piątek, 23 września 2016 13:56

Jeziora do dalszej rekultywacji

 
Jezioro Winiary Jezioro Winiary archiwum redakcji

Dwa gnieźnieńskie jeziora czeka kolejny etap ich rekultywacji. Na wszystko Miasto Gniezno otrzymało dofinansowanie w wysokości 200 tys. złotych.

Pozyskane środki pochodzą z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. W ramach bezzwrotnego wsparcia, pieniądze mają być wykorzystane na kilka zadań, jakie czekają popularną "Wenecję" oraz "Łazienki".

- Od kilku lat borykamy się z problemami związanymi z czystością i jakością wody w Jeziorze Jelonek oraz Jeziorze Winiary. Mieliśmy przyduchę, sinicę, występował nadmiar traw, brakowało tlenu i z tym wszystkim musimy się zmagać. Od początku prowadzimy działania związane z przywróceniem czystości tych wód i staramy się o redukcję tych niekorzystnych zjawisk - przekazał prezydent Tomasz Budasz. 

W ramach dofinansowania na Jeziorze Jelonek za kwotę 61 tys. zł ma zostać w 2017 roku zamontowany aerator z napędem elektrycznym, monitoring badawczy analizujący parametry wody oraz osadów dennych. Dodatkowo akwen jest zarybiany około 20 tysiącami sztuk szczupaka, którego zadaniem jest redukcja ryby białej. Jezioro Winiary otrzyma 151 tys. złotych, a kwotę tę przeznaczy się na wykonanie 13 zabiegów mobilnej aeracji pulweryzacyjnej z precyzyjną inaktywacją fosforu wraz z monitoringiem badawczym analizującycm parametry wody i osadów dennych. 

Działania prowadzone na Jeziorze Jelonek są kolejnym etapem oczyszczania akwenu - w tym roku rozpoczął się tu projekt badawczo-rozwojowy wykonywany przez firmę Mikronatura Środowisko, który już przynosi efekty: - Badania ostateczne będziemy mieli w listopadzie br., natomiast można już dzisiaj powiedzieć na podstawie wstępnych danych, że te doświadczenia laboratoryjne, dają dobre wyniki. To co założono się sprawdza, ale pełne informacje będą znane za jakiś czas - przekazał wiceprezydent Jarosław Grobelny. W przypadku "Łazienek" w tym roku w okresie letnim wykoszono rdestnicę kędzierzawą i w przypadku jej ponownego wystąpienia w przyszłości, działanie to będzie powtórzone.

5 komentarzy

 • Link do komentarza Koryfeusz poniedziałek, 26 września 2016 11:25 napisane przez Koryfeusz

  Piotr, to się skrzyknijcie ze znajomymi, łopaty w ręce i pogłębiać. No bo jak inaczej to zrobić? Pogłębiarkami? Gdzie ci one wjadą?

 • Link do komentarza kwejk poniedziałek, 26 września 2016 11:06 napisane przez kwejk

  Piotr się zna na materii jak na koziej... Ruszenie osadów dennych, pogłębienie czy cokolwiek innego nie uratuje jezior przed ich chemicznym zanieczyszczeniem, co aktualnie trwa i jest wynikiem działalności garbarni!

 • Link do komentarza Piotr poniedziałek, 26 września 2016 10:51 napisane przez Piotr

  Jezioro Jelonek należy pogłebić bo nic to nie da wyrzucą kolejne pieniadze w błoto

 • Link do komentarza obiektywny piątek, 23 września 2016 14:59 napisane przez obiektywny

  w koncu ktos sie wzial porzadnie za te jeziora, wczesniej to bylo jakies glaskanie, a tu potrzeba planu. ciesze sie, ze wladza w koncu sie za to wziela.

 • Link do komentarza alfred piątek, 23 września 2016 14:58 napisane przez alfred

  Znowu dofinansowanie! Brawo!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane