wtorek, 04 października 2016 14:07

Wykryto 30% nieprawidłowych deklaracji „śmieciowych”

  mn
Wykryto 30% nieprawidłowych deklaracji „śmieciowych” archiwum redakcji

Mieszkańcy nawet 30 % skontrolowanych gospodarstw domowych w Gnieźnie  złożyli nieprawidłową deklarację śmieciową. Takie są wnioski z kontroli przeprowadzanych przez gnieźnieńską Straż Miejską.

W związku ze zmianą przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, Straż Miejska ma prawo do kontrolowania prawidłowości złożonych deklaracji na odpady komunalne. Gnieźnieńscy funkcjonariusze sukcesywnie odwiedzają gospodarstwa domowe - zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w kamienicach czy blokach mieszkalnych wielorodzinnych. 

Tylko w ciągu ostatnich 3 tygodni ujawniono prawie 30% nieprawidłowo złożonych deklaracji na 200 skontrolowanych gospodarstw. Nieprawidłowości dotyczą głównie zaniżonej ilości osób zamieszkujących w danym domu czy mieszkaniu, które zadeklarowały gromadzenie odpadów. Aż 50% z tych nieprawidłowości występuje w budynkach wielorodzinnych. Niestety ujawniono także mieszania, których mieszkańcy nie złożyli deklaracji w ogóle.  Zdarzają się także właściciele obiektów handlowych, którzy nie posiadają umów na odbiór odpadów komunalnych, tłumacząc, że zabierają je do domu.  Straż Miejska przypomina, że każda firma, zakład, obiekt handlowy czy usługowy powinien mieć zawartą umowę na odbiór odpadów komunalnych. Osoby nieprawidłowo pozbywające się odpadów mogą zostać ukarane mandatem karnym w wysokości do 500 zł lub wnioskiem do sądu.  Straż Miejska zapowiada nasilenie kontroli.   

Wszelkie informacje na temat zasad odbioru i segregowania odpadów można znaleźć na www.gniezno.eu w zakładce „ochrona środowiska”. Bezpłatnie można przekazywać np. zużyty sprzęt elektroniczny, baterie, akumulatory, gruz, odpady wielkogabarytowe np. meble, odpady zielone w Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w Zakładzie Oczyszczania Miasta    ul. Chrobrego 21 w Gnieźnie. Godziny otwarcia : sobota  od  8:00  do 14:00. 

26 komentarzy

 • Link do komentarza kubuś środa, 12 października 2016 08:00 napisane przez kubuś

  W tym artykule poniżej padła obietnica Tomasza Budasza że opłaty zostaną zmniejszone , no to teraz jak wykryto 30% nieprawidłowości to kiedy obietnica obniżenia opłat zostanie spełniona ? Co zrobi miasto żeby ci co nie płacili oddali kasę tym co płacili więcej za tych co nie płacili żeby miastu zbilansować coś tam ? Czy w zamian teraz miasto podwyższy opłaty tym co nie płacili i odda pieniądze tym co płacili ?
  http://www.gniezno24.com/gospodarka/item/7684-zabraknie-milionow-to-nie-zrobimy-drog-czyli-awantura-o-smieci

 • Link do komentarza do Zygi niedziela, 09 października 2016 16:10 napisane przez do Zygi

  Zyga to dlaczego podobnych zasad dla przejrzystości nie stosuje się w przypadku konkursów na zatrudnianie w urzędach , poprzez zamieszczanie informacji np. że nie mogą brać udziału przyjaciele czy znajomi lub ich rodziny ?

 • Link do komentarza Zyga niedziela, 09 października 2016 13:32 napisane przez Zyga

  Wojek i płatnik śmieciowy spadli z kosmosu i nie wiedzą, že dla przejrzystości wszelkich konkursów organizowanych przez różne instytucje czy organizacje wyłaczeni są zawsze pracownicyi rodziny tych organizatorów. To takie oczywiste dla każdego nawet ciężko myślącego człowieka, ale jak widać nie dla wszystkich gnieźnian.

 • Link do komentarza wujek niedziela, 09 października 2016 11:55 napisane przez wujek

  Jakie jest uzasadnienie zakazu udziału w konkursie za segregowanie przez członków rodzin pracowników zatrudnionych w zakładzie w Lulkowie ?

