piątek, 07 października 2016 11:29

Tu nakaz, tam zakaz, a droga do domu coraz dłuższa

 
Tu nakaz, tam zakaz, a droga do domu coraz dłuższa fot. Rafał Wichniewicz

Kolejne zmiany w ruchu, niekoniecznie oczekiwane, spotkały mieszkańców zachodniej części miasta w rejonie ul. Gajowej i Dalkoskiej.

Regulacja komunikacji, o której pisaliśmy maju, a polegająca na ustawieniu znaku nakazu jazdy w prawo z ul. Gajowej w ul. Dalkoską, ma swoją kontynuację (zobacz także: Drogowy absurd czy dbanie o bezpieczeństwo?). Obecnie wprowadzono zmianę na kolejnej drodze - ul. Odonica.

- Gdy na ulicy Gajowej postawiono nakaz skrętu w prawo w ulicę Dalkoską, zrozumiałem to (mimo iż codziennie przejeżdżałem ulicami Gajową, Cienistą, Orzeszkowej). Chociaż nadkładałem trochę drogi jeżdżąc przez ulicę Odonica zdawałem sobie sprawę, że była to potrzebna zmiana. Niestety postanowiono jeszcze bardziej uprzykrzyć życie kierowcom - zmieniono kierunek jazdy na ulicy Odonica w kierunku ulicy Dalkoskiej. Obecnie aby z Gajowej pojechać na ulicę E. Orzeszkowej, Rzepichy, Ziemowita lub Przemysława II należy nawracać na ulicy Dalkoskiej lub jechać ulicą Piotrowskiego i przez skrzyżowanie z Kostrzewskiego - przekazał nam jeden z mieszkańców tej części osiedla, który wspomniany odcinek drogi pokonuje kilka razy dziennie. Jak dodał, w swoim położeniu nie jest sam i według jego spostrzeżeń do pierwszych zmian w kierunku ul. Cienistej jeździło sporo samochodów. 

Wspomniane powyżej zawracanie na ul. Dalkoskiej nie zawsze jest możliwe, zwłaszcza iż oznakowanie poziome także ogranicza pole do manewrów. W podobnej sytuacji znalazło się wielu innych kierujących: - Teraz, kiedy jadę od strony Czerniejewa i widzę, że zamykają się szlabany, szybciej jest mi jechać przez ul. Gajową, Prostą i Kostrzewskiego - przekazał mieszkaniec ul. Orzeszkowej. Po zmianie oznakowania kierowcy muszą pokonać znacznie dłuższą drogę, aniżeli do tej pory to miało miejsce. W najgorszym położeniu są ci, którzy zmierzają na ul. Przemysława - od przejazdu teoretycznie muszą przejechać ok. 1,5 kilometra, choć do maja br. było to tylko ok. 100 metrów. 

O powód kolejnej zmiany organizacji ruchu zapytaliśmy w Starostwie Powiatowym, przy którym działa komisja zajmująca się ustalaniem m.in. oznakowania dróg i układu komunikacyjnego. Jak nas poinformowano: - Zmiana organizacji ruchu na ul. Odonica jest odpowiedzią na wnioski i liczne interwencje mieszkańców wspomnianej ulicy, dotyczące poprawy poziomu bezpieczeństwa, w związku ze zwiększonym na tym odcinku ruchem pojazdów - w szczególności samochodów dostawczych i ciężarowych. Zmiana organizacji ruchu na ul. Odonica i w jej bezpośrednim sąsiedztwie poprzedzona była wizją lokalną, przeprowadzaną kilkukrotnie przez specjalistę ds. zarządzania ruchem na drogach.

Oznacza to, że aktualna sytuacja w komunikacji w tej części miasta, jest stałym rozwiązaniem. Tym razem jednak pojawiły się znaki informujące o zmianie w organizacji ruchu, czego zabrakło w maju br. Jak przekazali nam mieszkańcy osiedla, po pierwszej zmianie, zachowaniu kierowców od czasu do czasu przyglądali się także policjanci, co na pewno część z nich zdyscyplinowało do przestrzegania przepisów. Dla niektórych obecny stan nie jest jednak takim, jakim by tego oczekiwano - wszyscy wskazują na przejazd kolejowy, który jest "wąskim gardłem" w tej części miasta. Nieoficjalnie wiemy iż w tej sprawie odbyło się spotkanie urzędników, zarządców dróg i kolei, gdzie dyskutowano na ten temat, w tym o możliwościach rozwiązania tego problemu. W tym temacie jeszcze będziemy informować.

16 komentarzy

 • Link do komentarza Max poniedziałek, 10 października 2016 07:56 napisane przez Max

  Borys, własnie sęk w tym że na Cienistej "ktoś" ważny mieszka i dlatego wciąż są zmiany organizacji ruchu w tym rejonie. Moim zdaniem ukrytym celem jest zmniejszenie ruchu przez Cienistą właśnie. Stąd pomysły typu zrobienie z tak szerokiej drogi - drogi jednokierunkowej. Skutkowało to od razu (bo pomysłodawcom nie przyszło to do głowy) zwiększonym ruchem prze Przemysława i Odonica. Wspomniane drogi są już dużo węższe i praktycznie mają charakter dróg osiedlowych. Taka sytuacja miała miejsce kilka lat temu. Z tego pomysłu wycofano się okoniem bardzo szybko i ponownie przywrócono stary ład. Teraz mamy nowe pomysły, które w żaden sposób nie poprawiają sytuacji w tym rejonie, a jedynie dezorganizują i ogłupiają.

 • Link do komentarza Stefan sobota, 08 października 2016 17:38 napisane przez Stefan

  Żal czytać o takich działaniach. Ludzie, którzy "zarządzają" ruchem w Powiecie to zgraja skostniałych urzędasów, którzy nie myślą perspektywicznie tylko tu i teraz. Kiedy wymyślali ten bezsensowny nakaz jazdy w prawo z uzasadnieniem, że ludzie sobie poradzą, bo pojadą przez Odonicę to już trzeba było myśleć co będzie. Najprostszym rozwiązaniem było wprowadzenie pierwszeństwa jazdy na wprost od Gajowej do Cienistej i temat blokowania przejazdu, który niby jest głównym powodem, byłby opanowany. Ale takich prostych rozwiązań "specjaliści" nie przyjmują do głowy, bo mają manię wielkości i wydaje im się, że są najlepszymi "fachowcami". Jak długo takie skostniałe struktury będą tam działać tak długo będziemy grzęznąć w problemach komunikacyjnych.

 • Link do komentarza K.Z. piątek, 07 października 2016 23:30 napisane przez K.Z.

  Wrócić do pierwotnego rozwiązania z możliwością jazdy na wprost, w ul. Cienistą. W Gnieźnie poprawia się kultura jazdy i w starym układzie jak ktoś widział, że blokuje się przejazd na wprost w ulicę Cienistą to przepuszczał te samochody, a korzystały w tym czasie te stojące w ul. Cienistej i trzy czy cztery przejechały na wprost przez tory lub na Czerniejewo. Komu to przeszkadzało, bo na pewno nie kierowcom.

 • Link do komentarza Pimp piątek, 07 października 2016 23:19 napisane przez Pimp

  Gniezno swego czasu miało względnie dobre rozwiązania komunikacyjne ale za sprawą dróg krajowych i wojewódzkich. Starostwo i miasto podejmowaly tylko złe decyzję. Zakazy i drogi jednokierunkowe dla stworzenia miejsc parkingowych. Pomysły pokroju orangutana. Pomijam brak propozycji rozładowania korków które w kampanii obiecywał Budasz. Jego kadencja jest dobra ale za korki w mieście powinien dostać lanie. Do korków przyczyniają się wszedobylskie światła. Zobaczcie ile ich teraz jest na poznańskiej! Ale także bezmyślnie kierowcy którzy np. Stoją przy zjeździe z Lecha na Kościuszki mimo wolnego pasa, blokują skręt z kleckoskiej na powstańców, nie potrafią wjechać na rondo na żwirki od 3 Maja.

 • Link do komentarza ABC piątek, 07 października 2016 19:51 napisane przez ABC

  Najlepszy byłby wiadukt nad torami,przecież jak się trafi na zamknięte szlabany to można ...... w bok dostać.Co do znaków to dobrze że tak ustawili chociaż niektórzy w ..... je mają i za torami jadą prosto.

 • Link do komentarza zarządcy dróg piątek, 07 października 2016 18:38 napisane przez zarządcy dróg

  Cysorz to ma klawe życie
  Oraz wyżywienie klawe!
  Przede wszystkim już o świcie
  Dają mu do biurka kawę, .........................

 • Link do komentarza Borys piątek, 07 października 2016 17:56 napisane przez Borys

  Dosyć, że przejazdy kolejowe uprzykszaja życie mieszkańca Dalek, ciągłym zamykaniem szlabanow i czekaniem!!! jak nie na jednym to na drugim przejeździe !!! To z każdej strony zakazy, nakazy!!! Gdyby na ulicy Cienistej mieszkał jakiś "radny", obrazu zostałby przywrócony ruch w stronę ulicy Orzeszkowej!

 • Link do komentarza Rene piątek, 07 października 2016 17:15 napisane przez Rene

  Urząd Miasta - nad ogromną betonową wsią...

 • Link do komentarza Szymon piątek, 07 października 2016 17:10 napisane przez Szymon

  "dobra zmiana" w końcu kto rządzi w powiecie :)

 • Link do komentarza Gruber piątek, 07 października 2016 15:25 napisane przez Gruber

  Starostwo - geniusze komunikacji...

 • Link do komentarza JJ piątek, 07 października 2016 13:46 napisane przez JJ

  Wydaje mi się, że najrozsądniejszym rozwiązaniem dla całej sytuacji byłoby wprowadzenie ruchu jednokierunkowego ulicą Cienistą, która jest bardzo zniszczona. A przez często zamkniętę szlabany występuje problem z wjazdem jak i wyjazdem z posesji.Sytuacja może dramatycznie się pogorszyć w momencie, gdy pociągi jadące z Poznania do Warszawy będą jechały objazdem przez Gniezno(już za kilka miesięcy), wtedy szlabany będą opuszczone nie kilka,ale nawet kilkanaście godzin na dobę.Wydaje mi się, że powinno się zastanawiać "na już", bo jak wspomniałem problem nasili się w najbliższym czasie.Lepiej próbować upłynniać ruch niż powodać zatory-korki.

 • Link do komentarza :-) piątek, 07 października 2016 13:13 napisane przez :-)

  To po co były te teksty o nowych prędkościach. Liczników czasu nigdzie nie ma. O likwidacji zbędnych znaków też nie słychać. Ulice równoległe , prostopadłe i ukośne są od zawsze, jakoś nic nowego nie przybyło . O tym co się dzieje na obszarze przydworcowym to nie ma co wspominać , wystarczy że przez okno z Lecha 6 sobie popatrzą.

 • Link do komentarza do :) piątek, 07 października 2016 12:52 napisane przez do :)

  Najpierw przeczytaj tekst.Z tekstu wynika, ze za dobra zmiane odpowiada Starostwo Powiatowe w Gnieznie. Dla ulatwienia:
  "O powód kolejnej zmiany organizacji ruchu zapytaliśmy w Starostwie Powiatowym, przy którym działa komisja zajmująca się ustalaniem m.in. oznakowania dróg i układu komunikacyjnego. Jak nas poinformowano: - Zmiana organizacji ruchu na ul. Odonica jest odpowiedzią na wnioski i liczne interwencje mieszkańców wspomnianej ulicy, dotyczące poprawy poziomu bezpieczeństwa, w związku ze zwiększonym na tym odcinku ruchem pojazdów - w szczególności samochodów dostawczych i ciężarowych. Zmiana organizacji ruchu na ul. Odonica i w jej bezpośrednim sąsiedztwie poprzedzona była wizją lokalną, przeprowadzaną kilkukrotnie przez specjalistę ds. zarządzania ruchem na drogach."

 • Link do komentarza P.p piątek, 07 października 2016 11:59 napisane przez P.p

  Przez Orzeszkowa tiry jedzadza a nawierzchnia nadaje sie do wymiany,a jest łatana nawet 3~4 razy w roku niewspomne o braku chodnika

 • Link do komentarza :-) piątek, 07 października 2016 11:49 napisane przez :-)

  Jak myślicie skąd pochodzi poniższy tekst, dla ułatwienia dodam że publikowany był jesienią 2014 roku :

  4. Gniezno – miasto nowych prędkości. Infrastruktura drogowa:
  • zmiana organizacji ruchu poprzez: otwarcie w dwóch kierunkach ulic Konikowo i Pocztowa, kompleksową przebudowę obszaru przydworcowego, bezpieczne dojście do dworca od ul. Składowej połączone z budową parkingu (odciążenie Wiaduktu), udrożnienie przejazdu – ruch dwukierunkowy pod Trzema Mostami;
  • wprowadzenie ulic równoległych na drogach osiedlowych;
  • przegląd i likwidacja zbędnych znaków drogowych;
  • liczniki czasu na sygnalizacjach świetlnych;

 • Link do komentarza Bugi piątek, 07 października 2016 11:44 napisane przez Bugi

  Ten przejazd jak i organizacja ruchu dookoła niego to parodia jakich mało. Cierpia na tym tylko użytkownicy jak i mieszkańcy. Lepiej dodatkowe parkingi budować. Ciekawe co wyjdzie z tych "rozmów".

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

m

Ostatnio dodane