wtorek, 14 lutego 2017 10:40

Działki pod domy z bonifikatą - będą chętni?

 
Działki pod domy z bonifikatą - będą chętni? źródło: UM w Gnieźnie

Miasto Gniezno ma problem ze zbyciem działek w niektórych częściach miasta, dlatego władze miasta zaproponowały, aby nieruchomości na jednym z osiedli można było kupować z bonifikatą i na specjalnych zasadach.

To oferta skierowana do wszystkich tych, którzy chcą pobudować własny dom, ale wysoka cena działek stanowi barierę nie do pokonania. Dla Urzędu Miejskiego jest to też możliwość na zasiedlenie osiedla, na terenie którego wciąż jest zbyt małe zainteresowanie znajdującymi się tam działkami pod budownictwo domów jednorodzinnych. Władze miasta swój pomysł tłumaczą także chęcią zatrzymania mieszkańców na terenie Gniezna.

Inicjatywę programu "Mój własny dom w Gnieźnie" tak wyjaśniał prezydent Tomasz Budasz: - Chcemy zbyć 15 działek, które znajdują się w okolicach ul. Orzeszkowej. Myślałem o tym, jak zachęcić mieszkańców, aby chcieli się budować w mieście, a nie gminach ościennych, aby i tu płacili podatki, ale też aby poszukać fachowców, na których brak cierpi dziś rynek pracy w naszym mieście. Stąd pomysł pilotażowy oddania 15 działek, które mają od 600 do 1000 metrów kwadratowych. Wspomniane nieruchomości znajdują się przy wytyczonych ulicach Tuwima, Rodziewiczówny, Gombrowicza i Iwaszkiewicza.

Program polega na oddawaniu w użytkowanie wieczyste działki w drodze przetargu nieograniczonego. Pierwsza opłata za użytkowanie wieczyste wynosi 15% wylicytowanej ceny, a później użytkownik będzie musiał uiszczać 1% opłatę za użytkowanie wieczyste. Przy późniejszym zakupie nieruchomości mieszkaniec otrzyma 75% bonifikatę. 

- Wartość tych działek, wyliczona przez rzeczoznawcę, wynosi od 62 tys. do 81 tys. złotych brutto i dla każdej działki będzie to cena wywoławcza, gdyż będą one zbywane w drodze przetargu. Na każdej z działek można postawić dom jednorodzinny i budynek gospodarczo-garażowy - mówił Jarosław Polaszewski, dyrektor Wydziału Mienia Komunalnego.

Aby skorzystać z programu, trzeba spełnić kilka warunków - skończyć budowę, zameldować się i zamieszkać w terminie 6 lat od dnia zawarcia umowy. Warunkiem dodatkowym jest brak zaległości finansowych wobec Miasta Gniezna i jego jednostek, a także kwota zakupu będzie musiała być wniesiona jednorazowo. Wniosek będzie można składać w terminie do 10 lat od zawarcia umowy nabycia użytkowania wieczystego. Zdaniem władz miasta takie działanie pozwoli zainteresowanym na zaoszczędzenie pieniędzy na zakup działki, które mogą przeznaczyć chociażby na budowę. 

Projekt programu ma zostać przedstawiony radnym na najbliższej komisji i trafić pod obrady Rady Miasta w lutym br.

24 komentarzy

 • Link do komentarza co to za interes wtorek, 21 lutego 2017 11:58 napisane przez co to za interes

  W tej symulacji działki przyjęto cenę 80000zl a ostateczny koszt 19400zł. Niech mi ktoś mądry wytłumaczy dlaczego miasto taką działkę chce sprzedać za 25% jej wartości , w dodatku pieniądze wpłyną do kasy miejskiej po iluś latach co wiąże się z dewaluacją , skoro można ogłosić że od ręki miasto sprzeda takie działki za 50% wartości i chętnych będzie więcej niż działek.

 • Link do komentarza Marceli poniedziałek, 20 lutego 2017 11:21 napisane przez Marceli

  Ej Ronaldo to teraz strzeliłeś. Najważniejsze co mnie przekonało do postawienia swojego domu to to, że może być dokładnie taki jak chcę, z dużym pokojem kąpielowym, z dużą kuchnią, garażem na 3 auta itd. Nigdy nie kupiłbym działki z zatwierdzonym projektem domu, takim jak się komuś podobał.

 • Link do komentarza obiezyświat środa, 15 lutego 2017 11:36 napisane przez obiezyświat

  @ avalon - Ty najlepiej wybuduj się na pustyni. Co najwyżej czasem samolot przeleci po Twoim niebie.
  @ edek - gnieźnieński elektorat jest tak słaby, że nie zasługuje na dobrą zmianę. Przyjdź chociaż jeden jedyny raz na sesję i posłuchaj "wykładów" naszych radnych, to potwierdzisz, ze mam rację. Skoro taka beznadziejna rada, a do tego politycznie uwikłany prezydent, to nie ma żadnej nadziei, ze w najbliższym czasie to się uda zmienić. Groźne jest także i to, że ponad połowa wyborców nie idzie do wyborów. Im jest, jak widać obojętne, czy mają brud i smród na ulicach, czy działania prezydenta są rzeczywistym zaspakajaniem potrzeb, czy pracuje tylko dla własnego wizerunku, by wygrać kolejna kadencje. Smutne to i krzywdzące dla Gniezna. Znam wiele miast szczególnie w Europie, ale nie tylko, o podobnych parametrach, jak nasze miasto , bez specjalnie dużych zakładów produkcyjnych, utrzymujących się fantastycznie z turystyki i wyglądających kwitnąco. No, ale w polityce trzeba mieć, jak mawiają Hiszpanie - miły Panie "cojones". Pozdrawiam.

 • Link do komentarza do avalon środa, 15 lutego 2017 07:41 napisane przez do avalon

  no i te tory kolejowe

 • Link do komentarza lech środa, 15 lutego 2017 07:22 napisane przez lech

  Mieszkam w okolicy
  Zakład dla psychicznie chorych nie jest uciążliwy gdyż jest to teren zamknięty.
  Od kilku lat stadniny już nie ma, wybieg dla koni został rozebrany
  a kotłownia z tego co widzę nie dymi, może jest nawet nieczynna

  Myślę ze jest t okazja dla ludzi którzy chcą kupić działkę.
  A cena wykupu na symulacji to 2600 nawet jakby cena wykupu wzrosła do 4000 to i tak działkę wartą np. 80000 kupujesz za 24000 czyli za 30% wartości. Gdzie w mieście kupisz działkę taniej ?

 • Link do komentarza Robert środa, 15 lutego 2017 06:27 napisane przez Robert

  Dziwna to sprawa takie sprzedawanie żeby nie zarobić. Przecież nie tak dawno Gruszczyński z kimś tam zapowiadali nadchodzący boom gospodarczy, inflacja podobno się ruszyła, plany gospodarcze rządu mają nas doprowadzić do rozkwitu, no to jaki to jest sens sprzedawać nieruchomości w dołku cenowym zamiast poczekać rok-dwa aż ludzie się wzbogacą i zaczną szukać takich działek a wówczas popyt wywinduje ceny w górę i miasto na tym zarobi a nie straci. No chyba że miastu nie zależy na pieniądzach tylko chce się pozbyć działek to niech rozdadzą za darmo i po kłopocie.

 • Link do komentarza Ech wtorek, 14 lutego 2017 21:00 napisane przez Ech

  #hahahahahah

  NIE KUPUJ TYCH DZIAŁEK.

  To oferta dla ludzi umiejących czytać ze zrozumieniem.

 • Link do komentarza hahahahahahahahahahahahahahahahahahah wtorek, 14 lutego 2017 18:45 napisane przez hahahahahahahahahahahahahahahahahahah

  hahahaha , a na tym ostatnim zdjęciu małymi literkami na dole napisane to co nas czeka jak przyjdzie do wykupu , czyli rzeczoznawca co wyceni nieruchomość przed zapłaceniem. Przed takimi literkami ostrzegają przed podpisaniem umowy żeby czytać ,a to ci numer dopiero, hahahahahahah Jak ludzie brali kredyty frankowe to też były symulacje tylko małych literek nie czytali , hahahahahahahahahahahahahahahahahaha

 • Link do komentarza avalon wtorek, 14 lutego 2017 18:34 napisane przez avalon

  Powodem jest raczej to, że ludzie nie chcą mieszkać pomiędzy zakładem dla chorych psychicznie, śmierdzącą stadniną koni i ciepłownią gdzie jest pył z węgla i dym z komina. Te wszystkie atrakcje znajdują się maksymalnie kilkadziesiąt metrów od okien każdego z przyszłych domów.

 • Link do komentarza hę wtorek, 14 lutego 2017 18:34 napisane przez hę

  Czyżby miasto cienko przędło i na gwałt szukało pieniążków

 • Link do komentarza edek wtorek, 14 lutego 2017 18:14 napisane przez edek

  Obieżyświat- Ty wiesz!! Nic prostszego- pokaz nam- wygraj wybory i pokaż nam jak się "naprawdę dobrze zarządza miastem"- wszyscy będziemy zadowoleni i szczęśliwi a Gniezno będzie rosło w siłę.... a nie- nie zrobisz tego bo przecież najłatwiej jest siedzieć w domu i wystukiwać na klawiaturze takie głodne kawałki.

 • Link do komentarza . wtorek, 14 lutego 2017 17:29 napisane przez .

  do kot: Nie.

 • Link do komentarza dfgdhtre wtorek, 14 lutego 2017 17:04 napisane przez dfgdhtre

  Jasiek ty myślisz o końskim konkursie ?

 • Link do komentarza obieżyświat wtorek, 14 lutego 2017 16:59 napisane przez obieżyświat

  Jasiek, tylko nie pęknij z tego szczęścia. Mało wiesz na temat życia, skoro nieudolne rządy rozpierają Ciebie z dumy z powodu Twojego idola. Ty nie wiesz, jak można naprawdę dobrze zarządzać miastem.

 • Link do komentarza kot wtorek, 14 lutego 2017 16:45 napisane przez kot

  a czy to nie jest prawda że nikt nie chce tam się budować bo teren jest zbyt podmokły??

 • Link do komentarza Jasiek wtorek, 14 lutego 2017 16:28 napisane przez Jasiek

  Jestem w szoku. Takie pomysły w moim mieście? Niesamowite :) Budasz w cuglach wygra kolejne wybory :)

 • Link do komentarza Ronaldo wtorek, 14 lutego 2017 14:05 napisane przez Ronaldo

  Cena zachęcajaca, ale nie przynisząca przychodu Miastu, a przecież o to przede wszystkim chodzi. Dobry gospodarz nie mogąc sprzedać takich działek zachowuje się inaczej. Zakupuje u architekta jeden zunifikowany projekt domu,za który zapłaci i Miasto i sprzedaje działki z gotowym projektem i wszystkimi zezwoleniami. Nabywca nie ma już tych problemów na starcie, może z dniem zakupu zacząć budowę, osiedle wygląda niezwykle ciekawie itd. Ale, czy ktoś o tym myśli?

 • Link do komentarza Hans wtorek, 14 lutego 2017 13:35 napisane przez Hans

  nie wiem co masz do domów z płaskim dachem... dużo bardziej praktyczne, a może i fajnie wyglądać jak projekt jest dobry. Wystarczy nie myśleć kategoriami kostek z PRL ;)

 • Link do komentarza Kilo wtorek, 14 lutego 2017 13:23 napisane przez Kilo

  Co za ludzie na tym forum. Pomysł ciekawy. To są okazje dla których warto zakasać rękawy i wziąć się do pracy.
  Bezczynne siedzenie przed kompem i marudzenie, nic do życia nie wnosi.

 • Link do komentarza lech wtorek, 14 lutego 2017 13:00 napisane przez lech

  Dach płaski to same zalety.
  W budowie potrafi być 3 krotnie tańszy niż dach spadzisty.
  Przestrzeń drugiej kondygnacji nie jest ograniczona żadnymi skosami.
  Straty ciepła są dużo mniejsze ze względu na mniejszą powierzchnie dachu.
  Oferta miasta ciekawa, trzeba sprawę dokładnie zbadać .

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane