Wydrukuj tę stronę
czwartek, 28 lipca 2016 14:01

Powiat sprzedał udziały Miastu

 
Powiat sprzedał udziały Miastu fot. Rafał Wichniewicz

W czwartek dokonano oficjalnego podpisania dokumentu, na podstawie którego Miasto Gniezno kupiło za ponad 1,2 mln zł udziały w jednym z budynków w centrum miasta.

Taki jest finał początkowego sporu o utworzenie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w budynku przy ul. Pocztowej, w którym mieści się obecnie Gimnazjum nr 2. Początkowe plany Starostwa Powiatowego spotkały się z oporem części radnych miejskich i powiatowych, którzy mówili wprost iż "nie chcą w tym miejscu trudnej młodzieży". Wskazywano na fakt, że w gmachu od września br. ma zostać ulokowane także Przedszkole nr 12. W trakcie sporu narodził się pomysł na wykupienie udziałów przez Miasto Gniezno, które tym samym mogłoby się stać jedynym właścicielem obiektu. Zgodnie z deklaracjami, zawartymi 28 lipca br. w trakcie przekazania własności, zachowana ma zostać także funkcja Schroniska Młodzieżowego, które pierwotnie również miało ulec likwidacji.

- Do tej pory było tak, że 85% udziałów w tej nieruchomości posiadało Miasto Gniezno, a 15% było w gestii Starostwa Powiatowego. Zarządzanie nieruchomością przez jednego właściciela jest sprawniejsze wtedy, kiedy trzeba na bieżąco reagować na wyzwania, które stawia nam chociażby Ministerstwo Edukacji. Jakiś czas temu podjęto także przez Radę Powiatu uchwałę o zamiarze likwidacji schroniska młodzieżowego. Uważam, że moim obowiązkiem jest niedopuszczenie do tego, ponieważ miasto cierpi na deficyt tanich miejsc noclegowych. Postanowiłem więc podjąć się inicjatywy ochronienia tej instytucji i teraz będziemy mogli przejąć to zadanie - mówił prezydent Tomasz Budasz. Od momentu podpisania aktu własności, Miasto będzie na korzystnych warunkach wydzierżawiać Powiatowi pomieszczenia schroniska aż do końca bieżącego roku. Następnie od 1 stycznia na 10 lat kompetencje prowadzenia tej instytucji zostaną przekazane Miastu. Tomasz Budasz zadeklarował doinwestowanie schroniska, by mógł on na nowo stać się obiektem przyciągającym turystów zainteresowanych tanimi noclegami w Gnieźnie. Całkowita powierzchnia przejętych udziałów wynosi niespełna 900 m2.

- Porozumienie daje nam pewność, że schronisko dalej będzie prowadzone zgodnie z deklaracją prezydenta. Obie rady będą musiały jeszcze w tym celu podjąć odpowiednie uchwały. Sama sprzedaż pozwoliła na pozyskanie przez Powiat Gnieźnieński kwoty w wysokości 1 mln 230 tys. złotych. Cała kwota zostanie przeznaczona na remont budynku szkolnego przy ul. Gdańskiej, w którym ulokowana zostanie siedziba Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii - przekazała starosta Beata Tarczyńska.

Galeria

7 komentarzy