Jesteś tutaj:Kultura Pierwsze środki na kulturę przyznane
środa, 01 marca 2017 12:43

Pierwsze środki na kulturę przyznane

 
Pierwsze środki na kulturę przyznane archiwum redakcji

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło wyniki pierwszego naboru wniosków o dofinansowanie różnych działań z zakresu kultury. Środki otrzyma kilka instytucji z Gniezna.

Pierwsze tygodnie nowego roku to czas przyjmowania wniosków do programów ministerialnych, w ramach których przyznawane są środki na różne zadania (m.in. na zabytki). Co roku korzysta z tej możliwości kilka tysięcy instytucji kultury z całego kraju, w tym także z Gniezna. Tym razem akceptację zyskało kilka wniosków.

W ramach programu "Wspieranie działań muzealnych" kwotę w wysokości 92 tys. złotych przyznano Archidiecezji Gnieźnieńskiej, a środki zostaną przeznaczone na konserwację archiwaliów sądowych z XIV - XVI wieku, które przed rokiem odkryto w katedrze. W tym samym programie ponad 190 tys. złotych otrzyma Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, który chce w ten sposób wesprzeć swoje prace przy konserwacji wiatraku z Gryżyny i spichlerza z Majkowa, znajdujących się na terenie Małego Skansenu.

W programie "Infrastruktura kultury" kwotę w wysokości 70 tys. złotych przyznano Muzeum Początków Państwa Polskiego, która wykorzystana będzie na zakup uniwersalnego wyposażenia wystawienniczego dla tej instytucji. W tym samym "rozdaniu" środki pozyskał także Teatr im. A. Fredry - 180 tys. złotych zostanie przeznaczonych na modernizację sceny oraz pomieszczeń technicznych. 

Mimo starań, odpowiedniej ilości punktów pozwalających na zakwalifikowanie wniosków, akceptacji nie otrzymało kilka innych projektów, m.in. wystawa czasowa "Wielkie Morawy" w MPPP, konserwacja obrazów olejnych ze zbiorów w MPPP czy modernizacja wystawy stałej "Dwór ziemiański" w MPP na Lednicy. W ramach "Kultury ludowej" nie przyjęto także wniosku na III Festiwal Dziedzictwa Miasta Trzech Kultur "Fyrtel", zgłoszonego przez Miejski Ośrodek Kultury. Te instytucje, które uzyskały minimalną różnicę punktów od zwycięskich projektów, mogą skorzystać z odwołania.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane