środa, 28 grudnia 2016 10:34

Park im. R. Kaczorowskiego po rewitalizacji

 
Park im. R. Kaczorowskiego po rewitalizacji fot. Rafał Wichniewicz

Widać pierwsze efekty prac związanych z rewitalizacją parków przy dworcu - mniejszy z nich został już ukończony, choć na całkowity efekt przyjdzie poczekać do wiosny.

W ramach inwestycji, prowadzonej w Parku im. R. Kaczorowskiego, na całym terenie ułożono podziemne nawodnienie, a także częściowo wymieniono ziemię. Ponadto ułożono podbudowy pod nowo rozplanowane ścieżki oraz wykonano instalację elektryczną. 

Same ciągi piesze zostały zabezpieczone stalowymi ramami, a ich nawierzchnia została ułożona z miękkiej podsypki. Wyznaczone tereny zielone zostały już w większości obsadzone, a także posiano trawę. Pojawiły się także elementy małej architektury - liczne ławki i stojaki do rowerów, a także kosze na śmieci, tzw. psi pakiet oraz nowy słup informacyjny (w miejsce starego) z podświetleniem. Same ścieżki zostały oświetlone nowymi latarniami. Jedynym obiektem, jaki pozostał nieruszony na terenie parku, jest schron przeciwlotniczy z czasów II wojny światowej oraz część istniejącego wcześniej drzewostanu. 

Choć jest jeszcze za wcześnie na dokładne ujrzenie efektów rewitalizacji (co na pewno zrobi przyroda na wiosnę) już teraz można się przyjrzeć standardom wykonania, jakim poddany zostanie także Park im. T. Kościuszki - na ten teren zielony wykonawca już wkroczył i prace mają potrwać przez kilka pierwszych miesięcy 2017 roku. Tutaj rozmiar prac będzie znacznie większy.

 

 

29 komentarzy

 • Link do komentarza Jakub poniedziałek, 02 stycznia 2017 12:21 napisane przez Jakub

  taaak, jasne - te schrony będą potrzebne, ale chyba nadzorowi z UM, który takie wykonanie odbiera. Do ochrony przed odpowiedzialnością za kasę wywaloną w błoto ( przepraszam - w białe alejki)...
  Te zardzewiałe śruby aż się proszą o jakiś wypadek...Chyba że UM planuje ułożyć na tym szyny a w przyszłości odkupić z Wrześni lokomotywę i tam ustawić.

 • Link do komentarza on poniedziałek, 02 stycznia 2017 00:20 napisane przez on

  Kiedyś place zabaw były wylane betonem i zdzierało się kolana. Nikt nie umierał. Teraz wszystko trzeba otoczyć poduszkami, miękką wykładziną, bo a nóż-widelec. Nie popadajmy w paranoję, schrony mogą być niedługo potrzebne :P

 • Link do komentarza Aleksander77 niedziela, 01 stycznia 2017 22:12 napisane przez Aleksander77

  Mam wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa.
  Park jest miejscem, gdzie pojawiają się dzieci i młodzież. Betonowe podkłady z wystającymi elementami metalowymi mogą być przyczyną niebezpiecznych wypadków. Jeżeli ktoś upadnie na taki wystający kawałek metalu, to może się to skończyć w szpitalu.
  Obym się mylił...

 • Link do komentarza Gniezno czwartek, 29 grudnia 2016 00:26 napisane przez Gniezno

  Mówicie , że koszt 3 melony? Gdyby tak pominąć zysk tzw. "dewelopera", który "kosztuje" połowę mieszkania, odrobina czynu społecznego, cena gruntu pod zabudowę adekwatna do poświęcenia naszych przodków w walce o ziemie polskie, to za te pieniążki można by stworzyć z 50 mieszkań. Tak wiem, to nierealne

 • Link do komentarza oli środa, 28 grudnia 2016 21:10 napisane przez oli

  3 duże bańki to nie przesada , za taką kasę można kupić rezydencję z basenem i hektarowym parkiem

 • Link do komentarza rowerzysta środa, 28 grudnia 2016 20:54 napisane przez rowerzysta

  Szkoda, że w cenie tego projektu nie zrobiono toalety miejskiej w tym schronie. Ogólnie ok, ale dlaczego tyle kosztowała cała inwestycja?

 • Link do komentarza Monia środa, 28 grudnia 2016 20:43 napisane przez Monia

  "obywatelu świata" a gdzież to obywatel brylował w swoim życiu, że taka obrazkowa poprawa maleńkiego skweru prowincjonalnego miasta wywołała u obywatela taką euforię? Chyba raczej obywatel bywa wyłącznie na hubach i to niewielkich wiosek zapomnianych przez Boga i ludzi, bo żeby tak się zachwycić czymś, co wywołuje tak wiele mieszanych uczuć u mieszkańców, to trzeba być rzeczywiście kompletnym dyletantem i amatorem. No, a uwielbianie za takie coś władzy świadczy o tym, że obywatel jest cymbałem.

 • Link do komentarza ToJa środa, 28 grudnia 2016 20:38 napisane przez ToJa

  Prawdopodobnie będzie ładnie wyglądać na wiosnę, choć ... za tą kasę spodziewałem się czegoś bardziej spektakularnego. Osobiście myślałem, że ładniej też rozwiążą ten nowy asfaltowy teren i parking przy wyjeździe z dworca :/ Poczekamy, zobaczymy. Chociaż 1,5mln pozwala oczekiwać czegoś naprawdę super.

 • Link do komentarza Kwach środa, 28 grudnia 2016 19:35 napisane przez Kwach

  Taki efekt za takie pieniądze to jest nieporozumienie... Przycięcie drzew, posadzenie nowych roślinek, które nie dotrwają do wiosny, kilka ławeczek i wysypanie jakimś piaskiem ścieżek kosztowało 1,5 miliona? I do tego ten ohydny słup... Wygląda jak silos rakietowy, albo kosz na smieci w rozmiarze XXL. Podejrzewam, że do wiosny i tak niewiele z tego zostanie po deszczach. A nie licze też że cudowny ZZM (który chyba powinien takie rzeczy robić sam) Pana prezydenta bedzie w stanie o to zadbać bez kolejnych milionów. Bylejakość na każdym kroku. Byle jak - byle było co wkleić do gazetki propagandowej prezydenta.

 • Link do komentarza obywatel świata środa, 28 grudnia 2016 17:51 napisane przez obywatel świata

  Przepięknie! Skwer już nie będzie straszył przyjezdnych gosci ani tez mieszkańców.Super. Oby tak dalej Panie Prezydencie.Nareszcie widać jak Gniezno pięknieje -po latach marazmu , zastoju i samouwielbienia poprzednich Gospodarzy.

 • Link do komentarza smieszek środa, 28 grudnia 2016 17:44 napisane przez smieszek

  widac, ze opozycje boli, ze utracila wladze :) idzcie protestowac pod sejm :) hejt za hejtem heheh park spoko. dzien do nocy.

 • Link do komentarza iga środa, 28 grudnia 2016 16:13 napisane przez iga

  czy ten żwirek czy co to tam jest to ma być niby ta alejka zrobiona z tego czegoś mineralno-żywicznego , niech no urzędnicy to sprawdzą bo to wygląda bardziej na jakiś żwir

 • Link do komentarza z centrum środa, 28 grudnia 2016 15:28 napisane przez z centrum

  Do tego komentatora odpowiadające,u czytelnikowi Zorro z 13:46 - radzę odnosić się do tego, co jest, a nie do tego, co będzie. A jak jest, każdy widzi i ma prawo do wyrażenia swojego zdania tym więcej, że jest ono podyktowane troską o nasze pieniądze, a nie jakieś pieniądze urzędu czy prezydenta.

 • Link do komentarza EagleEye środa, 28 grudnia 2016 15:04 napisane przez EagleEye

  Bylem zobaczyć na wlasne oczy te alejki i co zauwaźyłem ano przy jednej z ławek na jednej alejek zostaly juz wykonane "pierwsze podkopy" pod ławka czytaj "dziury" a co za tym idzie bedzie stac tam na pewno woda. Po drugie ciekawe jak po tym źwirku bedzie sie poruszać mama/tato z wozkiem spacerowym z dzieckiem gdzie sama konsystencja tego materialu wskazuje iz koła od wózkaa beda grzęzły w tym źwirku Coz wiem tego nie przewidziano i nie pomyślano iz do parku uczeszcza sie z rodzina i dziecmi oraz wózkiem dzieciecym ☺

 • Link do komentarza Szymek środa, 28 grudnia 2016 14:48 napisane przez Szymek

  Przez takie słupy czuję się jak w ubojni. Czy przed wyborami mają na nich wisieć plakaty PO?

 • Link do komentarza czytelnik środa, 28 grudnia 2016 14:35 napisane przez czytelnik

  ILE ta masakra kosztowała? Kto z UM dokonał odbioru tej masakkry?

 • Link do komentarza poddany środa, 28 grudnia 2016 13:48 napisane przez poddany

  Do tych, co krytykują ten żwirek na "alejkach". Otóż proszę państwa, po to go wysypano, by po tym po prostu nie chodzić! To ma być tylko ładne i to na dzień odbioru robót, bo potem rozniesie się to po tych niby trawnikach. No i uwaga do pana prezydenta. Ponieważ po tych kamykach nie da się chodzić, to przechodnie wydepczą ścieżki obok, tak, jak omijają je w parku. I naprawdę Pan tego nie widzi?

 • Link do komentarza do tego Zorra środa, 28 grudnia 2016 13:46 napisane przez do tego Zorra

  Zorro jaki hejt , tak było mówione na konferencji w środę 9 marca w Urzędzie Miejskim, czy ty posądzasz urzędników o jakiś hejt ? cyt. " Rewitalizacji poddane zostaną oba parki, ograniczone istniejącymi ulicami. Alejki pozostaną takie same, a nowo projektowane ścieżki powstaną w tych miejscach, którymi ludzie najczęściej uczęszczają. Dodatkowo powstaną ścieżki dookoła parku. Rewitalizacji doczeka się także nawierzchnia alejek, która zostanie wykonana z nawierzchni wodnoprzepuszczalnej mineralno-żywicznej, która ma uniemożliwiać powstawanie kałuż, a jednocześnie będzie odporna na mróz i sól drogową." To wszystko jest w internecie !

 • Link do komentarza ogrodnik środa, 28 grudnia 2016 12:38 napisane przez ogrodnik

  1. Co z tym wejściem do schronu? Tak pozostanie?
  2.Kto wpadł na taki pomysł "miękkiej podsypki"? Ani po tym nie można chodzić, ani już w ogóle tych ścieżek zamiatać, a po silnych podmuchach wiatru podsypka będzie fruwała po całej okolicy.
  3. Czy firma wykonująca remont posiada na stanie długa poziomnicę? wygląda na to, ze nie, bo są wgłębienia, na których będą bajora.
  4. Niechlujne wykończenia granic ścieżek z terenem zielonym. Tam powinny być niskie, specjalne krawężniki.
  Ogólnie robota spartaczona i zobaczymy, co z tych roślin przyjmie się i zakwitnie wiosną. Bo przecież są posadzone w suchej ziemi i wątpię, by ktoś odważył się w tych przymrozkach jeszcze to podlewać.

 • Link do komentarza avalon środa, 28 grudnia 2016 12:33 napisane przez avalon

  Dlaczego wysypano alejki tym białym błotem a nie zrobiono asfaltu? W Parku Miejskim tez takie coś było i chodzic po tym sie nie dało a po kilku latach nie widać róznicy między błotem na trawniku a tym na przejściach... Dziadowstwo...

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich.

Ostatnio dodane

GPS