jak cudowna i dobra władza, przebudzenie przyjdzie jak będzie ogłoszony nowy cennik biletów !!!

 • Link do komentarza Kunegunda środa, 29 czerwca 2016 14:09 napisane przez Kunegunda

  Jakaż to siła ogromna drzemie w tych mieszkańcach. Ciekawe jakie jeszcze mogą mieć oczekiwania ?

 • Link do komentarza aaaaa środa, 29 czerwca 2016 13:27 napisane przez aaaaa

  no to po co na początku roku wprowadzali płatne soboty jak to od hohohoho..... a może nawet dawniej sądy presjowały , o tu nawet jest presja z 2011 roku - I OPS 1/11 - Uchwała NSA

 • Link do komentarza Redakcja Gniezno24.com środa, 29 czerwca 2016 13:16 napisane przez Redakcja Gniezno24.com

  Tak to uzasadnili:
  http://gniezno24.com/aktualnosci/item/7188-prezydent-ugial-sie-pod-presja-sadow-i-mieszkancow

 • Link do komentarza kierowca środa, 29 czerwca 2016 13:10 napisane przez kierowca

  a jak to uzasadnili że teraz już nie trzeba płacić za postój w soboty

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane