wtorek, 27 września 2016 14:00

Willa z lokatorami trafi na sprzedaż

 
Willa z lokatorami trafi na sprzedaż fot. Rafał Wichniewicz

Miasto Gniezno postanowiło wystawić na sprzedaż zabytkowy budynek mieszkalny w centrum miasta. Jako powód podaje się nierentowność.

Mowa o niewielkiej willi u zbiegu ul. św. Michała i Chociszewskiego. Wybudowana w pierwszej ćwierci XX wieku, od lat znajduje się w zasobie komunalnym, a jego pomieszczenia były zagospodarowane na dwa mieszkania. Budynek jednak od lat wymagał kolejnych remontów o coraz większych nakładach, co doprowadziło do jego dekapitalizacji. Powody chęci sprzedaży willi zostały przedstawione na ostatnim posiedzeniu Komisji Gospodarki Miejskiej i Ochrony Środowiska.

- Budynek wymaga ogromnych nakładów finansowych i ekspertyzy wykazały, że kwota, którą musielibyśmy włożyć w ten budynek to około 120 tys. zł na remont dachu, 60 tys. zł na okna, 30 tys. zł na instalacje elektryczne, elewacja budynku to koszt około 130 tys. zł, naprawa płotu około 40 tys. zł, naprawa podłóg około 30 tys. zł i około 50 tys. na tynki w lokalach, które nadają się do skucia - przekazał wiceprezydent Jarosław Grobelny. Budynek przy ul. św. Michała 14 przechodził ostatnie poważniejsze remonty kilkadziesiąt lat temu, a już samo ogrodzenie działki jest pochylone i miejscami podparte. Sama nieruchomość ma powierzchnię 0,0489 ha, a willa południową ścianą styka się z sąsiednim budynkiem. Zgodnie ze studium, działka leży w strefie zabudowy mieszkaniowo-usługowej.

Budynek, który ma zostać wystawiony na sprzedaż, jest jeszcze zamieszkały: - Na dzień dzisiejszy w budynku funkcjonuje rodzina, której zaproponowaliśmy kilka lokalizacji, korzystniejszych niż lokale w tym budynku o takim stanie technicznym, jednak nie przystali na nie i nie chcą go opuścić. Zdecydowaliśmy o sprzedaży tego budynku w takim stanie prawnym, w jakim już jest. Nabywca kupi go z tą rodziną i umową, która tam obecnie funkcjonuje - przyznał wiceprezydent i dodał, że nieekonomicznym byłoby wydawanie blisko pół miliona złotych na budynek, w którym znajdują się dwa mieszkania, w tym jedno już opuszczone: - Proponowaliśmy tej rodzinie różne lokalizacje, na ul. Armii Krajowej, Mieszka I, Wyszyńskiego, Żwirki i Wigury i są to lokalizacje z ogródkami i zielenią, jak i w zabudowie wielorodzinnej. Staramy się racjonalnie gospodarować lokalami mieszkaniowymi i często niestety stajemy do takiej konfrontacji. W innym przypadku - chcemy jeden z budynków w centrum zagospodarować w sposób uporządkowany i proponujemy pewnej rodzinie mieszkanie na ul. Liliowej, a więc w mieszkaniu o najwyższym standardzie i też nie chcą się zgodzić. 

Radna Teresa Niewiadomska zapytała: - Co miesiąc na sesjach sprzedajemy jakieś tereny, ewentualnie budynki, a później są problemy z parkingiem czy usytuowaniem placu zabaw czy czegokolwiek innego. Rozumiem, że odnawianie tej kamienicy byłoby zbyt drogie, to czy nie lepiej byłoby ją zburzyć i postawić parking czy nawet plac zabaw w tym miejscu? Jarosław Grobelny odparł: - W okolicy mamy parking przy ul. 3 Maja i wiem, że moglibyśmy je robić w każdym miejscu, natomiast mamy także parking w strefie przy ul. św. Michała.

Jak dodał wiceprezydent, na chwilę obecną nie zgłosił się nikt chętny do kupna tego budynku, ani także nie jest znana cena, za jaką zostanie wystawiony. Radni zdecydują o woli sprzedaży i dopiero wówczas rzeczoznawca oceni jego wartość. 

5 komentarzy

 • Link do komentarza wilk piątek, 30 września 2016 20:55 napisane przez wilk

  A ktoś zna historię tego domu,ich byłych właścicieli ??? To skandal sprzedawać Ludzie nie mają gdzie mieszkać,szukają lkalów,przecież tam mogli też zamieszkać inne rodziny. Nikt nie chce tam sprowadzić lokatorów czy naciski jakiejś grupki dewloperów ?

 • Link do komentarza Promyczek środa, 28 września 2016 10:24 napisane przez Promyczek

  "zabytkowy budynek mieszkalny" - a co na to MKZ?

 • Link do komentarza wyborca wtorek, 27 września 2016 18:31 napisane przez wyborca

  hola hola . A prawo pierwokupu dla najemcy to co ? panie grobel - as, przepisów należny się uczyć i stosować, od radnych nie wymagam. Sprzedać z lokatorem, a potem co ? na bruk?!!!!!. Skandal.
  To dobra sprawa dla prawników, zachęcam, prowizja 10 % od wartości nieruchomości i sprawy, jakieś 140 tys. Michała?, to ładny kąsek, więc szukają pieniędzy? na halę widowiskową? no proszę.
  Cała prawda o polityce tej władzy

 • Link do komentarza EagleEye wtorek, 27 września 2016 16:55 napisane przez EagleEye

  Ja proponuje sprzedac budynek prz ul. Lecha wraz z zasiadającymi w nim urzędnikami bo na remont i utrzymanie bierzące tez nas nie stać ☺☺☺

 • Link do komentarza brak skateparku wtorek, 27 września 2016 16:15 napisane przez brak skateparku

  Wybudujcie tam skatepark to moze sie nie wyprowadze :) bo to co jest na grunwaldzkiej to szkoda słów na to

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane