Jesteś tutaj:Kultura Premierowy koncert Big Up!
poniedziałek, 20 marca 2017 12:24

Premierowy koncert Big Up!

 
Premierowy koncert Big Up! fot. Magdalena Wardęcka

Zespół Big Up!, który od lat miał próby w Centrum Kultury Scena to Dziwna, wydał swój debiutancki album „Dusza”, którego premiera odbyła się właśnie w eSTeDE.

„Dusza” jest podsumowaniem ponad pięcioletniej muzycznej drogi zespołu. Na krążku znajduje się 12 utworów oscylujących w okolicach roots reggae, jednak nie zabrakło zaskakujących kompozycji, ciekawych aranżacji okraszonych pozytywnym przekazem płynącym prosto z serca. Zarówno warstwa muzyczna, jak i tekstowa to nie tylko zaproszenie do zabawy, ale także do podróży w głąb naszych dusz. Właśnie te utwory w dzień premiery płyty mogli posłuchać uczestnicy koncertu w eSTeDe. - Jest to kolejna formacja, która (mam nadzieję) wypływa na szerokie wody sztuki muzycznej. To jest efekt ich pracowitości i potwierdza się taka moja doktryna, że jeśli się nie przeszkadza młodym ludziom, w miejscach i sytuacjach wspierać, ale nie narzucać, to sztuka jest wolna. Jeśli ludzie, którzy tworzą, będą mieli otwarte umysły na innych i świat, to wtedy z powodzeniem będą szli dalej. Muszą do tego być pracowici tak jak Big Up! Trzymam kciuki i dziękuję, że chcieli swój pierwszy koncert promujący płytę zagrać w eSTeDE. Supportuje im grupa Huskarl, trochę w charakterze irlandzkim - mówił Grzegorz Reszko, dyrektor eSTeDe.

Płyta ukazała się nakładem wytwórni Lou & Rocked Boys, która wydaje płyty m.in. Kamila Bednarka, BIG CYC, Enej, Tabu, Mesajah czy Maleo Reggae Rockers. Widać więc, że mający korzenie w Gnieźnie zespół, znalazł się w niezwykle doborowym towarzystwie. Jakie jednak były początki grupy, które ostatecznie zaprowadziły ją do tej wytwórni? - Pomysł założenia zespołu padł od mojego przyjaciela Jamajczyka. W roku 2011 przyjechał na studia do Polski i chciał stworzyć jakiś zespół. Niestety skład z nim się nie utrzymał, ale pozwolił nam rozpocząć i znaleźć się w większości przez internet. Dzieli nas odległość, bo Konrad chociażby dojeżdża z Turku, Karol z Koła, nasza wokalistka Jagoda ze Zbąszynia. Fajnie nam się grało i chcieliśmy, żeby to trwało dalej - mówił Szymon Kasprzak, gitarzysta zespołu Big Up!

Materiał na płytę to utwory, które powstały zarówno na początku istnienia Big Up! Jak i utwory, które są zupełnie świeże. - Nie chciałbym za bardzo zagłębiać się teksty, bo każdy może inaczej to interpretować, ale warstwą łączącą jest właśnie tytuł płyty, czyli „Dusza”. Każdy tekst jest o czymś innym, a nasza dusza każdym z tych tekstów jest. Reggae to tez skłanianie do refleksji, jak zmieniać siebie i świat. To też dzielenie się radością. Brzmieniem staramy się nawiązywać się do korzeni - dodał.

BIG UP! na swoim koncie ma wiele koncertów w całej Polsce. Do najważniejszych osiągnięć zespołu należy zaliczyć występ na takich festiwalach jak: Ostróda Reggae Festival, Najcieplejsze Miejsce na Ziemi, Winter Reggae czy Afryka Reggae Festiwal, ale również występ w Polskim Radiu Czwórka. W 2013 roku zwyciężyli w konkursie Czwórka Reggae Contest na Ostróda Reggae Festival. - Mamy nadzieję, że płyta wydana w profesjonalnym wydawnictwie pozwoli nam ruszyć dalej. Nasze dalsze plany koncertowe się krystalizują. Naszym priorytetem na ten rok są festiwale - mówił.

Zespół tworzą:

Jagoda Gucze - wokal
Szymon Kasprzak - gitara solowa
Konrad Smolarek - gitara rytmiczna
Artur Chudy - gitara basowa
Karol Borucki - perkusja
Mateusz Doniec - klawiszowiec

Zapraszamy do zakupu płyty oraz posłuchania jej fragmentów.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane