piątek, 02 września 2016 11:56

Dwa mosty do rozbiórki. Co z trzecim?

 
Dwa mosty do rozbiórki. Co z trzecim? fot. Rafał Wichniewicz

W piątkowe przedpołudnie podpisano porozumienie z PKP ws. rozbiórki dwóch wiaduktów we wschodniej części miasta. Sprawa trzeciego i najwęższego, musi być poddana analizie.

Zgodnie z informacjami, które przekazaliśmy przed kilkoma dniami, dwa nieużywane wiadukty kolejowe pomiędzy ul. Słoneczną i al. Reymonta, zostaną rozebrane w 2017 roku. Miasto Gniezno podpisało porozumienie z oddziałem Gospodarowania Nieruchomościami PKP S.A. w Poznaniu. 

- To porozumienie to tak naprawdę przykład dobrej współpracy między PKP S.A. a samorządem. Dla PKP S.A. w kontekście zagospodarowania nieruchomości w szerokim aspekcie i w całej Polsce głównym partnerem jest zawsze samorząd i myślę, że przykład Gniezna to właśnie dobrej współpracy. To porozumienie kilkumiesięcznych prac zespołów roboczych po obu stronach i myślimy, że dalsze kolejne porozumienia i współpraca z władzami miasta będzie przebiegała właśnie w taki sposób - mówił Grzegorz Tomaszewski, pełnomocnik Zarządu PKP S.A. ds. nieruchomości. Koszty inwestycji poniesie zarówno Miasto Gniezno, jak i spółka kolejowa w proporcjach kolejno: 60% i 40%. Oznacza to, że według wstępnych szacunków koszt po stronie miasta wyniesie do około 300 tys. złotych, a po stronie PKP S.A. do 200 tys. złotych.

- Dzięki temu porozumieniu zostanie zlikwidowany środkowy wiadukt nad ul. Pod Trzema Mostami. Pierwszy z nich od ul. Słonecznej PKP zadeklarowało i zlikwiduje w tym samym czasie. Dzięki temu przejazd ul. Pod Trzema Mostami ulegnie skróceniu o połowę. My jako miasto partycypujemy w tej inwestycji, bo nam bardzo zależy na tym, mamy solidnego partnera (...). Po wykonaniu tego zadania przystąpimy do przetarcia drugiego szlaku drogowego i dzięki temu pozostanie tylko jeden wiadukt - mówił prezydent Tomasz Budasz, który dodał iż po tej inwestycji zapewne trzeba będzie zmienić nazwę ulicy. Umowę ws. przedsięwzięcia podpisał Tomasz Budasz wraz z Aliną Stachowiak, dyrektorem Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami w Poznaniu PKP S.A. 

Jednocześnie w sprawie trzeciego mostu od strony al. Reymonta wiceprezydent Jarosław Grobelny poinformował o przystąpieniu do sporządzania koncepcji: - Jest on przeszkodą, która powoduje iż dziś nie możemy państwu powiedzieć, że przejazd będzie zupełnie bezproblemowy i płynny. Po wielu miesiącach działań i konsultacji doszliśmy do wniosku, że przystąpimy do sporządzania koncepcji. Jesteśmy na etapie wyboru wykonawcy koncepcji, która obejmie nie tylko przebieg układu drogowego, ale także wszystkich mediów pod tą drogą, włącznie z odwodnieniem oraz analizą objęty będzie układ torowy. Torowisko na tym wiadukcie zajmuje sporo miejsca i jest bardzo rozległe, dlatego to również zostanie zweryfikowanie. Istotna będzie komunikacja w czasie przebudowy tego wiaduktu. Zakładamy, że koszt takiej koncepcji zamknie się w granicach ok. 130 - 150 tys. złotych i taka propozycja zostanie przedstawiona Radzie Miasta - mówił Jarosław Grobelny. 

Strony porozumienia zadeklarowały, że prace rozbiórkowe dwóch wiaduktów od strony ul. Słonecznej będą w miarę możliwości prowadzone w okresie letnim w terminie od 1 lipca do 31 sierpnia 2017 roku. Przedsięwzięcie planuje się wykonać w jednym czasie, aby zminimalizować utrudnienia dla kierowców.

9 komentarzy

 • Link do komentarza hahahahahahahahahahahahaha igrzyska trwają środa, 07 września 2016 09:38 napisane przez hahahahahahahahahahahahaha igrzyska trwają

  W Pobiedziskach w porozumieniu z PKP za miliony złotych wybudują tunel ku wygodzie mieszkańców i przyjezdnych . W Pile ma powstać muzeum historii kolejnictwa w porozumieniu z PKP S.A. oraz Fundacją Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska z Wrocławia.

 • Link do komentarza Zenek poniedziałek, 05 września 2016 20:29 napisane przez Zenek

  Jak już postanowili rozbierać te "mosty" to zastanawiam się po co wydawać pieniądze na rozbiórkę pierwszego wiaduktu od ul. Słonecznej, przecież jest tam szeroka jezdnia, spokojnie wymijają się dwa auta szkoda kasy! Podoba mnie się pomysł "wilka" zostawić jak jest, a w zamian wybudować porządny nowy przejazd. Któryś komentarz był trafny by na końcu ul. Słowackiego zrobić rondo, następnie pociągnąć drogę (w miejscu starego urzędu gminy). Następnie pod czy nad torami do ul. Słonecznej, tam rondo i mamy dojazd do Słonecznej, do Cegielskiego.

 • Link do komentarza wyborca sobota, 03 września 2016 10:09 napisane przez wyborca

  eg - tymczasowe rozwiązania są najtrwalsze - przykład pseudo rondo im. gnieźnieńskich olimpijczyków - goście, którzy co rok do mnie przyjeżdżają już nawet nie pytają kiedy skończy się hmmm "budowa", w Gnieźnie brak długofalowych rozwiazań komunikacyjnych, budowa parkingów ani zmiany w strefie nie pomogą wiele, korki jak były tak są, beznadziejna Warszawska od Mickiewicza to skandal, do tego wysokie i nierówne chodniki, nie dziw, że wygodniej jest jechac do galerii nic chodzić w mieście po sklepach!

 • Link do komentarza eg sobota, 03 września 2016 08:26 napisane przez eg

  burzyć to nie sztuka , gdzie obiecane rozwiązywanie problemu komunikacyjnego na wiadukcie i rondzie w centrum miasta ?

 • Link do komentarza Abc piątek, 02 września 2016 23:26 napisane przez Abc

  Avalon masz tu całkowitą rację. W Gnieźnie same markaty i banki, przemysłu zero

 • Link do komentarza miejscowy piątek, 02 września 2016 21:11 napisane przez miejscowy

  Pierwszy most musza zostawić i tak jest wąski i tak jest wąski co daje rozbiórka tych mostów? pytam?
  a ponadto serdecznie gratuluję mocy negocjacyjnej frajerzy z miasta (czytaj MY podatnicy), płacą za cudzą własność 300 tys. a Nieruchomości pkp 200 tys. czy ekonomista budzik cieszy się z tego wyniku ?
  więcej za mniej. Ciekawa a nie można tak było odwrotnie ???

 • Link do komentarza mieszkaniec piątek, 02 września 2016 19:03 napisane przez mieszkaniec

  Bardzo dobra wiadomosc, uwazam, ze wladzom miasta uda sie doprowadzic do rozbiorki, albo zmiany 3 mostu.

 • Link do komentarza wilk piątek, 02 września 2016 15:59 napisane przez wilk

  Ja bym był za tym,by nie rozbierać !!! Szkoda forsy,jak i tak trzeci będzie problemem !!!! Zostawić jako pamiątkę wojenną,i zrobić tam drogę choćby rowerową,by rowerzyści mogli tamtędy przejeżdżać do pracy,a WYBUDOWAĆ dla pojazdów całkowicie NOWY,nad torami dla samochodów !!! Lepiej zainwestować więcej pieniędzy i zrobić to porządnie ,czy to tak trudno zrozumieć,czy znowu iść na łatwiznę, !!!!! A i tak będzie podczas opadów zalewany !!!

 • Link do komentarza avalon piątek, 02 września 2016 13:51 napisane przez avalon

  Z jednej strony to dobrze, z drugiej strony znika kolejny ważny element Gniezna. Jeszcze całkiem niedawno PKP było największym w Gnieźnie pracodawcą - PKP znikło z ekonomicznego punktu widzenia i znika całkowicie z krajobrazu miasta. Docelowo ma w Gnieźnie pozostać peron przystanku kolejowego i pomieszczenie z kasą oraz tory szlakowe, cała reszta jest po kolei rozbierana. Nie ma już zupełnie w Gnieźnie także wojska, jednego z najistotniejszych elementów miasta jeszcze kilkanaście lat temu. Przemysłu także niewiele zostało. Po rozebraniu stacji kolejowej Gniezno nie będzie już miało szans na budowę jakiegokolwiek zakładu przemysłowego który będzie potrzebował bocznice kolejową, nie mówiąc już o terminalach logistycznych. Skończył się jakiś etap rozwoju Gniezna i należy się teraz spodziewać że będzie ono powiatowym ośrodkiem usługowym.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane