Jesteś tutaj:Gospodarka Dług miasta wzrośnie, ale tylko na rok
poniedziałek, 12 grudnia 2016 11:05

Dług miasta wzrośnie, ale tylko na rok

 
Dług miasta wzrośnie, ale tylko na rok fot. Rafał Wichniewicz

Radni od kilkunastu dni zapoznają się z treścią projektu budżetu Miasta Gniezna na 2017 rok. Jest to okazja do skierowania licznych pytań, choć jak do tej pory można było zauważyć, chodzi jedynie o doprecyzowanie wiadomości lub wyjaśnienie niektórych punktów uchwały. 

Na ubiegłotygodniowej Komisji Oświaty radni zapoznali się z planami finansowania działu obejmującego szkolnictwo i wychowanie na terenie Miasta Gniezna. Założenia projektu budżetu na 2017 rok w zakresie wypłat, utrzymania, a także inwestycji w oświacie przedstawiła skarbnik Ewa Gawrych. Po obszernym omówieniu przyszłorocznego planu, pytanie do ogólnej kwestii finansowej zadał Jerzy Lubbe: - Z tego co pamiętam mówiono na sesji iż zadłużenie miasta jest na poziomie 55 milionów złotych. Jak wygląda zadłużenie miasta w latach 2014 - 2017? Jaka jest tendencja? Ewa Gawrych odpowiedziała: - W 2013 roku dług Miasta Gniezna wynosił 49 mln 256 tys. złotych i wzrósł on radykalnie w 2014 roku do 61 mln 360 tys. złotych, a od 2015 roku, kiedy to nie zaciągnięto żadnej pożyczki i kredytu zadłużenie nam spada i na koniec 2016 roku planujemy 55 mln 252 tys. złotych, a w 2017 będzie to wynosiło 69 mln 908 tys., przy czym na koniec tego roku będziemy mieli 21,14% zadłużenia, na koniec przyszłego roku 25,3% przy 60% dopuszczalnych ustawą. Jerzy Lubbe dopytał o kwotę zadłużenia na koniec 2015 roku, na co skarbnik odpowiedziała: - Na ten czas mieliśmy zadłużenie na kwotę 53 mln 408 tys. złotych. 

Radny dopytał następnie o kwotę zadłużenia na koniec 2006 roku: - Dług wówczas wynosił 7 mln 985 tys. złotych i wynosił 6,6%. Gdyby ktoś był zainteresowany, to w 2002 roku dług wynosił 3 mln 488 tys. złotych. To była pierwsza pożyczka, zaciągnięta przez prezydenta Trepińskiego na spłatę skutków finansowych Karty Nauczyciela. To był pierwszy kredyt Miasta Gniezna. 

W objaśnieniu do uchwały budżetowej zawarto iż planowany na koniec 2016 roku poziom długu wynosić miał 61 mln 179 tys. złotych, a który ostatecznie zakończył się rezultatem 55 mln 252 tys. złotych. Budżet na 2017 rok planuje się zamknąć deficytem w wysokości 14 mln 655 tys. złotych, który w całości będzie sfinansowany kredytem i pożyczką z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Planuje się iż w 2018 roku zadłużenie miasta spadnie ponownie i wyniesie 23,9%.

Projekt uchwały budżetowej na Komisji Oświaty zaopiniowano pozytywnie przeważającym głosem przewodniczącego. Za był Dariusz Banicki i Maciej Maciejewski, a od głosu wstrzymali się: Maciej Elantkowski i Jerzy Lubbe. Pierwszy z ostatniej dwójki stwierdził iż swoją decyzją wyraził opinię wobec całego budżetu, a nie tylko części dotyczącej oświaty. 

 

W kolejny dzień obradowała Komisja Gospodarki Miejskiej i Ochrony Środowiska. Posiedzenie było stosunkowo krótkie, jak na omawianą tematykę projektu budżetu Miasta Gniezna na 2017 rok, jednak działacze i tak mieli sporo pytań do niektórych zapisów uchwały. Radny Krzysztof Modrzejewski zapytał się o kwotę grzywien Straży Miejskiej, która w bieżącym roku znacząco wzrosła w stosunku do roku poprzedniego z 5000 zł w 2016 roku do 150 000 w 2017 roku. - Na poprzedniej sesji zwiększono tę kwotę na ten rok o 66 tys. złotych. Natomiast mamy nadzieję iż tutaj Straż Miejska, która ma nowego komendanta i będzie prowadzić działania prewencyjne w szerszym zakresie (m.in. w tym celu służy zakup fotopułapek), że uda się nam uzyskać dochody na poziomie 150 tys. złotych - przyznała Ewa Gawrych. Jedną z kolejnych kwestii, o którą spytał radny był temat utrzymania Urzędu Miejskiego, na co dość obszernie odpowiedziała skarbnik miasta: - Samo utrzymanie z wynagrodzeniem i opłatami wynosi 18 mln złotych i 1 mln 200 tys. złotych obejmuje utrzymanie Strefy Płatnego Parkowania. Wśród innych tematów poruszono kwestię nagłośnienia na Placu św. Wojciecha. Dotychczasowa infrastruktura (wykorzystywana w zasadzie raz w roku) jest już dość zużyta, a firma wykonująca tę usługę nie chce się podejmować dalej tego zadania, więc od 2017 roku nagłośnienie będzie wynajmowane. 

Radny Jan Szarzyński zapytał o kwestię przebudowy ul. Konikowo na odcinku od ul. Lelewela do ul. Słowackiego, na co wiceprezydent Jarosław Grobelny odpowiedział iż Miasto w przebudowie partycypuje z Powiatem, a na skrzyżowaniu ul. Konikowo, Słowackiego i al. Reymonta powstanie rondo. W wyniku dyskusji, jaka wyniknła wokół skrzyżowań o ruchu okrężnym, wiceprezydent odparł iż analizowana była możliwość budowy takowego na skrzyżowaniu ul. Paczkowskiego i Roosevelta: - Według pozyskanych danych wyszło iż rondo nie jest dobrym rozwiązaniem. Generalnie analizuje się główne kierunki najazdowe i wyjazdowe. Wówczas okazało się iż rondo nie sprawdzi się, gdyż kierunki najazdu powodują iż część samochodów z tego ronda w ogóle nie mogłaby wyjechać (...). Inna sprawa, że korki powstają przede wszystkim dlatego, że kierowcy nie stosują się do tego co mają narysowane i oznakowane. Temat drogowy krążył wokół nowego rozwiązania dla skrzyżowania ul. Kościuszki i Mieszka I, gdzie od niedawna kierowcy jadący od ul. Lecha mogą już na samym początku wybrać pas ruchu odpowiadający kierunkowi dalszej jazdy - na wiadukt lub ul. Dalkoską. W tej kwestii Krzysztof Modrzejewski zaproponował, że skoro wielu kierowców wciąż nie odnajduje się w tym rozwiązaniu, można by było zastosować pomysł z Poznania, gdzie poszczególne pasy ruchu opisane są na nawierzchni nazwami kierunków jazdy.

Po około godzinnej dyskusji, która objęła jeszcze politykę mieszkaniową, estetykę budynków miejskich i działalność Zakładu Zieleni Miejskiej, radni Komisji Gospodarki przystąpili do opiniowania uchwały budżetowej. Pozytywnie w sprawie projektu na 2017 rok opowiedział się Sławomir Graczyk, Jerzy Chorn, Ryszard Karmoliński, Marcin Jagodziński, Małgorzata Cichomska-Szczepaniak i Arkadiusz Masłowski. Od głosu wstrzymał się Janusz Brzuszkiewicz, Krzysztof Modrzejewski, Teresa Niewiadomska i Jan Szarzyński. Ostateczną opinię na temat budżetu na 2017 rok radni przedstawią najpewniej na środowej sesji Rady Miasta.

14 komentarzy

 • Link do komentarza Rychu wtorek, 13 grudnia 2016 19:48 napisane przez Rychu

  Na Kościuszki do tego skrzyżowania z Mieszka to niech zrobią dobre oznakowanie i niech policja tam stanie i łapie tych nieuków co to nie wiedzą że bezwzględne pierwszeństwo ma pojazd jadący swoim pasem

 • Link do komentarza hjgtrygr4rdfjsak wtorek, 13 grudnia 2016 18:51 napisane przez hjgtrygr4rdfjsak

  ten "hahahaha uśmiany" niech nie chodzi z kurami spać jak to w Gnieźnie ostatnio bywa, tylko niech wyjedzie poza rogatki to zobaczy co to znaczy "rozwój" i "piękno"

 • Link do komentarza WukO wtorek, 13 grudnia 2016 18:39 napisane przez WukO

  Odsuwa komunistów? Chyba przyciąga :-) Poza tym zakłamuje historię. Podobno w nowej podstawie programowej nie ma nic o Powstaniu Wielkopolskim. Już wcześniej było mało, a teraz ma nie być nic! To skandal!!!

 • Link do komentarza :( wtorek, 13 grudnia 2016 18:38 napisane przez :(

  Tak, odsuwa. Szczególnie Piotrowiczów i innych.

 • Link do komentarza asdfghjk wtorek, 13 grudnia 2016 17:44 napisane przez asdfghjk

  Konkrety, konkrety panie ŻAL. Co to takiego ten znienawidzony przez Pana PiS robi z ta ukochana przez pana Ojczyzną?, Że złodziei i morderców odsuwa od władzy? Że zdrajcom pokazuje ich miejsce w szeregu? Może pan o tym nie wie, ale także w minionym systemie byli także ludzie uczciwi, którzy poprzez swą przynależność do PZPR pomagali ludziom. Nie można wszystkich wkładać do jednego wora. Dla mnie większym zdrajcą jest Bolek, który kłamie i wypiera się swojego donosicielstwa i na ramionach zdrajców i współpracą z nimi wjechał na najwyższe szczyty doprowadzając do rozkradania Polski nie tylko przez Polaków.

 • Link do komentarza ŻAL wtorek, 13 grudnia 2016 17:17 napisane przez ŻAL

  Żal patrzeć co PIS robi z naszą ukochaną ojczyzną. Walczyłem z komuną, a teraz u steru... Prokurator i dzieci członków PZPR. Wstyd i hańba.

 • Link do komentarza do czytelnik wtorek, 13 grudnia 2016 17:15 napisane przez do czytelnik

  hahahha dawno sie tak nie usmialem. dzizas przestan czytac te szmatlawce. tak dobrego budzetu jaki odziedziczyl pis nie bylo jeszcze w historii. dzieki temu maja kase na 500 plus. inaczej by tej kasy nie mieli. jak sami wzieli sie za budzet to kasy zaczyna brakowac. jest dramat w budzecie. za to Gniezno w przeciwienstwie do Polski obecnie sie rozwija. miasto nam pieknieje. kolejne firmy buduja zaklady. kasa z UE plynie do Gniezna.

 • Link do komentarza ech wtorek, 13 grudnia 2016 11:07 napisane przez ech

  W 2015 roku już było coś takiego że urzędnicy rządu platformy wymyślili ile mandatów policja ma nałożyć. Żeby zaplanować ile kasy będzie z ukarania ludzi to chyba tylko u nas się zdarza . Gdzieś czytałem że w Szwecji władze nie podają nawet ile pieniędzy wpływa do budżetu dzięki fotoradarom, bo – jak tłumaczą – cel ich stawiania nie jest związany z czerpaniem zysków.

 • Link do komentarza wyborca wtorek, 13 grudnia 2016 10:06 napisane przez wyborca

  proponuję naszym obywatelom nieposłuszeństwo obywatelskie - które będzie skutkowało prawidłowym parkowaniem, umowami na śmieci, nieprzekraczaniem prędkości na terenie zabudowanym, itd, itd.... celem uniknięcia płacenia mandatów, a tym samym straż miejska nie wyrobi norm budżetowych....

 • Link do komentarza OP poniedziałek, 12 grudnia 2016 15:16 napisane przez OP

  Rozumiem że fabryka może zaplanować wzrost produkcji ale nie rozumiem jak można zaplanować wzrost kwoty grzywien o 3000% na przyszłość ? Czy to wynika z zaplanowanego wzrostu wysokości mandatu np. ze 100zl na 3000zł za jakieś wykroczenie , czy raczej z zaplanowanej ilości ujawnionych wykroczeń ? Skąd planujący wie ile wykroczeń będzie w przyszłości ? Czy strażnicy mają narzucone jakieś normy w zakresie karania mandatami ? W kraju już była jakaś afera że policjant sam sobie dał mandat żeby wykonać normę. A co będzie jak wszyscy gnieźnianie nie będą popełniać żadnych wykroczeń ?

 • Link do komentarza lundys poniedziałek, 12 grudnia 2016 14:46 napisane przez lundys

  To za kadencji Kowalskiego taki dramat miał być z tym długiem, miasto bankrutowało w komentarzach a w 2017 ma być prawie 70mln i nie ma dramatu

 • Link do komentarza czytelnik poniedziałek, 12 grudnia 2016 12:58 napisane przez czytelnik

  @ olafick - Ty się martw na stronie Gniezna o nasze miasto. O dług Polski nie musisz się martwic, bo tam są specjaliści, którzy - może tego nie wiesz - otrzymali finanse Polski w katastrofalnym stanie, jakiego sobie nawet nie wyobrażasz. I wiesz co? Powoli wychodzą na prostą. Ale To nie twoi idole, więc musisz im dokopać. Nawet na lokalnym portalu, ni z gruszki ni z pietruszki.

 • Link do komentarza olafick poniedziałek, 12 grudnia 2016 12:39 napisane przez olafick

  Panie radny Lubbe niech pan zapyta z sejmu o dlug naszego kraju. To zdecydowanie wiekszy problem. Tutaj mamy dopuszczalny 60 % a jest 20 %. A dlug Polski? Rosnie z kazdym dniem...

 • Link do komentarza strefowicz poniedziałek, 12 grudnia 2016 11:43 napisane przez strefowicz

  Dlaczego utrzymanie Strefy kosztuje? Przecież Strefa powinna utrzymać się sama i jeszcze zarabiać. Więc jak to jest?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane