Jesteś tutaj:Kultura Gniezno w PRL, czyli kolejna Noc Muzeów
wtorek, 16 maja 2017 16:30

Gniezno w PRL, czyli kolejna Noc Muzeów

 
Gniezno w PRL, czyli kolejna Noc Muzeów fot. Magdalena Wardęcka

W tym roku czekają nas dwa weekendy z Nocą Muzeów, co oznacza wiele atrakcji ze strony Muzeum Początków Państwa Polskiego, Parowozowni Gniezno i Muzeum Zabytków Kultury Technicznej.

Tegoroczna Noc Muzeów będzie nieco rozciągnięta w czasie i rozpocznie się już w tę sobotę 20 maja, a kolejna jej odsłona będzie miała miejsce 27 maja. Oznacza to, że na mieszkańców czekają dwa tygodnie pełne spotkań, wystaw, wycieczek, prelekcji i dyskusji.

Noc Muzeów rozpocznie się w Parowozowni - to tam podczas kolejnej odsłony Dni Pary na wszystkich zainteresowanych czekać będzie oprowadzanie nocą. - 20 maja mamy dla Państwa całą serię wydarzeń. Oczywiście przez cały czas trwania Nocy Muzeów dostępne będą nasze wystawy czasowe, w tym „Technika PRL”. Zarówno Dni Pary jak i Noc Muzeów jest pod hasłem tej epoki - mówił Krzysztof Modrzejewski, inicjator Dni Pary w Gnieźnie.

Specjalne zwiedzania rozpoczną się w sobotę od godziny 18:00, natomiast o 19:00 wszyscy chętni będą mogli zwiedzać kolej wąskotorową podczas oprowadzania pod hasłem „Mała kolej dawanych czasów”. Po raz pierwszy odbędą się warsztaty i będzie można zobaczyć wagon, który jest po remoncie. - O godzinie 20:00 oprowadzania z cyklu „Gniezno by night”. Tym razem oprowadzimy po mieście szlakiem historii PRL. Dowiemy się gdzie była komenda Milicji Obywatelskiej, Urząd Bezpieczeństwa, które budynki trzeba było omijać. Natomiast po oprowadzaniu, o godzinie 22:00 „Wielka parada małych lokomotyw”. Ostatnią atrakcją podczas Nocy Muzeów w Parowozowni będzie oprowadzanie z latarkami. Będziemy zwiedzać te obiekty nocą, więc każdy musi posiadać latarkę - dodał.

Tego dnia, tj. w sobotę 20 maja, w swoje mury przy ulicy Wrzesińskiej od godziny 18:00 zaprasza Muzeum Zabytków Kultury Technicznej. - U nas będzie można zobaczyć pojazdy, głównie motocykle z okresu PRL. Będzie to nostalgiczne wspomnienie takich motocykli jak WS-ka, SHL, czy Junak. Będzie także samochód. Na terenie zielonego zaplecza będzie ognisko oraz wystawa samochodów - mówił Sławomir Gronek z Classic Gniezno. Przed muzeum będzie także można zobaczyć zabytkowe samochody, które już teraz rzadko można zobaczyć na gnieźnieńskich ulicach. - Będzie Ford straży pożarnej, Autosan, Syreny. Wszystkie w bardzo dobrym stanie. Będzie tych aut naprawdę dużo, także zapraszamy od godziny 18:00 - przyznał Piotr Wawrzyniak z klubu Klasyczne Gniezno.

Tydzień później, bo 27 maja zapraszamy do Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie na Noc Muzeów, także związaną z tematem "Gniezno w PRL". - Wielu z nas pamięta te czasy, jedni bardziej, drudzy mniej. W muzeum będzie wiele atrakcji związanych z tym okresem, między innymi wystawa przypominająca Gniezno w tamtym okresie: zdjęcia i eksponaty. Będzie to taka nostalgiczna podróż do tamtych czasów - mówił dyrektor MPPP w Gnieźnie, Michał Bogacki.

W muzeum czeka wiele atrakcji: wystawa „Gniezno z PRL-U. Kolekcjonerzy w Muzeum”, rozmowy o meblach z właścicielem firmy RENOVATOR - Marcinem Mametem, specjalny program dla dzieci „Jak bawił PRL?” i wiele innych. Będzie także konkurs z wiedzy na temat PRL, w którym nagrodą jest „fotel dyrektora”. - Chcemy współpracować z mieszkańcami Gniezna i ze wszystkimi osobami, które interesują się historią. W związku z tym poprosiliśmy mieszkańców Gniezna, aby wzięli udział w konkursie fotograficznym „Gniezno w PRL”. Zbieramy te fotografie do 21 maja - mówiła Magda Robaszkiewicz z MPPP.

Cały program Nocy Muzeów w MPPP w Gnieźnie zapowiada się następująco:

17.00-24.00

Na ekspozycji zobaczycie Gniezno w okresie 1945-1989 głównie poprzez fotografie – te pochodzące ze zbiorów muzealnych, jak i zebrane podczas konkursu starych fotografii „Gniezno w PRL-u”. Przedmioty zostaną uporządkowane tematycznie, a każdy z tematów zilustruje instalacja, na którą złożą się obiekty pochodzące z tego okresu.

Kuratorzy wystawy: Magda Robaszkiewicz (Dział Obsługi Wystaw i Edukacji) oraz Jakub Magrian (Pracownia historyczna).
Współpraca: Klub Przyjaciół MPPP w Gnieźnie.

 • Archeologia sprzed lat – praca archeologa w PRL-u

Zwiedzanie z muzealnikami – wystawy: "Początki państwa polskiego", "Wikingowie w Polsce? Zabytki skandynawskie z ziem polskich", "Piastów malowane dzieje", "Gniezno średniowieczne" (po tej ostatniej oprowadzać będzie przewodnik - Sławomir Ratajczak)

 • Kiermasz książek – publikacje muzealne w promocyjnych cenach

  17.00-21.00

   
 • Rozmowy przy meblach - Marcin Mamet (RENOVATOR) z pasją o wzornictwie tamtych lat
 • Czyn społeczny – czyszczenie płyt pamiątkowych, legendarnych i historycznych władców z dynastii Piastów. Przy auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego pod okiem Lidii Piotrowskiej-Cześnik (Pracownia konserwatorska)
 • Konkurs wiedzy  „Gniezno w PRL-u” – nagrodą główną będzie fotel od sklepu RENOVATOR

19.00

 • Konfrontacje muzealne cz. I (historyk kontra historyk sztuki)
  "Słupy Chrobrego - tysiąc lat propagandy". Spotkanie przy obrazie Józefa Peszki „Bolesław Chrobry wytycza granice przy zbiegu rzek Sali i Elby.
  Jakub Magrian (Pracownia historyczna) kontra Dariusz Stryniak (Pracownia historii sztuki)

21.00

 • Konfrontacje muzealne cz. II (historyk kontra archeolog)
  "Ile procent prawdy w PRAWDZIE?". Spotkanie przy wale grodowym na wystawie „Początki Państwa Polskiego”.
  Adam Bąkowski (Biblioteka) kontra Łukasz Kaczmarek (Pracownia Archeologiczna)


PROGRAM DLA DZIECI:

17.00-21.00

 • Odkoduj Muzeum – zabawa dla dzieci polegająca na szukaniu i odkrywaniu różnych przestrzeni Muzeum
 • „Jak się bawiono w PRL-u?” – gry i zabawy z czasów PRL-u, m.in. gra w palanta, planszówki, robienie transparentów według fotografii historycznej z dawnych pochodów.

Muzeum zapewni Wam bezpłatny dojazd do na swoje wydarzenie.

2 komentarzy

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane