poniedziałek, 01 sierpnia 2016 15:24

Coraz więcej gnieźnian segreguje śmieci

 
Coraz więcej gnieźnian segreguje śmieci archiwum redakcji

Od 1 sierpnia weszły w życie nowe stawki za niesegregowane śmieci. Jednocześnie w ciągu kilku miesięcy wzrosła liczba segregujących - informują urzędnicy.

Mimo że opłaty za śmieci niesegregowane wzrastają dopiero w sierpniu, już dziś widoczne są efekty nowej polityki śmieciowej, obowiązującej od kilku miesięcy - prawie o 3 tysiące wzrosła liczba osób segregujących odpady w Gnieźnie (różnica między 31 marca a 29 lipca). Od 1 sierpnia obowiązują również nowe stawki opłat za śmieci: niesegregowane 16 zł miesięcznie za osobę, 11 zł za odpadki segregowane. Obowiązuje również niższa opłata śmieciowa dla dużych rodzin, za odpady segregowane: zamiast 11 zł za osobę miesięcznie – opłata wynosi 9 zł.

Jak informuje Urząd Miasta, działający od 1 kwietnia referat ds. zagospodarowania odpadów w Gnieźnie dąży też do zwiększenia ilości osób płacących za śmieci. W związku z tym Straż Miejska w lipcu 2016 r. rozpoczęła prowadzenie bieżących kontroli, w tym w szczególności posesji i mieszkań, na które nie złożono deklaracji. Strażnicy wspólnie z pracownikami Referatu wyjaśniają także sytuacje, w których nie ma zgodności między liczbą osób zameldowanych a liczbą osób zgłoszonych w deklaracjach.

Jak przekazano, tylko w lipcu strażnicy skontrolowali 100 punktów adresowych, spośród których 30% z nich miały wykazane nieprawidłowości – ich mieszkańcy zostali pouczeni o konieczności złożenia korekty lub nowej deklaracji. W przeciwnej sytuacji zostaną podjęte działania administracyjne.

3 komentarzy

  • Link do komentarza MMi wtorek, 02 sierpnia 2016 12:14 napisane przez MMi

    Czy to prawda że podniesiono opłaty za niesegregowane żeby wyrównać straty za tych co nie płacą i za duże rodziny . Czy mała rodzina więcej produkuje śmieci od dużej rodziny

  • Link do komentarza Magda wtorek, 02 sierpnia 2016 07:56 napisane przez Magda

    Jakie jest uzasadnienie ekonomiczne podwyżki opłat za śmieci ?

  • Link do komentarza płacący poniedziałek, 01 sierpnia 2016 16:12 napisane przez płacący

    A ja mam tutaj pretensje do prezydenta i urzędników. Od samego początku uczciwie płacę za śmieci i teraz się dowiaduję że przez ten czas jakaś grupa mieszkańców nie płaciła bo jak rozumiem z treści powyższej to do 1 kwietnia urzędnicy i URBIS nie sprawdzali tych co nie płacili za śmieci . Rozumiem że tym sposobem płaciłem również za unikających opłat a magistrat do 1 kwietnia nie zapobiegł takiej patologii przyzwalającej na unikanie opłat ? Nie podoba mi się takie coś i swoje oburzenie odpowiednio wykażę przy urnie wyborczej. Tak przy okazji mam pytanie co z gospodarką lokalową , bo za poprzedniego prezydenta tyle krzyku było a teraz lokale stoją puste i jakoś cisza jest , czy te sprawy też kontrolujecie , czy będzie jak z tymi opłatami ?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane