Wydrukuj tę stronę
środa, 07 września 2016 11:11

5 mln zł dla gnieźnieńskiego szpitala!

 
5 mln zł dla gnieźnieńskiego szpitala! fot. Rafał Wichniewicz

W środowy ranek przedstawiciele Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego poinformował o przyznaniu 5 mln złotych dla gnieźnieńskiego szpitala. Środki mają pochodzić z budżetu państwa.

Informację tę przekazali działacze Prawa i Sprawiedliwości na konferencji w Starostwie Powiatowym, na którą zaproszona była tylko część członków Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego (wkrótce pojawi się artykuł w tej sprawie). Według przekazanej informacji, na mocy decyzji, jakie zapadły na najwyższym szczeblu, Zespół Opieki Zdrowotnej w Gnieźnie otrzymał na 2016 rok kwotę z rezerwy ogólnej budżetu państwa w wysokości 4 mln 998 tys. złotych. Jest to maksymalna suma, jaką można z tego tytułu przyznać na określone zadanie.

- To dobra informacja dla wszystkich, którzy oczekiwali, że ta sztandarowa inwestycja powiatu, a więc dokończenie rozbudowy gnieźnieńskiego szpitala, była prowadzona w sposób właściwy i przy wykorzystaniu środków zewnętrznych - mówił poseł Zbigniew Dolata. Pieniądze z rezerwy budżetowej są uruchamiane na wniosek szefa Kancelarii Rady Ministrów i w tym roku z tego tytułu do Gniezna trafi niespełna 5 mln złotych: - Chciałbym podziękować pani premier Beacie Szydło za zrozumienie potrzeb naszego szpitala - mówił Zbigniew Dolata, który dodał: - Jest też zapewnienie, że w latach kolejnych, kiedy ta inwestycja będzie realizowana i finalizowana, będą kolejne środki dla naszego szpitala. 

- To co jest zabezpieczone w budżecie powiatu nie wystarczy na wszystko i niezbędne było staranie się o środki zewnętrzne. Nie wiem, czy wszystkim to będzie odpowiadało i będą się z tego cieszyć, że te środki pozyskaliśmy, ale nikt nas nie oderwie od tego postanowienia i przyrzeczenia, że ten szpital powstanie i będzie służył powiatowi gnieźnieńskiemu. Dlatego podjęłam działanie wspólnie z panem posłem, przez co oczywisty sposób mogłam nawiązać odpowiednie kontakty. Odbyły się rozmowy u ministra Radziwiłła, w Kancelarii Premiera i w oczywisty sposób spotkaliśmy się ze zrozumieniem. Opisaliśmy historię całego szpitala dość szczegółowo i widać było życzliwość, zrozumienie i to zapewnienie, że będzie wsparcie, choć na początku nie wiedzieliśmy w jakiej kwocie - mówiła starosta Beata Tarczyńska, która dodała iż nie byłoby to możliwe, gdyby nie wspólna praca w tej kwestii: - To jest przykład, że takie działanie daje efekty, a nie ciągłe jątrzenie i wskazywanie innych dróg, ale właśnie jedna obrana droga i działanie osób życzliwych, co daje efekty, jakie widzimy. 

Działacze podziękowali za wsparcie Zbigniewowi Dolacie, premier Beacie Szydło, minister Beacie Kempie, ministrowi zdrowia Konstantemu Radziwiłłowi, ministrowi rozwoju Mateuszowi Morawieckiemu, ministrowi Henrykowi Kowalczykowi, a za wsparcie i tworzenie "klimatu" w tym temacie także apb. Wojciechowi Polakowi, posłowi Witoldowi Czarneckiemu i wojewodzie Zbigniewowi Hoffmanowi.

- Te pieniądze pozwolą na realizację pewnych etapów, które umożliwią oddanie budynku do użytkowania (...) W tym roku za tę kwotę będziemy mogli dokończyć prace na Oddziale Intensywnej Terapii, gdzie od listopada powstaną dwa dodatkowe łóżka i będzie ich osiem. Planujemy zakup USG echo do oddziału kardiologicznego, głowice kardiologiczną, myjnie do endoskopów, wyposażenie pracowni prób wysiłkowych, a także nowego sprzętu dla sal operacyjnych, które będą służyć na obecnym oddziale, ale później zostaną przeniesione do nowego budynku. Doposażony ma zostać także Szpitalny Oddział Ratunkowy - mówił Krzysztof Bestwina, dyrektor ZOZ. Z części środków ma zostać sfinansowana także część dokumentacji projektowej naprawy budynku D - projekt jest na ukończeniu. Ewentualne środki przyznane w przyszłym roku, miałyby zostać przyznane na samą już rozbudowę szpitala.

 

23 komentarzy

startpoprz.12nast.koniec