poniedziałek, 29 sierpnia 2016 14:39

Rozbiórka dwóch z "Trzech Mostów" w 2017 roku?

 
Rozbiórka dwóch z "Trzech Mostów" w 2017 roku? fot. Rafał Wichniewicz

O nawet połowę mogą skrócić się przejazdy ul. Pod Trzema Mostami. Inwestycja ma zostać zrealizowana wcześniej, niż planowano. Problemem wciąż pozostanie najwęższy wiadukt. 

Temat tzw. "Trzech Mostów" pojawił się po raz kolejny w trakcie ostatniego posiedzenia Komisji Gospodarki i Ochrony Środowiska. W trakcie spotkania omawiane były zmiany w Wieloletnim Programie Gospodarczym na lata 2017-2020. Do zapisów na 2017 rok dodano kolejną inwestycję, której dotąd była zaplanowana w latach kolejnych. Mowa o docelowej rozbiórce dwóch nieużytkowanych już przepraw kolejowych i wyprostowaniu jezdni w kierunku trzeciego wiaduktu.

- Jesteśmy na finiszu rozmów z PKP S.A. i w związku z tym chcielibyśmy wpisać to zadanie inwestycyjne na 2017 rok. Wcześniej było ono wpisane w 2019 roku. Chcemy je wpisać w tym roku, gdyż rozpoczniemy etap rozbiórki i Miasto włączy się w ten proces. Ten zapis jest potrzebny w celu podpisania stosownej umowy - przekazał wiceprezydent Jarosław Grobelny na posiedzeniu komisji.

Radny Krzysztof Modrzejewski zapytał o ewentualną niwelację nasypów, wchodzących w skład konstrukcji wiaduktów, na co otrzymał twierdzącą odpowiedź: - Koszt szacunkowy jeszcze nie jest znany i jest to może kwestią najbliższych tygodni, jak się te rozmowy zakończą - przekazał Jarosław Grobelny.

Po rozbiórce pierwszego i drugiego wiaduktu od strony ul. Słonecznej, dotychczasowa jezdnia została by poszerzona i wyprostowana w kierunku używanej przeprawy przy al. Reymonta. W związku z tym sygnalizacja świetlna także zostałaby przeniesiona i obowiązywałaby jedynie przy trzecim wiadukcie: - Chodzi o to, żeby skrócić ten czas chociaż o połowę. Pozostawiony wiadukt jest najwęższy, najniższy i do tego w najlepszym stanie technicznym. Od czegoś trzeba jednak zacząć, a rozmowy z PKP nie są łatwe i trwają długo - stwierdził Jarosław Grobelny.

Jest to kolejny etap rozmów z koleją, które trwają już od dłuższego czasu. Kwestia trzeciego wiaduktu jest problematyczna z uwagi na jego dobry stan techniczny, który zdaniem przedstawicieli spółki nie kwalifikuje go z ekonomicznego punktu widzenia do rozbiórki czy przebudowy. Na przeszkodzie staje także fakt, że od połowy 2017 roku przez dwa lata zwiększy się na nim ruch pociągów z uwagi na skierowanie przez Gniezno składów z Poznania do Warszawy (remont linii przez Wrześnię i Konin). 

48 komentarzy

 • Link do komentarza Kolo Diabolo sobota, 03 września 2016 09:55 napisane przez Kolo Diabolo

  Seniorze, każdy z nas ma sporo racji w tym co pisze. Z pewnymi Twoimi stwierdzeniami się zgadzam. Ale z brakiem wpływu przez wieki i obecnie Kościoła, jako instytucji na politykę i zachowania zgodzić się nie mogę. I działo się tak nie tylko w Polsce. Nie chodzi też o ilość hektarów, tylko wycenę ziemi. Wyceniono ja na grosze, a tydzień później Kościół sprzedawał za ciężkie miliony. A np. Miasto Kraków nie mogło się odwołać od decyzji komisji i zaproponować innych działek. Polityków my wybieramy, to prawda. Wielokrotnie okazuje się niestety, że po wyborach są kiepsko, nieudolni itd. W rządzie PIS wiele mi się podoba. Tylko niech ktoś bardziej gospodarczo pójdzie na Wschód. Bo np. Wielkiego Brata zza oceanu mam już trochę dość. Odezwę się na forum dopiero w poniedziałek. Dziękuje za kulturalna dyskusje.

 • Link do komentarza senior piątek, 02 września 2016 23:48 napisane przez senior

  Kolo Diabolo, dopiero zasiadłem do komputera i zaraz wyjaśniam. księża są pełnoprawnymi obywatelami naszej ojczyzny i maja prawo mieć poglądy i o nich nawet z politykami rozmawiać. To całkiem naturalne. Natomiast politycy maja swój rozum i nie muszą się radzić księży i dlatego wpływ kapłanów na politykę jest żadny. Politycy nie są ubezwłasnowolnieni, a przypomnę, że są wybierani przez nas. Zatem, jeżeli mamy podejrzenie niewłaściwego działania polityków lub podejmowania niekorzystnych decyzji, które zdaniem wyborców są podpowiadanymi przez kościół, to po prostu na nich nie głosujmy. Ja takich wpływów nie widzę, natomiast stosowanie się przez polityków do wartości chrześcijańskich i dekalogu to nie jest wpływ kościoła na państwo, a jedynie realizacja pewnego systemu porządku świata.
  Natomiast Kościołowi po 1989 r. przekazano łącznie ok. 90 tys. hektarów. Komuniści odebrali wcześniej ok. 140 tys. nie licząc budynków, szpitali, sierocińców, domów opieki itd, nadto przez blisko pół wieku państwo czerpało profity z zagrabionego mienia, zatem mówienie, że oddano więcej niż zagrabiono delikatnie mówiąc mija się z prawdą, zatem bądźmy naprawdę sprawiedliwi w ocenach. Miłego weekendu życzę.

 • Link do komentarza Kolo Diabolo piątek, 02 września 2016 19:17 napisane przez Kolo Diabolo

  Drogi Seniorze! Urzędy, szkoły, bazy wojskowe nie są instytucjami kościelnym. W starych kościołach na obrazach, freskach, standardach jest orzeł. Ale w nowych np. Na Winiarach nie uświadczymy godła, w Toruniu w świątyni opatrzności Bożej, na Rybkach również. Ksiądz nie powinien z racji powołania pełnić żadnej innej funkcji. Nawet żadna kuria by się na to nie zgodziła. Pamiętaj drogi Seniorze ze kościół to potężna instytucja mająca 2000 lat. Lobby ma wszędzie. przez to lobby dostaje wielkie dofinansowania, doradza politykom. A nie powinna. Od średniowiecza Kościół ma wiele wspólnego z polityką. Nie wspomnę o Komisji Majątkowej z udziałem osoby duchowej. Owszem zabrano Kościołowi ziemię. Ale to co oddano wielokrotnie przewyższa odszkodowanie. I nie było odwołań od Komisji. A zgodnie z prawem postępowania w Polsce są dwuinstancyjne. Mam prośbę do Ciebie Seniorze, bo rozmawia się z Tobą dobrze. Od przyszłych postów merytorycznie miasto i powiat za dobre nagradzajmy a za złe karzmy. Przy podaniu argumentów. pozdrawiam serdecznie i życzę miłego weekendu

 • Link do komentarza snior czwartek, 01 września 2016 16:13 napisane przez snior

  Szan Panie Kolo diabolo -może pan mało albo wcale nie odwiedza kościołów w Polsce, ale po pierwsze to nie są urzędy, w których musi wisieć państwowe godło, a po drugie centralnym miejscem w kościołach katolickich jest tabarnakulum z Najśw. Sakramentem, ale po trzecie znam kościoły, w których jest na róźnych obrazach uwidocznione nasze godło. Natomiast co do wpływu kościoła jako instytucji na politykę państwa absolutnie się z panem nie zgadzam, ponieważ nie jest mi znany ANI JEDEN przypadek posła, senatora, radnego każdego szczebla pełniącego ten urząd przez księdza. Także w rządzie jak pan wie nie ma źadnego kapłana. Dlaczego więc pan pisze nieprawdę? Wzajemnie dziękuję za kuluralną dyskusję, choć jak pan widzi ja mam argumenty i być może pan stwierdzi, że jednak mam rację?

 • Link do komentarza Kolo Diabolo czwartek, 01 września 2016 12:11 napisane przez Kolo Diabolo

  Drogi Seniorze bardzo podoba mi się rozmowa z Tobą. Mamy widzę różne poglądy, ale potrafimy się porozumieć. Powiem tak. Prezydent mówi prawdę, to fakt. Nie podoba mi się jednak sposób jego mówienia. Rząd działa prężnie. Nie oceniam, czy dobrze, czy źle. Konstytucje i wiele ustaw znam. Polska jest demokratycznym Państwem Prawa. Wartości chrześcijańskie i nasza tradycja są wspaniałe, mają 1000 lat. Podkreśle ważna rzecz. Żaden kościół ani wyznanie nie powinny mieć wpływu na działania Państwa, a jest odwrotnie. Moim zdaniem żadne Państwo nie powinno finansować żadnego kościoła i wyznania. Powiem jeszcze. Nie mam nic przeciwko, aby krzyż był w szkołach itp. Ale dlaczego nasze godło nie wisi w kościołach...

 • Link do komentarza senior czwartek, 01 września 2016 09:06 napisane przez senior

  Kolo Diabolo, nasze państwo nie jest ( na szczęście) konstytucyjnie świeckie i radzę dokładnie zapoznać się z definicją państwa świeckiego. Poza tym dziękuję za kulturalną odpowiedź i pozdrawiam. Szkoda jednak, że nie chce Pan ujawnić tych "złych słów" (nie nazwisk osób), które padły pod Pańskim adresem, ale proszę pamiętać, że wypowiedzi pojedynczych osób nie są poglądami całych partii. A polski prezydent nie dzieli narodu tylko ma odwagę móeić prawdę, do której my, Polacy od lat nie jesteśny przyzwyczajeni.

 • Link do komentarza Kolo Diabolo czwartek, 01 września 2016 08:01 napisane przez Kolo Diabolo

  Drogi Seniorze! Ostatnie wystąpienie Prezydenta RP, na którego głosowałem, w związku z pogrzebem Inki, osoby Wielkiej i Tragicznej. Podzielil on świadomie lub nie osoby na patriotów z PiS i resztę w domyśle nie patriotów. Wiele złych słów padło pod moim adresem od lokalnych polityków. Nie mogę więcej powiedziec, bo bym się ujawnił. Patrząc na PO i Kod zieja nienawiścią non stop. Nie ma kultury politycznej w tym kraju. PiS jako prawica nie powinien iść w social, i nie powinien z szabelka na Rosję uderzać. No i zapomina, że zgodnie z Konstytucją państwo jest świeckie. PO to ultraliberalna partia, która kraj sprzeda za garść srebrnikow. Brak trzeciej opcji. Boże broń przed Nowoczesna. Ale to moje zdanie, z którym można się nie zgodzić. Raz jeszcze proszę wybaczyć moja niemerytoryczna cześć wypowiedzi.

 • Link do komentarza senior środa, 31 sierpnia 2016 16:31 napisane przez senior

  Nie kwestionuję, że język polityków w ostatnim czasie jest jadowity. Jednak, aby kogoś publicznie oskarżać należy przytaczać KONKRETNE przykłady. I dlatego proszę, by komentator Kolo Diabolo przywołał w kolejnym swoim poście 3-4 takie jadowite i nieprawdziwe wypowiedzi polityków PiS. Wtedy uwierzę, że jest człowiekiem i prawym i sprawiedliwym. Pozdrawiam.

 • Link do komentarza Kolo Diabolo środa, 31 sierpnia 2016 14:35 napisane przez Kolo Diabolo

  Drogi seniorze. Przepraszam, może mnie poniosło. Chciałem się skupić na tym co sie dzieje w mieście. Ale takiego jadu jak ma Po i Kod do PiS i PiS do Po nie ma w żadnej polityce na świecie. I dziecko o tym wie. I nie jestem zwolennikiem żadnej partii. Nie powinienem uderzyć w jedna stronę. Za to raz jeszcze przepraszam.

 • Link do komentarza z środa, 31 sierpnia 2016 13:20 napisane przez z

  Kolo Diabolo a wiesz co najwięcej ludzi wkurza ? Jak ktoś tak jak ty z uporem maniaka wypisuje o tych wspaniałych działaniach , parkingach itd. które biją na głowę poprzednika. A z drugiej strony słyszymy że Kowalski dostał prezesurę z dużą kasą , że wbrew przepisom przyznano jakieś dodatki specjalne, że zatrudniano ludzi o których ludzie już pisali w necie zanim odbyły się konkursy, że podwyższono opłaty za parkowanie i te soboty, że wzrosły opłaty za wodę, że nie potrafili ściągnąć wszystkich opłat za śmieci i teraz opłaty wzrosły , itd. Nikt tu nie neguje że zbudowano jakieś parkingi, że buduje się salę czy drogę. Za poprzedników też budowano drogi, przedszkole, targowisko, kanalizację , Lulkowo , itd. Przyznasz że jest dużo wpadek a tak nie miało być.

 • Link do komentarza z środa, 31 sierpnia 2016 13:02 napisane przez z

  Kolo Diabolo sam zauważasz że z tym ZZM coś nie tak. A niby dlaczego mamy czekać ileś lat aż to się rozkręci, tam ludzie pensje biorą i to nie małe. Żeby się ruszyli to co im jeszcze potrzeba ? Każdy kto ma ogród to na wiosnę bierze się do roboty i tak przez cały rok. Wystarczą ręce i podstawowe narzędzia. Jak tak to ma wyglądać to ja też chcę taką pracę bo u mnie to się nikt nie bawił w czekania tylko od pierwszego dnia pracowałem. Budasz sam powiedział po wyborze kierowniczki ZZM że współpracowali wcześniej przy wyborach czy jakoś tak o ile dobrze pamiętam. Po co te przetargi na parki. ZZM sam powinien drzewa przyciąć, krzewów i kwiatów nasadzić, trawę wysiać a co do alejek to mało mamy w Gnieźnie firm brukarskich żeby alejki zrobili ? Na pewno taniej by wyszło a tak zarobi firma z zewnątrz. Powiadasz że dyrekcja PKP się zmienia ? Jakoś to nie przeszkadzało burmistrzowi z Pobiedzisk który też został wybrany w 2014 roku i już wszystko mają załatwione nawet kasę od PKP dostaną na przejazd pod torami a nawet ulicę i drogę zrobią i dwa ronda. A o tym że coś zaplanowane to nawet nie wspominaj bo szpital to już dokładnie 10 lat temu zaplanowali wybudować a co jest to widać.

 • Link do komentarza senior środa, 31 sierpnia 2016 12:01 napisane przez senior

  Kolo Diabolo, ręce precz od PiSu. Nie jestem fanem tej partii, ale nie wolno Tobie ani nikomu rzucać oszczerstwami na tę partię twierdząc, ze komentarze, w których czytelnicy wyrażają zatroskanie o swoje miasto, to "jad pisiorów" !Twój język godny Ciebie, od razu widać z czyjej jesteś strony. A szkoda, bo dyskusja powinna być krytyczna, ale merytoryczna, co zresztą zauważają kulturalni czytelnicy także na tym forum.

 • Link do komentarza Kolo Diabolo środa, 31 sierpnia 2016 11:27 napisane przez Kolo Diabolo

  A mnie zaczynają wkur... Klakierzy Prezydenta i saczace jad Pisiory. Obiektywnie. Prezydent ma pracować dla wszystkich, a nie tylko dla tych, którzy na niego głosowali. Gdyby dyrekcja PKP nie zmieniała się co chwile to dzięki Grobelnemu umowa juz rok temu by podpisana była. Hala sportowa w budowie, remont USC wizytówki miasta zaplanowany na dwa przyszłe lata. Strefa i droga do strefy, wiele zmian, robot w mieście. Parkingi to tez ważna inwestycja, szkoda ze kosztem zieleni. Dzieje się o wiele więcej niż w latach poprzednich. Czasem, aby wiele zrobić nie wystarczy dwóch lat, ani nawet jednej kadencji. Samo przygotowanie dokumentacji pod inwestycje trwa nieraz wiele miesięcy. Plaże traktuje jako lekka aberacje Prezydenta. Likwidacja Zgl ma plusy i minusy. Jedyna lipa jak dla mnie to zakład zieleni miejskiej. Na razie mało widoczny. Poczekajmy do końca kadencji, może się rozkręci. A jednego nie mogę przeboleć. Tego, że na rewitalizację parków ogłoszono przetarg. To zakład zieleni we własnym zakresie winien zrobić. Inaczej jaki sens było go powoływać. Chyba nie dla stanowisk. NIK wziął się za wodociągi w całym kraju, bo te wszędzie ceny podnoszą. Także tu wina leży po stronie spółki. W mojej ocenie więcej plusów niż minusów. Dziękuje.

 • Link do komentarza eda środa, 31 sierpnia 2016 09:53 napisane przez eda

  Tu nie chodzi o to że nam się nie podoba bo coś robią tylko chodzi o to żeby robili to szybciej i lepiej . To wstyd dla takiego miasta jak Gniezno że w sąsiednich miastach powstają tysiące miejsc pracy , że w Pobiedziskach potrafią w kilka miesięcy wybudować tunel pod torami ,że Września odkupiła od nas stary parowóz z czego potrafili zrobić atrakcję miejską, itd. Niech nikt nie tłumaczy że w Gnieźnie jest wspaniale bo zrobią jedną ulicę , parking czy odstawią koncert. Nie przekonujcie że czegoś nie można z takich czy innych względów. Nikt nie jest głupi i sami zdajemy sobie sprawę że potrzeba konkretnych inicjatyw i wystarczy odpowiednio przeznaczyć środki , np. zamiast 3 mln na park to można już pół takiego tunelu czy mostu wybudować a park przecież nie musi mieć egzotycznych kwiatków które i tak za rok -dwa zostaną zniszczone przez wypuszczane psy, takie parki można taniej zrobić. Zresztą wystarczy zobaczyć co się dzieje w innych miastach. Jak czytam że tam wprowadzają darmową komunikację , nowe elektryczne autobusy, podgrzewane przystanki, sprowadzają konkretne firmy inwestujące na ich terenie, budują drogi i ulice, rewitalizują te miasta , itd , to ja się pytam czy i dlaczego nas też nie stać na wiele więcej ?

 • Link do komentarza hahahahahahahahahahahaha środa, 31 sierpnia 2016 08:59 napisane przez hahahahahahahahahahahaha

  do normalny- to widać jak innych bije na głowę , szczególnie po wprowadzeniu płatnego postoju w soboty i wycofaniu sie z tego - innym nawet do głowy by to nie przyszło żeby wprowadzić takie opłaty. O bałaganie w śmiotach już wystarczająco dużo powiedziano ale poczekamy jeszcze co ciekawego się wydarzy z mieszkaniami komunalnymi. No ale jak umiejętność zajmowania się kserokopiarką jest tak ważna......

 • Link do komentarza kandydat na prezia środa, 31 sierpnia 2016 08:30 napisane przez kandydat na prezia

  Ten co pisze "Budasz umie sie zajac nawet taka pierdola jak ksero w urzedzie." to sobie jajca z tego robi czy on tak na poważnie ? Bo jeżeli na poważnie chwali Budasza i podaje to za przykład to ja się zgłaszam na prezydenta bo umiem nawet zająć się komputerem i drukarką i aparatem foto . Proszę tutaj zauważyć że umiejętność posługiwania się aparatem foto to duża oszczędność dla miasta bo inny urzędnik nie musi wówczas robić fotek na FB !

 • Link do komentarza rojber środa, 31 sierpnia 2016 07:42 napisane przez rojber

  No faktycznie, te mosty są takimi zabytkami, że powinno się je szkłem obudować, aby nie niszczały od warunków atmosferycznych. Wilk chyba się urwał z jakiegoś wiecu narodowo-socjalistycznego, w końcu to na potrzeby wojny i Niemców wybudowano te wiadukty

 • Link do komentarza :-) środa, 31 sierpnia 2016 07:05 napisane przez :-)

  Budasz niech się nie zajmuje ksero w urzędzie bo od tego powinien mieć kompetentnych pracowników no ale jak przyjmuje emerytów czy tam innych do wizerunku to jak widać z komentarzy że nawet ksero jest na jego głowie. Niech on nie zajmuje się pierdołami tylko autorytetem

 • Link do komentarza saaaaaaaaaada środa, 31 sierpnia 2016 06:51 napisane przez saaaaaaaaaada

  normalny ile dostałeś podwyżki w tym magistracie a bazę tych co mają płacić za śmieci a nie płacą już zrobiliście bo niedługo wam się kadencja skończy a oni od dwóch lat nie płacą !

 • Link do komentarza wilk środa, 31 sierpnia 2016 04:43 napisane przez wilk

  Dajcie spokój z remontami i rozbieraniem tych historycznych mostów, niech one będą,a za te pieniądze wybudować całkiem nowy, nad torami i będzie spokój, czy to tak ciężko zrozumieć?? Dużo w naszym mieście starych historycznych miejsc jest ostatnio rozbieranych,to wstyd, że do tego można dopuścić,a w to miejsce buduje się nowoczesna tandeta!!!!! Czyżby były jakieś naciski deweloperów??? Niech budują na golych polach......

startpoprz.123nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane