środa, 16 listopada 2016 14:09

Po co kolejne rondo na ul. Gdańskiej?

 
Po co kolejne rondo na ul. Gdańskiej? fot. Rafał Wichniewicz

Kierowcy już je objeżdżają i się zastanawiają - po co na tytułowej ulicy powstało kolejne rondo, skoro w zasadzie droga z niczym się nie krzyżuje?

Przez wiele lat u zbiegu ul. Biskupińskiej i Lednickiej kierowcy czekali na wjazd w ulicę Gdańską, a także na przebudowę tego skrzyżowania. Ostatecznie nastąpiło to dwa lata temu, dzięki czemu nadjeżdżający od strony osiedli mogą bezpieczniej i szybciej skierować się w kierunku miasta lub na Bydgoszcz.

Nieco inne oczekiwania na pewno mieli kierowcy, którzy kilka tygodni temu zobaczyli prace budowlane, prowadzone na głównej drodze ponad sto metrów dalej. To, co początkowo wyglądało jak budowa zjazdów do budowanej od lat galerii handlowej, z czasem nabrało kształtów i w efekcie powstało kolejne rondo. Dokąd? Wielu się zastanawia - galeria handlowa nie wygląda obecnie na zagospodarowaną, a po drugiej stronie ulicy znajduje się funkcjonujące od lat składowisko kruszywa. 

Zarządcą ul. Gdańskiej jest Powiatowy Zarząd Dróg, który przekazał nam iż rondo w całości zostało wykonane z prywatnych pieniędzy: - Projekt powstał na wniosek i koszt zainteresowanych stron, jako lokalizacja dwóch zjazdów w formie ronda. Wprowadzono tę zmianę organizacji ruchu w celu ułatwienia płynności jazdy, wjazdu i wyjazdu, z terenu nieruchomości po uruchomieniu w nich działalności - poinformował nas PZD. Skrzyżowanie powstało w mniejszej odległości od przepisowych, jakie obowiązują na drogach głównych - jak nam przekazano w tym celu uzyskano stosowne pozwolenia. 

Według posiadanych przez nas informacji, na budowę ronda złożyli się właściciele posesji po obu stronach ulicy. W miejscu obecnego składowiska, jak informowaliśmy przed kilkoma tygodniami, planowane jest pobudowanie dużego sklepu handlowego zagranicznej sieci. Docelowo miałaby się tu znaleźć także stacja paliw. Inwestor po drugiej stronie ulicy (galeria handlowa), jak wynika z oficjalnie podanych informacji na firmowej stronie, także planuje uruchomienie działalności w nieodległym czasie (2017 rok).

Obecnie prace przy budowie ronda zmierzają już do końca i należy oczekiwać, że utrudnienia w ruchu związane z prowadzoną inwestycją wkrótce znikną.

16 komentarzy

 • Link do komentarza wilk piątek, 18 listopada 2016 02:45 napisane przez wilk

  Jak to mowią na mieście...zróbta wszyndzie ronda,nie bedzie potrzeba świateł na skrzyżowaniach.......ile oszczędności z tego !!!! Bedą premie w urzędach,z naszych oczywiście......

 • Link do komentarza gnieźnianka czwartek, 17 listopada 2016 12:17 napisane przez gnieźnianka

  Oj, dziękuję za troskę. Spacery mam urozmaicone. :-)

  Tutaj nie chodzi o ilość a o jakość. Supermarketów w Gnieźnie nie brakuje, to fakt, ale akurat "Galeria Gniezno" dla mnie mogłaby nie istnieć. Czasy mamy takie a nie inne. Centra handlowe są popularne. Gdyby pierwsza stolica miała jakieś na nowoczesnym poziomie to tylko na plus. Okoliczne miejscowości też z tego korzystają, co widać po tablicach rejestracyjnych samochodów parkujących pod naszą galerią, po co mają jechać do Poznania jak mogą do Gniezna? A może ktoś zostanie w Gnieźnie chwilę dłużej?
  A po co my mamy jeździć do Poznania na zakupy? Oczywiście zaraz ktoś powie, że nie ma potrzeby... Niektórzy mają, niektórzy nie, spójrzcie ile PGN-ów pod galeriami w Poznaniu. ;-)

 • Link do komentarza łiliam czwartek, 17 listopada 2016 10:55 napisane przez łiliam

  mogliby zrobić kilka marketów albo jakąś galerię handlową w południowej części Gniezna bo te przejazdy zakorkowanymi ulicami są dość męczące a na autobusy to nie ma co liczyć po tych zmianach bo albo zapchane albo spóźnione

 • Link do komentarza kakao czwartek, 17 listopada 2016 10:47 napisane przez kakao

  gnieźnianko, mało Ci tych marketów, w których Polacy pracują dla swych zagranicznych panów jak niewolnicy? Ile Ty kupujesz w tych galeriach, ze chcesz je mieć na każdej ulicy? A może chodzisz tam na przechadzki, jak wielu mieszkańców zamiast na spacery do parku?

 • Link do komentarza gnieźnianka czwartek, 17 listopada 2016 09:31 napisane przez gnieźnianka

  Czyli z jednej strony Lidl? A z drugiej może wreszcie jakaś porządna galeria handlowa... Chociaż nie chce się wierzyć po tylu latach "budowy".

  Ale jak już tak lecimy z tymi rondami to rzeczywiście może by tak umieścić następne przy Jagodzie. ;-) Już widzę jaki tam przed świętami będzie sajgon skoro w normalne weekendy czy nawet dni robocze popołudniową porą ciężko wyjechać (w stronę centrum). Ulica Gdańska, ulicą rond, czemu nie. ;-)

  A to, że ronda mamy malutkie... No cóż, co większe auta to potem jeżdżą nie przez rondo a "po" rondzie. ;-)

 • Link do komentarza ToJa środa, 16 listopada 2016 20:42 napisane przez ToJa

  do z Gniezna- czy Tobie się podoba czy nie, jest dokładnie tak jak pisze avalon i pewne rzeczy trudno przeskoczyć. Co do obiecanek wyborczych, część jest w trakcie realizacji. Na pewno wszystkie nie będą zrealizowane. Ale mamy dopiero połowę kadencji. Rozliczać będziemy pod koniec.

 • Link do komentarza Gnieźnianin środa, 16 listopada 2016 19:40 napisane przez Gnieźnianin

  A nie czasem budowa tego wielkiego pawilonu rozpoczęta około 2000 r.

 • Link do komentarza z Gniezna środa, 16 listopada 2016 18:54 napisane przez z Gniezna

  avalon , czy jest coś co w tym mieście należy do miasta ? Bo tu niemal wszystko co problematyczne zaraz jest tłumaczone że nie należy do miasta !

  Być prezydentem w takim mieście to fajna fucha. Wybierzcie mnie na prezydenta , gwarantuję że zrezygnuję z służbowego auta i zadowolę się pensją 4000zł .

  Po co Budasz obiecywał przed wyborami :
  - połączenie miasta i gminy w celu pozyskania terenów inwestycyjnych
  - podniesienie rangi Gniezna,
  - wykorzystanie potencjału drogowego drogi S-5 w celu utworzenia nowoczesnych centrów logistycznych,
  -zmianę organizacji ruchu poprzez: otwarcie w dwóch kierunkach ulic Konikowo i Pocztowa (to przecież drogi powiatowe), kompleksową przebudowę obszaru przydworcowego, bezpieczne dojście do dworca od ul. Składowej (to przecież droga gminna) połączone z budową parkingu - odciążenie Wiaduktu
  - wprowadzenie ulic równoległych na drogach osiedlowych;
  - przegląd i likwidacja zbędnych znaków drogowych;
  - liczniki czasu na sygnalizacjach świetlnych;
  - doświetlenie przejść dla pieszych elementem poprawy bezpieczeństwa

  Skoro tu ciągle jest usprawiedliwiany że tego czy tamtego nie może bo to inny zarządca. Jeżeli dobrze pamiętam to za tego niedobrego Kowalskiego miasto remontowało Wrzesińską kładąc tam nowy asfalt a przecież to droga powiatowa.
  Ludzie dajcie już spokój z tym tłumaczeniem bo aż mdli od tej wazeliny. To jest miasto z wyznaczonymi granicami i po to wybraliśmy takie a nie inne władze żeby robiły to czego oczekujemy w Gnieźnie.

 • Link do komentarza miastowy środa, 16 listopada 2016 18:16 napisane przez miastowy

  no cóż tarczyńska nie ogrania niczego
  szpital dno,
  organizacja starostwa dno,
  drogi powiatowe dno,
  doradca starościny zatrudniony za prawie 3 tys. zł za pomoc w formie mailowej i telefonicznej ( bo w urzędzie nie musi być, tak została skonstruowana umowa);
  reszty szkoda wymieniać.
  W tym mieście od 25 lat nie powstał żaden kilometr nowej podkreślam nowej drogi a zarządzają nimi typu Stasiu Dolaciński. a marketów na potęgę.
  Czy wydając warunki zabudowy nie należało by wpisać, konieczność wybudowania lub rozszerzenia o grunt inwestora drogi lub pasa drogowego? Tak robi się w normalnych miastach, ale czy Gniezno z tymi rządzącymi to normalność? Ja tylko pytam

 • Link do komentarza avalon środa, 16 listopada 2016 17:49 napisane przez avalon

  @Zyga - ten pawilon rozpoczęto budować około 10 lat temu jako zakład produkcyjny. Powstała wtedy część konstrukcji hali, widać ją na drugim zdjęciu, skrajny fragment po prawej stronie widoczny za latarnią. Reszta powstała w ciągu ostatnich 5 lat kiedy właściciel zmienił planowane przeznaczenie obiektu. Kilkanaście lat temu był tam parking i barak wulkanizacji.

 • Link do komentarza avalon środa, 16 listopada 2016 17:35 napisane przez avalon

  @olek
  Masz racje - to rondo to dramat oraz wielu kierowców nie wie jak sygnalizować manewry na takim czymś.

  Ale to nie jest skrzyżowanie należące do miasta.
  * ul. Witkowska - droga wojewódzka (Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich)
  * ul. Warszawska z wiaduktem - droga wojewódzka (Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich)
  * ul. Wrzesińska - droga powiatowa (Powiatowy Zarząd Dróg)
  * u. Składowa - droga gminna (UM Gniezno)
  * ul. Polna - droga gminna (UM Gniezno)

  Jak widać, tylko dwie gminne drogi dojazdowe należą do miasta i dochodzą w rejonie tego skrzyżowania do drogi wojewódzkiej.
  Zgodnie z prawem, skrzyżowanie należy do województwa i tam należy szukać problemu.

 • Link do komentarza peppa środa, 16 listopada 2016 17:32 napisane przez peppa

  A co mają prywatni inwestorzy do publicznych dróg ????

 • Link do komentarza Zyga środa, 16 listopada 2016 16:24 napisane przez Zyga

  Ten budynek z bordowej cegły na pewno już wymaga remontu! Przecież on stoi i stoi od kilkunastu lat, to na pewno ma wiele zniszczeń i usterek, które wymagają napraw.

 • Link do komentarza olek środa, 16 listopada 2016 15:58 napisane przez olek

  to debilne rondo Wrzesińska-Witkowska w tym zapchanym Gnieźnie niech wreszcie zrobią bo to co tam jest to już brak słów, ciężarowy ma problemy żeby to objechać, a czekający na wjazd są ogłupieni bo do końca nie wiadomo co zrobi ten co wjeżdża na rondo , to rondo jest za małe na taki ruch i nie da się ocenić gdzie kto jedzie a kierunkowskazem przy takich manewrach na małym rondzie trudno operować bo kierownica odbija włącznik, zresztą niektóre cymbały też nie wiedzą co powinni kierunkowskazem sygnalizować na rondzie, niech się te władze z urzędu miejskiego wreszcie obudzą z tym rondem

 • Link do komentarza abstynent środa, 16 listopada 2016 14:52 napisane przez abstynent

  jak oni tę galerię uruchomią w 2017 roku to ja na to konto wypiję duszkiem szampana... i nie powiem co jeszcze zrobię!! inwestor od lat robi, robi i robi i końca nie widać!!

 • Link do komentarza Kierowca C+E środa, 16 listopada 2016 14:48 napisane przez Kierowca C+E

  Jeszcze jedno przy skarbówce o kawalek dalej przy Jagodzie tam tez ciezko wyjechac i zmienic nazwe z Gdańskiej na Al.Rond

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane