piątek, 30 grudnia 2016 14:05

Kamienice z nowymi elewacjami w 2016 roku

 
Kamienice z nowymi elewacjami w 2016 roku fot. Rafał Wichniewicz

W mijającym już roku kilkanaście kamienic w centrum miasta zyskało nowe elewacje. Część z nich należy do miasta, część do wspólnot, a część jest także prywatna.

Postanowiliśmy z końcem roku dokonać zestawienia budynków, które do tej pory swoim wyglądem raczej nie przynosiły miastu chluby, a które w ostatnich miesiącach zupełnie zmieniły oblicze. Szczególnie mowa tu o budynkach, które znajdują się przy reprezentacyjnych ulicach Gniezna. Wskazanym by było jednak, aby wraz z poprawą stanu estetycznego z zewnątrz, zadbano również o klatki schodowe, gdyż nie we wszystkich przypadkach tak się stało. 

Poniżej zestawienie większości budynków w centrum, które zyskały nową elewację.

Miejskieul. Chrobrego 8, ul. Sienkiewicza 11, ul. Dąbrówki / Krzywe Koło 9/7a, 

Spółdzielcze: ul. Wrzesińska 9 i 11

Wspólnoty mieszkanioweZielony Rynek 6, Mieszka I 48, Łubieńskiego 4, 

PrywatneMieszka I 34, Mieszka I 19, Tumska 11, Poznańska 5, Warszawska 18

16 komentarzy

 • Link do komentarza Gnieźnianin poniedziałek, 02 stycznia 2017 09:05 napisane przez Gnieźnianin

  Do Marek Zgadzam się z twoim wywodem, i chcę dodać że aby to spełnić brakuje jeszcze do tego ludzi z pasją i profesją, i to sedno problemu.

 • Link do komentarza Marek poniedziałek, 02 stycznia 2017 07:04 napisane przez Marek

  Gnieźnianin tylko że zieleń miejska powinna być do tego żeby zadbać o całą zieleń a nie tylko poprawić kilka miejsc , bo z zielenią jest tak że to nie tylko trzeba wysiać czy nasadzić ale i pielęgnować . I tutaj nie można mówić - dajmy im czas bo wszystkiego naraz nie zrobią . Nie tutaj takie gadanie. Przy zieleni na bieżąco trzeba pielęgnować to co już rośnie i nie można tego odkładać na później . Tylko jest jedna rzecz że trzeba wyjść do miasta i sobie obejrzeć wszystko i być z tym na bieżąco. Przyroda ma swoje prawa i to my musimy się do nich dostosować.

 • Link do komentarza Gnieźnianin niedziela, 01 stycznia 2017 21:05 napisane przez Gnieźnianin

  Do z centrum Osobiście wiem o kilku miejscach w których estetykę zieleni miejskiej poprawiono ale i też wiele miejsc z zaniedbaniem systematycznej jej pielęgnacji, jak chociażby brak nasadzeń kwiatami jednorocznymi dotychczasowych kwietników, względnie ich likwidacji.

 • Link do komentarza Gnieźnianin niedziela, 01 stycznia 2017 20:51 napisane przez Gnieźnianin

  Do senior Został przede wszystkim poruszony aspekt estetyczny witryn sklepowych i pod tym kontem sprawę rozpatrując jak najbardziej można oceniać estetykę za komuny pozytywnie. A co do dekoracji witryn sklepowych z okazji świąt religijnych i również okien mieszkalnych, to teraz chyba są gorsze czasy skoro komuny nie ma a dekoracje nieliczne.

 • Link do komentarza Papa Smerf. niedziela, 01 stycznia 2017 19:06 napisane przez Papa Smerf.

  Do kolekcji odnowionych, gnieźnieńskich budynków ja bym dodał jeszcze Przychodnię na ulicy Tadeusza Kościuszki.

 • Link do komentarza z centrum niedziela, 01 stycznia 2017 12:47 napisane przez z centrum

  Na pierwszej fotce po lewej stronie są drzewka które zostały stosunkowo niedawno nasadzone jak robiony był tam parking. Od tego momentu a praktycznie od czasu jak utworzono ZZM to drzewka w tym miejscu pozostają w całkowitym zapomnieniu o czym chociażby świadczą te dzikie odrosty poniżej korony na drzewkach które od początku ich nasadzenia nie były pielęgnowane - przycinane. To są drzewka ozdobne które wymagają odpowiedniej pielęgnacji.
  Taka oto sobie ciekawostka że nie tylko trzeba wymalować chałupę na zewnątrz ale i wewnątrz , no i zadbać o otoczenie . Te drzewka nasadzono za poprzedniej kadencji i tak sobie myślę że skoro ZZM od czasu jego utworzenia tj. stycznia 2016 nie zainteresował się ich pielęgnacją to mam wrażenie że podobnie marny los może spotkać te rewitalizowane parki jak po ich zrobieniu też pójdą w zapomnienie ?

 • Link do komentarza senior niedziela, 01 stycznia 2017 12:23 napisane przez senior

  @ Gnieźnianin - ja owszem, pamiętam niektóre, podkreślam niektóre wystawy z okresu komuny, ale one nie były źadną inspiracją do kupna, bo przede wszystkim miały zamydlać oczy społeczeństwa, że jest dobrze, a towaru i tak nie można było uświadczyć, poza tym w tych witrynach sklepowych były na ogół atrapy, a tak w ogóle to najczęściej dekoratorzy zajmowali się i dekorowaniem wystaw pod względem partyjnym umieszaczając w nich różne hasła propagandowe. Rewolucja październikowa, 1 maja i takie tam inne były czołowymi wystawami, a jak ktoś z własnej inicjatywy podczas uroczystości św Wojciecha albo w Boże Ciało wstawił jakąś dekorację lub nawet kwiaty, to musiał się liczyć z naganą, a także z tłumaczeniem tego "wykroczenia" na policji. Takie to były dobre czasy dla witryn sklepowych za komuny. A w latach 70 i 80 tych już nawet niczego nie wystawiali, bo niczego nie było.

 • Link do komentarza mieszkaniec sobota, 31 grudnia 2016 22:05 napisane przez mieszkaniec

  na przykład przy tzw rondzie u zbiegu ul wrzesińskiej i witkowskiej ,ta strona miasta zapomniana przez miasto a spółka urbis ma to w leju

 • Link do komentarza Gnieźnianin sobota, 31 grudnia 2016 21:15 napisane przez Gnieźnianin

  Do miastowy Zapewne młodym jesteś i masz pogląd o komunie z indoktrynacji dobrej zmiany, tak twierdzę bo masz błędną wiedzę o oknach wystawowych za komuny. A właśnie w Gnieźnie okna wystawowe były na bieżąco ładnie dekorowane, czy to z okazji różnych świąt jak i dla reklamy, w MHD a później Społem zatrudniało na etacie plastyków-dekoratorów. Nawet w Poznaniu tak pięknie dekorowanych okien sklepowych nie było. I dobrze będzie dla ciebie wyzbyć się tych konfabulacji dla dobra osądu współczesnej rzeczywistości.

 • Link do komentarza rak sobota, 31 grudnia 2016 12:41 napisane przez rak

  ta witryna po prawej w tej kamienicy na zielonym rynku to aż w oczy parzy Fashon flash - kto te nazwy wymyśla w ogóle?

 • Link do komentarza miastowy sobota, 31 grudnia 2016 11:46 napisane przez miastowy

  Żeby tak jeszcze zmieniły się wystawy w tych oknach handlowych! One wyglądają, jak za czasów komuny, a przecież swoją atrakcyjnością powinny przyciągać oczy klientów. Potem narzekanie, że ludzie ježdżą do galerii! To takie moje nieustanne marzenia, a przecież kiedy, jak kiedy, ale w Sylwestra pomarzyć można?

 • Link do komentarza urzędas sobota, 31 grudnia 2016 09:09 napisane przez urzędas

  Pełna zgoda z Wilkiem. Gnieźnieńskie kamienice są nie tylko piękne, ale przepiękne. Tylko trzeba z nich to piękno wydobyć poprzez odpowiednie kolory i odnowienie elewacji. Jest nadzieja, że przy nowej pani konserwator będzie to prostsze i zadba ona także o rozgardiasz okienny przynajmmiej w centrum miasta. Nie może być tak, by w jednym budynku po wymianie były różne rodzaje okien w jednym szeregu, bo wtedy najładniejsza elewacja psuje widok całości.

 • Link do komentarza wilk piątek, 30 grudnia 2016 23:53 napisane przez wilk

  U nas są piękne kamienice,nie każde miasto może się takimi pochwalić. Ulica 3 Maja mogłaby wyglądać pięknie,gdyby tam odnowić piękne unikatowe budowle !!!

 • Link do komentarza przechodzień piątek, 30 grudnia 2016 15:38 napisane przez przechodzień

  Bzyk, święta racja. Przecież odpadający tynk z tych niektórych kamienic może spowodować wypadek, Co na to nadzór Budowlany?

 • Link do komentarza bzyk piątek, 30 grudnia 2016 14:33 napisane przez bzyk

  Może by tak miasto zainteresowało się kamienicami na ulicach Kilińskiego, Grzybowo i Chociszewskiego. Ten rejon miasta to właściwie ścisłe śródmieście a wygląda jak jakieś getto. Nawet jak kamienica jest własnością prywatną to można chyba jakoś wymusić na właścicielu remont kamienicy. W końcu budynki to wizytówka miasta.

 • Link do komentarza Lokator zasobow komunalnych piątek, 30 grudnia 2016 14:29 napisane przez Lokator zasobow komunalnych

  A może wyjść poza centrum?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane