wtorek, 11 października 2016 11:19

Trwa usuwanie azbestu

 
Trwa usuwanie azbestu fot. Rafał Wichniewicz

Trzysta wniosków o usunięcie azbestu z posesji na terenie powiatu gnieźnieńskiego zostało już rozpatrzonych w ramach tegorocznej akcji likwidacji tego materiału.

Eternit, jako tanie w produkcji i jednocześnie wytrzymałe porycie dachowe, był stosowany na wielu budynkach mieszkalnych i gospodarczych na terenie Polski. Dopiero po latach odkryto, że jego główny składnik, jakim jest azbest, szkodzi ludzkiemu zdrowiu. Od dekad jest zakazany w produkcji, a od lat trwa akcja jego demontażu, także na terenie powiatu gnieźnieńskiego. W ramach projektu każdy, kto chce zmienić swoje pokrycie dachowe, może mieć możliwość nieodpłatnego demontażu eternitu i wywiezienia go na składowisko.

- Akcja trwa jeszcze do końca miesiąca i zachęcamy jeszcze tych wszystkich, którzy chcieliby złożyć wniosek o to, by to uczynili. Mamy obecnie zrealizowanych 300 wniosków. Przez 9 lat trwania akcji udało się nam usunąć azbest z 1600 nieruchomości, co przekłada się na ponad 4 tysiące ton. Mimo to w całym powiecie jest do usunięcia jest jeszcze 22 tysiące ton - mówiła Magdalena Musiałowicz, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska w Starostwie Powiatowym. Jak dodała w ramach ustawowych zobowiązań, neutralizacja azbestu musi nastąpić do 2032 roku. 

W miniony poniedziałek trwała akcja usuwania azbestu z dachu domu mieszkalnego w Żydowie. W jej trakcie teren został zamknięty, a na budynku pojawili się pracownicy w specjalnych kombinezonach: - Zostaliśmy wyłonieni w ramach przetargu na usunięcie azbestu z terenu powiatu gnieźnieńskiego. Przy wykonywaniu tych prac należy zachować szczególne środki ostrożności - dziś akurat demontujemy dach z budynku mieszkalnego, cały teren został ogrodzony, a osoby postronne zostały powiadomione o zagrożeniu. Pracownicy demontujący azbest zostali wcześniej przeszkoleni pod kątem BHP i środków ostrożności oraz uświadomieni o zagrożeniu związanym z azbestem. Na podstawie tej wiedzy mogli wejść na obiekt i rozpocząć demontaż - jest on dokonywany ręcznie, każda płyta jest zdejmowana osobno i układana na palecie, który następnie zostanie zabezpieczony folią. Po tym odpad zostanie przewieziona na składowisko - przekazał Adam Nowicki z AM Trans Progres.

Na tegoroczne działania związane z usuwaniem azbestu zaplanowano przeznaczyć 483 tysiące złotych, przy czym 300 tysięcy pochodziło z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, a pozostałą kwotę przeznaczyły samorządy powiatu gnieźnieńskiego. Każdy, kto zdecyduje się jeszcze w tym roku na usunięcie azbestu z posesji, powinien jak najszybciej złożyć odpowiedni wniosek w podległym mu urzędzie gminy. Program usuwania azbestu ma być kontynuowany także w kolejnych latach.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane