czwartek, 17 listopada 2016 11:44

Rozpoczęła się rewitalizacja parków przy dworcu

 
Rozpoczęła się rewitalizacja parków przy dworcu fot. Rafał Wichniewicz

Pierwszy etap gruntownego remontu terenów zielonych w ciągu ul. Kościuszki już się rozpoczął. Do późnej wiosny oba parki mają być ukończone.

Prace rozpoczęły się z opóźnieniem, spowodowanym przez pierwszego wykonawcę wyłonionego w przetargu, który nie podpisał umowy w wyznaczonym terminie. W związku z tym zleceniodawca zdecydował się na wybór kolejnej firmy, jaka wzięła udział w rozstrzygnięciu i to właśnie ona rozpoczęła prace, które potrwają przez kilka najbliższych miesięcy.

Park im. Ryszarda Kaczorowskiego jest pierwszym etapem rewitalizacji - aktualnie teren został ogrodzony: - Obecnie prowadzone są prace w drzewostanie, wykarczowane zostały krzewy, formowane są drzewa i wycięto te, które zostały do tego zaopiniowane przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z Poznania. Oba parki otrzymały pozytywną opinię w tym zakresie i mamy pozwolenie na prace budowlane. Obecnie trwa korytowanie pod przyszłe ścieżki, po czym nastąpią nasadzenia, pojawi się mała architektura w postaci ławek, stojaków rowerowych, śmietników, psich pakietów, nośniki informacji i oświetlenie. Pod nowymi nasadzeniami będzie rozłożone nawadnianie - mówiła Małgorzata Kania kierownik Zakładu Zieleni Miejskiej. Prace prowadzone w Parku im. R. Kaczorowskiego mają potrwać do końca grudnia br. 

Jak dodała kierownik ZZM, wycinka drzew z obu parków miała uzasadnienie z uwagi na ich stan oraz z uwagi na bezpieczeństwo osób przechodzących przez ten teren. W zamian w obu zieleńcach pojawić się ma kilka tysięcy sztuk krzewów, drzew ozdobnych i kwiatów. Jak przekazano, docelowo Park im. R. Kaczorowskiego ma zostać także powiększony o fragment dawnej jezdni, która niedawno została wydzielona w ramach nowego układu komunikacyjnego.

Drugim etapem rewitalizacji będzie Park im. Tadeusza Kościuszki, w którym zakres prac jest znacznie większy aniżeli w pierwszej części zadania: - Końcowy widok będzie bardziej efektowny, powstanie fontanna, a główna oś od fontanny w kierunku pomnika będzie miała taki charakter formalny z nasadzeń róż. Część od pomnika w kierunku pergoli będzie miała bardziej rekreacyjny charakter, gdzie zlokalizowany zostanie plac zabaw z drewnianymi zabawkami i ławkami dla opiekunów. Będą też leżaki parkowe, a także standardowo pojawią się nowe nasadzenia - przekazała Małgorzata Kania. Prace w Parku im. T. Kościuszki rozpoczną się później i mają się zakończyć do 30 maja 2017 roku.

Zobacz także: Tak będzie wyglądać park przy dworcu

17 komentarzy

 • Link do komentarza Anna piątek, 18 listopada 2016 15:23 napisane przez Anna

  Tylko pamiętajcie o monitoringu !

 • Link do komentarza Gnieznianin czwartek, 17 listopada 2016 22:27 napisane przez Gnieznianin

  Co z tego ze bedzie ladnie jak wokol menelstwo i patologia bedzie siedziec w tych parkach

 • Link do komentarza Parkoman czwartek, 17 listopada 2016 21:00 napisane przez Parkoman

  Jeśli te parki będą wyglądać jak na projektach to będą ozdobą miasta i zachęcającym widokiem dla turystów (nie tylko tych wysiadających z pociągu). Wreszcie nie będziemy musieli narzekać i się wstydzić. Mam nadzieję, że w projekcie pomyślano także o monitoringach bo inaczej żule i wandale szybko dadzą o sobie znać. Tymczasem, osobiście nie mogę się doczekać wiosny...

 • Link do komentarza Billy czwartek, 17 listopada 2016 20:48 napisane przez Billy

  Ogrodniku, byłeś w ogóle w parku miejskim? Chyba nie. Park miejski wymaga zmian, ale i tak wygląda dużo lepiej niż za Kowala.

 • Link do komentarza miejscowi czwartek, 17 listopada 2016 20:48 napisane przez miejscowi

  Panie Budasz, niech Pan powiększy ten park im. Kaczorowskiego o te kilka miejsc parkingowych, bo one zepsują Panu i nam efekt tej rewitalizacji. Nic się nie stanie, jak te 7 aut tam nie będzie miało miejsca do parkowania, a jest okazja powiększyć ten mikroskopijny skwer i wtedy nawet na pana zagłosujemy!

 • Link do komentarza do r czwartek, 17 listopada 2016 20:46 napisane przez do r

  Zrobic to nie sztuka? To dlaczego nie zrobil tego zaden z prezydentow przed Budaszem?

 • Link do komentarza Gnieźnianin czwartek, 17 listopada 2016 19:48 napisane przez Gnieźnianin

  To że zieleń miejska została doprowadzona do tragicznego stanu w naszym Mieście to efekt zatrudniania pracowników dobrych bo tanich bez wykształcenia ogrodniczego i widzę że jest kontynuowane takie postępowanie bez nadziei na lepsze .

 • Link do komentarza rowerzysta czwartek, 17 listopada 2016 19:47 napisane przez rowerzysta

  szkoda, że nie będzie rządka parkingu dla autek...

 • Link do komentarza wyborca czwartek, 17 listopada 2016 19:14 napisane przez wyborca

  Kania ??? Kania to ta co jej budasz w wyborach obiecał stołek ja wygra. No to spełnił kolejna obietnice wyborczą.
  A na resztę poczekamy.

 • Link do komentarza r czwartek, 17 listopada 2016 15:54 napisane przez r

  Zrobić to nie sztuka, utrzymać i zadbać to dopiero będzie świadczyło o tym co potrafią. Ocenimy za 2-3 lata

 • Link do komentarza miejscowy czwartek, 17 listopada 2016 14:31 napisane przez miejscowy

  No i jeszcze żeby odnowiono ten budynek na końcu ulicy (narożnikowy mniej więcej naprzeciw poczty). On jest naprawdę ładny i aż dziw, że właściciel go nie odświeży. A jest blisko dworca i jest jakaś wizytówka miasta. Szkoda też, ze ktoś kupił dawne biuro bezbiletowe i teraz nie wie, co z fantem począć, bo wisi ogłoszenie o wynajmie. To jest tak, jak ktoś kupuje i potem nie ma pomysłu i kasy, co z tym zrobić.

 • Link do komentarza ogrodnik czwartek, 17 listopada 2016 14:30 napisane przez ogrodnik

  Mam nadzieję że te parki będą tak zadbane jak wygląda to na zdjęciach. Że nie dopuszczą do takiego stanu jaki panuję w Parku Miejskim.

 • Link do komentarza krysia czwartek, 17 listopada 2016 13:36 napisane przez krysia

  Nareszice nie moge sie doczekac efektow

 • Link do komentarza Hans czwartek, 17 listopada 2016 12:50 napisane przez Hans

  Nie mogę się doczekać, bo to naprawdę odmieni oblicze tej części miasta... po jednej stronei wyremontowany dworzec i rentgen, przy parku Kaczorowskiego wyremontowana willa gdzie jest przychodnia, i do tego dojdą piękne parki... Aż zacznie budynek Urzędu odstawać taki podrapany, może go też przeznaczą do remontu później?

 • Link do komentarza Zbycho czwartek, 17 listopada 2016 12:28 napisane przez Zbycho

  Jak można było dopuścić do takiego zepsucia wyglądu starego budynku po prawej stronie dworca przez dostawienie na stałe tej plastykowej wiaty? Czy to był pomysł odchodzącego juž na szczęście konserwatora? Mieszkańcy myśleli, że to wiata tymczasowa tylko na okres budowy, a okazuje się, že to brzydactwo jest na stałe. Pasuje jak kwiatek do kożucha :-(((

 • Link do komentarza Zenek czwartek, 17 listopada 2016 12:23 napisane przez Zenek

  Niemożliwe ! Nie wytną wszystkich drzew i nie zaleją betonem ?

 • Link do komentarza Kupszcza czwartek, 17 listopada 2016 12:05 napisane przez Kupszcza

  Nareszcie. Tylko żeby trochę drzew nowych w miejsce wyciętych wielkich starych nasadzic i wysokie krzewy. Mam nadzieje,ze ławki itp. Nie będą broń Boże z betonu. Stojaki owszem ale tylko na zewnątrz parku. Chciałbym w maju przyszłego roku lub latem przejść się tam wśród kwiatów,ładna ścieżka itp.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane