poniedziałek, 24 października 2016 17:37

Potrzeby budowy ronda nie ma

 
Skrzyżowanie ul. Chudoby oraz Żwirki i Wigury Skrzyżowanie ul. Chudoby oraz Żwirki i Wigury źródło: Google Street View

Propozycja, by skrzyżowanie ul. Chudoby oraz Żwirki i Wigury przebudować na rondo, nie znajduje się w planach zarządcy dróg.

Temat, który półtora tygodnia temu wywołano na jednej z konferencji, postanowiliśmy zweryfikować u samego administratora ww. dróg. Propozycję powstania w tym miejscu ronda zgłosił radny miejski Arkadiusz Masłowski, który zwrócił się z apelem do starosty. Jak jednak przyznał na spotkaniu z dziennikarzami, poza swoim wystąpieniem nie podjął żadnych kroków w tej sprawie - ani na piśmie, ani telefonicznie. Temat więc wzbudził zdziwienie niektórych urzędników, dla których sprawa była dość nieoczekiwana.

Jak przekazano nam ze strony Powiatowego Zarządu Dróg: W najbliższym czasie nie jest planowana przebudowa skrzyżowania ul. Chudoby oraz Żwirki i Wigury. Powiatowy Zarząd Dróg w Gnieźnie nie otrzymał w tej sprawie żadnego oficjalnego pisma bądź wniosku. Obecnie funkcjonujące w tym miejscu rozwiązania komunikacyjne - poparte wielokrotnymi analizami - uwzględniają potrzeby kierujących i pieszych - informuje PZD.

Według pozyskanych przez nas informacji, na skrzyżowaniu w ostatnim czasie nie doszło do żadnych poważniejszych zdarzeń czy kolizji. Znane są nam jednak uwagi kierowców odnośnie samej sygnalizacji świetlnej. Szczególnie dotyczy to tych, którzy jadąc od strony Wiaduktu Solidarności, chcą skręcić w ul. Chudoby, ale najpierw muszą przepuszczać jadących z przeciwnej strony na wprost: - Nie jest planowana zmiana funkcjonowania sygnalizacji świetlnej na przedmiotowym skrzyżowaniu. Zdaniem PZD w Gnieźnie, po przeprowadzonej w ubiegłych latach modernizacji, przyjęte rozwiązania są optymalne - poinformował zarządca obu ulic, które należą do kategorii dróg powiatowych.

 

10 komentarzy

 • Link do komentarza Czytelnik środa, 26 października 2016 20:53 napisane przez Czytelnik

  Jaką to modernizację PZD zrobiło w ubiegłych latach na tym skrzyżowaniu? Czy to chodzi o dołożenie sygnalizatora ostrzegawczego? Czy może wymianę tych kilku płytek w chodniku? No bo chyba nie jest tu mowa o nowej nawierzchni położonej przez zarządcę trzech innych ulic dochodzących do tego skrzyżowania? Jakie to rozwiązania PZD uważa za optymalne? Jak zostały zbadane potrzeby kierujących i pieszych? Czy zostały tam wykonane jakieś badania natężenia ruchu? Droga redakcjo proszę o więcej dociekliwości a nie tylko kopiuj-wklej z tego co Wam pierwsze z brzegu napiszą.

 • Link do komentarza szofer środa, 26 października 2016 09:25 napisane przez szofer

  Kierowca z 6.46 - na ciebie to trzeba uważać na drogach, skoro nie rozumiesz prostych przekazów wynikających z oznakowania ulic. I lepiej może zostać pasażerem MPK, skoro możesz dostać jako kierowca ataków szału. Dla mnie to rondo jest jasne, jak słońce, a porównanie Wrześni z Gnieznem to jak porównanie trabanta z TIRem.

 • Link do komentarza kierowca środa, 26 października 2016 06:46 napisane przez kierowca

  @olek nie kombinuj, tu chodzi o to że ta prowizorka na Witkowskiej i Wrzesińskiej to doprowadza ludzi do szału. Tam jest dużo miejsca na wygodne i duże (ogromne) rondo które zapewniło by spokojną i płynną jazdę , ale jak to w Gnieźnie byle coś uklepać . Jedź sobie człowieku do Wrześni i zobacz jak są zbudowane ronda i jak tam bezproblemowo i bezstresowo jeżdżą kierowcy.

 • Link do komentarza avalon środa, 26 października 2016 01:02 napisane przez avalon

  Ronda kompaktowe są odpowiednim rozwiązaniem dla równorzędnych ulic lokalnych. W zasadzie ulice Żwirki i Wigury oraz Chudowy są lokalnymi drogami gminnymi.

  Poza tym, jak ktoś nie umie jeździć to powoduje zamieszanie na małych rondach. Nie mieszkam w Gnieźnie ale znam koszmar przejazdu przez np. rondko przy wiadukcie na Winiary. Prawie nikt nie włączał kierunkowskazów. Teraz w Gnieźnie jestem raczej rzadko ale te same nawyki pozostały.

  Brak sygnalizowania planowanego manewru na tak małym skrzyżowaniu jak np. to koło wiaduktu oznacza, że wjeżdżający na rondko musza zgadywać co zrobi kierowca już znajdujący się na nim. Jedni wyjeżdżają przed jadących a inni stoją i czekają blokując ruch.

  A zasady są proste - to nie jest typowe rondo tylko zwykłe skrzyżowanie ale o ruchu okrężnym. SKRĘCAJĄC Z WIADUKTU W KIERUNKU ROOSEVELTA TRZEBA JUŻ PRZED "RONDKIEM" WŁĄCZYĆ LEWY KIERUNEK, SKRĘCAJĄC W 3MAJA PRAWY. To samo na wszystkich innych takich rondkach w Gnieźnie. Zasady są proste jak konstrukcja kija...

 • Link do komentarza szofer środa, 26 października 2016 00:53 napisane przez szofer

  Po co rondo na w/w skrzyżowaniu? Pokręciło chyba niektórych w tym mieście. To skrzyżowanie jest bardzo dobrze oznakowane, należy tylko wyregulować światła, by bezkolizyjnie można było skręcać z Żwirki i Wigury w Chudoby w jedną stronę i w św. Michała z drugiej strony. A radny Masłowski niech lepiej załatwi regulację czasu zmiany świateł na skrzyżowaniu Roosevelta/Barciszewskiego. tam to jest dopiero horror z wyjazdem z Barciszewskiego w lewo w Roosevelta. jak w marketów jadą na wprost ze 2-3 samochody, to już jest zmiana świateł i z Barciszewskiego nie da rady wyjechać. I można tak stać do wieczora!

 • Link do komentarza olek wtorek, 25 października 2016 23:53 napisane przez olek

  Jak sobie przypomnę jak było kiedy nie było ronda na Witkowskiej i Wrzesińskiej to zastanawiam się jak można tak myśleć jak ty...? Nie wiem ile masz lat, ale albo jesteś za młody, albo nie wiem co...? Ronda się sprawdzają i nie rozumiem twojej niechęci to tego typu rozwiązań.
  p.s. A co do Sobieralskiego i zakaz ruchu z wyłączeniem mieszkańców - hmmm.... jak by to mieli kierowcy przestrzegać? Utopia.

 • Link do komentarza Marek wtorek, 25 października 2016 23:04 napisane przez Marek

  Olek pij nie p...... Jedz na rondo przy reymonta, rondo przy SM albo rondo u zbiegu witkowskiej i wrzesinskiej. Te mini ronda to poroniony pomysl. Nie ma dnia zeby ktos na takim nie wymusil mi pierwszenstwa.

 • Link do komentarza olek wtorek, 25 października 2016 21:54 napisane przez olek

  Jakie na siłę. Jedź na Winiary to zobaczysz jak jest bezpieczniej!!!

 • Link do komentarza Marek wtorek, 25 października 2016 10:10 napisane przez Marek

  Już na siłę wszędzie te ronda chcą zbudować. Gdyby to było rondo duże z prawdziwego zdarzenia to czemu nie ale pewnie zostałoby zbudowane mini rondko, które tylko sprowadza zagrożenie. Co do ul. Sobieralskiego - postawcie tam zakaz ruchu z wyłączeniem mieszkańców i po kłopocie...

 • Link do komentarza Z wieżowca wtorek, 25 października 2016 07:45 napisane przez Z wieżowca

  Jeśli dzięki rondu ruch na ul. Sobieralskiego się zmniejszy co jest uciążliwe dla osób tam mieszkających to powinni to wykonać. Optymalne rozwiązania są dla kogo?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

m

Ostatnio dodane