 • Link do komentarza do platnik smieciowy - czwartek, 06 października 2016 10:55 napisane przez do platnik smieciowy -

  chodzi o to że w tym magistracie sobie wymyślili że w konkursie śmieciowym nie może brać udziału rodzina pracownika magistratu czy tam urbisu , czyli rodzice, rodzeństwo, dzieci i wnukowie . Kasę od nich pobierają za śmieci ale w konkursie śmieciowym zabraniają im udziału i nie ważne jest czy ta rodzina mieszka razem czy osobno i że bez zaległości opłacają za odbiór śmieci. To wygląda na dyskryminację. To tak jakby kazali tobie opłacać kupon lotto ale zabraniali uczestniczyć w losowaniu. Za chwilę się okaże że ktoś tam nie płacił za śmieci a teraz płaci i bierze udział w konkursie bo nie jest z rodziny pracownika i może coś wygra a nie udowodnią jemu celowych zaległości bo się wytłumaczy na przykład że dopiero wrócił z emigracji za chlebem.

 • Link do komentarza platnik smieciowy czwartek, 06 października 2016 09:53 napisane przez platnik smieciowy

  Jak Pani wnuki nie zamieszkują z Panią i nie chce Pani za nich kosztów ponosić to dlaczego ich nie wymeldujesz? Zabierzcie się wreszcie za te oszustwa śmieciowe spowodowane kretactwem meldunkowym.

 • Link do komentarza najemca środa, 05 października 2016 22:57 napisane przez najemca

  Przekazanie gospodarki mieszkaniowej oczywiście nie do urzędu tylko z urzędu do urbisu, oczywiście. Przepraszam za pomyłkę.

 • Link do komentarza najemca środa, 05 października 2016 21:48 napisane przez najemca

  Zgadzam się całkowicie, że Urbis nie radząc sobie z tak prozaiczną sprawą, jak administrowaniem w zakresie śmieci, połozy z powrotem całą gospodarkę mieszkaniową miasta. Już raz tak było i co z tego wyszło pokazały różne kontrole. Co takiego spowodowało przekazanie gospodarki mieszkaniowej do Urzędu dziwią się wszyscy, którzy choć trochę o tej gospodarce mają pojęcie.

 • Link do komentarza pracownik jednostki organizacyjnej środa, 05 października 2016 19:48 napisane przez pracownik jednostki organizacyjnej

  Dlaczego moje wnuki będące osobami pełnoletnimi, nie będące pracownikami Urzędu Miejskiego i Zakładu w Lulkowie oraz URBIS-u w Gnieźnie, nie zamieszkujące ze mną a ponoszące opłaty za odbiór śmieci segregowanych , w myśl regulaminu wydanego przez Urząd Miejski w Gnieźnie nie mogą brać udziału w konkursie "Nagradzanie za Segregowanie" ? Dlaczego pracownicy wspomnianych jednostek organizacyjnych i członkowie ich rodzin mają zabroniony udział w tym konkursie ? To jest niepoważne a wręcz karygodne takie układanie regulaminu zabraniającego udziału w konkursie dotyczącym segregowania śmieci kiedy osoby którym zabrania się udziału, biorą czynny udział w segregowaniu śmieci i ponoszą tutaj opłaty nałożone przepisami prawa.
  Zgodnie z treścią regulaminu w konkursie mogą uczestniczyć osoby na bieżąco regulujące opłaty za śmieci. Regulamin wskazuje cele konkursu które jak należy rozumieć z jego treści mają charakter edukacyjny oraz informacyjny. Jedną z form edukacyjnych jest edukacyjny konkurs. Z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi możliwym jest finansowanie działań edukacyjno-informacyjnych związanych bezpośrednio z nowym systemem gospodarki odpadami komunalnymi. Organizatorem konkursu jest Miasto Gniezno – Urząd Miejski w Gnieźnie , który jak wynika z treści regulaminu jest również fundatorem nagród rzeczowych o łącznej wartości 14.000,00zł. Tym samym jak można zauważyć na nagrody przeznaczono pieniądze publiczne, a więc nasze - obywateli obciążanych podatkami i opłatami gminnymi. Dlaczego zatem regulamin konkursu zezwalający na udział w nim osób regulujących opłaty, jednocześnie zabrania udziału pracowników i ich rodzin którzy też regulują opłaty i z których części zapewne fundowane są nagrody rzeczowe ? Czy takie działanie organizatora nie powoduje naruszenia konstytucyjnych praw obywateli , zwłaszcza równości wobec prawa i dyskryminacji w życiu społecznym ?
  Prosiłbym by radni zainteresowali się tą sprawą, w innym wypadku może warto będzie tą sprawą zainteresować Rzecznika Praw Obywatelskich ?

 • Link do komentarza mieszkaniec środa, 05 października 2016 16:59 napisane przez mieszkaniec

  Nie dajcie się oszukać. Jeszcze tylko 24 miesiące i Budasza jego kliki nie będzie.

 • Link do komentarza AMM środa, 05 października 2016 09:37 napisane przez AMM

  Obciach przecież to urzędnicy dopiero od kilku miesięcy zasuwają przy tworzeniu ewidencji i sprawdzają z meldunkami a później wysyłają strażników do sprawdzenia w domu

 • Link do komentarza wkurzony środa, 05 października 2016 09:08 napisane przez wkurzony

  tyle lat jak wprowadzili przepisy o śmieciach i ludzie nie płacili a urząd tego nie dopilnował ? to tak można ? i co teraz nawet nie oddadzą tego co mieli zapłacić ? dlaczego podwyższono opłaty tym co uczciwie płacili ? przyspieszone wybory są jak najbardziej potrzebne w tym kraju

 • Link do komentarza Obciach środa, 05 października 2016 05:47 napisane przez Obciach

  Dobra zmiana w naszej straży miejskiej,brawo strażnicy,zabierzcie się jeszcze na fes za tych śmieciarzy co podrzucają śmieci pod kontenery spółdzielni,łapy obciąć albo zdjęcia na rynku wywiesic

 • Link do komentarza pytanie z Poznania wtorek, 04 października 2016 22:05 napisane przez pytanie z Poznania

  W 2016 nieprawidłowości a co było w 2015???????????

  Jakie konsekwencje prawne poniósł UM z racji bezprawnie pobieranych opłat parkingowych w soboty w mieście Gnieźnie???????

 • Link do komentarza urzędas wtorek, 04 października 2016 22:04 napisane przez urzędas

  Urbis nie poradził sobie ze śmieciami, a myślicie, ze poradzi sobie z mieszkaniami? Pusty śmiech mnie ogarnia. Już kiedyś zarządzali zasobem mieszkaniowym miasta i tak zarządzali, że trzeba było to przejąć do urzędu. No, ale dobry prezydent Budasz ten ogromny majątek ponownie dał im w ręce. Kołomyja! Wierzę, że nie na długo, bo kolejny prezydent z powrotem dokona tego nieprzemyślanego kroku!

 • Link do komentarza hahahahahahahahahahahahahahahahahaha wtorek, 04 października 2016 19:34 napisane przez hahahahahahahahahahahahahahahahahaha

  @mieszkaniec - czy to znaczy że mamy od tego roku jakiegoś nowego prezydenta , co w takim razie robił prezydent z 2015 roku

 • Link do komentarza Aga wtorek, 04 października 2016 19:06 napisane przez Aga

  Ciekawe że po dwóch latach tej kadencji nasza władza się obudziła z problemem że ludzie nie płacą za śmieci , czyżby jakaś kontrola zewnętrzna to wykazała ? Ciekawe co jeszcze ciekawego się dowiemy ?

 • Link do komentarza ups wtorek, 04 października 2016 18:58 napisane przez ups

  Mirku jak jest bałagan to tym bardziej źle to świadczy o magistracie że pomimo ustawowych obowiązków kontrolnych nie dopilnowali zleconych usług

 • Link do komentarza MMMMMmmhamp wtorek, 04 października 2016 18:40 napisane przez MMMMMmmhamp

  Mirek to gmina słabo dba o swój interes. Nie widzieli że kasy wpływa mniej o 30% , nie umieli zapytać URBIS dlaczego biorą kasę od 70% mieszkańców a umieli podnieść opłaty dla płacących żeby zbilansować wpływy ? Kim są winni zaniedbań ?

 • Link do komentarza patriota wtorek, 04 października 2016 18:25 napisane przez patriota

  jak ci ludzie moga rano patrzec w lustro? po co te klamstwa? dla 10 zl?

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane