Jesteś tutaj:Kultura Pięć różnych inspiracji twórczych
poniedziałek, 06 marca 2017 19:06

Pięć różnych inspiracji twórczych

 
Pięć różnych inspiracji twórczych fot. Magdalena Wardęcka

Nie po raz pierwszy Biblioteka Pedagogiczna w Gnieźnie prezentuje prace młodych artystów. Tym razem swoje obrazy pokazało pięć malarek.

Na wystawę pod tytułem pt. „Górne, Dolne, Dziwne, Czarujące, Piękne, Prawdziwe” składa się kilkadziesiąt prac pięciu młodych artystek, które uczęszczają do Gimnazjum nr 1, bądź są już jego absolwentkami. Swoje różne drogi artystyczne zaprezentowały: Daria Kaczmarczyk, Jagoda Nowicka, Sandra Marwitz, Julia Pęczkowska i Daria Stryjak. - Piąty raz gościmy gimnazjalistów oraz absolwentów Gimnazjum nr 1. Po raz kolejny jest to wystawa prac plastycznych osób, które chcą pokazać swoje pasje i zainteresowania. Te wystawy cieszą się dużą popularnością, a dla młodych ludzi to okazja, by pochwalić się swoim talentem i być przez kogoś docenionym - mówiła Elżbieta Sobecka, kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Gnieźnie.

„Górne, Dolne, Dziwne, Czarujące, Piękne, Prawdziwe” to tytuł, w którym zawiera się określenie prac artystek. Już pierwszy wgląd na prace potwierdza, że każda tworzy we własnym, odrębnym stylu. Inne są też inspiracje do malowania, bo tych jak mówiły artystki, można szukać wszędzie. - Od dawna jestem zafascynowana kulturą japońską i mnie do niej ciągnęło i chcę to pokazać. W swoich obrazach prezentuję też problemy współczesnego świata, historię współczesnego świata i mitologię słowiańską. Interpretację jednak zostawiam oglądającym - mówiła Daria Stryjak z Gimnazjum nr 1 klasy 3a.

O kolejnych z młodych artystek główny temat stanowią zwierzęta, bo jak mówiła ich autorka – Julia Pęczkowska, jest to dla niej zagadnienie bardzo istotne. - Inspiruje mnie cały świat. Czym więcej rzeczy poznaję, tym więcej mnie inspiruje, nie tylko z dziedziny sztuki, ale i nauki, czy pedagogiki. Ważne są dla mnie obrazy, na których są zwierzęta, bo jestem mocno z nimi związana. Chcę pokazywać ludziom, że nie żyją sami na świecie - mówiła.

Kolejna artystka inspiruje się muzyką, filmem, klasykami sztuki a także fizyką. Wyraźne inspiracje tymi tematami można zobaczyć na jej malunkach. - Czerpie inspirację ze wszystkiego co mnie otacza i taką myśl też chciałam przekazać w swoich obrazach - mówiła Daria Kaczmarczyk, która dodaje, dlaczego wśród jej obrazów znalazły się inspiracje ze świata popkultury - Namalowałam Davida Bowie, bo według mnie jest on bardzo inspirującą postacią nie tylko jako muzyk, bo on był artysta samym w sobie – jego postać, muzyka, stroje, makijaż. Też chciałabym w przyszłości być taka jak on - reprezentować sztukę przez obraz ale także sobą. Obrazy Darii Kaczmarczyk można było już podziwiać kilka lat temu w ramach akcji „Sztuka w miejskim oknie”. - Była to fajna akcja, bo pozwalała w codzienności obcować ze sztuką. Była to też okazja, by młodzi artyści mogli zaprezentować swoje pracę w przestrzeni miejskiej - dodała.

Obrazy Jagody Nowickiej to przede wszystkim portrety malowane węglem. - Od kiedy byłam dzieckiem rysowałam w zasadzie tylko ołówkiem, więc węgiel był mi także bliski. Człowiek jest interesującym tematem, można przedstawić go w ciekawy sposób z różnymi emocjami - mówiła absolwentka Gimnazjum nr 1.

Ostatnia z autorek wybrała sobie dość trudna technikę tworzenia, która nazywa się zentangle. - Postanowiłam rysować w tym stylu, bo jest inny od wszystkich i jest oryginalny. Nie ma w nim określonej struktury rysowania, każdy może tworzyć swój własny wzór. W ten sposób tworzę od roku, a zainspirowało mnie do tego zdjęcie, które zobaczyłam w internecie. Zaczęłam rysować, bo chciałam dać swojemu przyjacielowi prezent i wymyśliłam, że taki obraz byłby bardzo fajnym pomysłem. Takie rysunki robi się dość długo, zależy od powierzchni, najdłużej malowałam 50 godzin - mówiła Sandra Marwitz.

Wystawę można oglądać do końca marca.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane