Jesteś tutaj:Kultura Ukraińsko-rosyjska wiosna zagościła w Instytucie
piątek, 19 maja 2017 15:09

Ukraińsko-rosyjska wiosna zagościła w Instytucie

 
Ukraińsko-rosyjska wiosna zagościła w Instytucie fot. Magdalena Wardęcka

W Instytucie Kultury Europejskiej w Gnieźnie został zainaugurowany pierwszy dzień Festiwalu Kultur Wschodniosłowiańskich

Studentów z Ukrainy i Rosji w IKE nie brakuje, dlatego ich kultura i  historia jest tu często eksponowana. Polskie społeczeństwo staje się wielokulturowe, więc warto nawzajem poznać swoje zwyczaje i tradycje. Festiwal Kultur Wschodniosłowiańskich organizowany jest we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury i podzielony jest na dwa dni. Pierwszym był czwartek 18 maja, który w IKE zainaugurował festiwal wystawą, występem grupy Samowar, warsztatami i wykładem. Festiwal jest jednym z wydarzeń „Ukraińskiej wiosny”.

– Gniezno jest wielokulturowe, ale są to przede wszystkim osoby z Ukrainy i Rosji. Pracują tutaj i – tak jak w naszym przypadku – uczą się. Między innymi ta wystawa fotografii została stworzona po to, aby oni mogli pokazać swoje kraje, miejsca, w których żyją mieszkańcom Gniezna w taki sposób, jaki oni je widzą – mówił dr Piotr Oleksy z IKE.

Wystawa stworzona została przez studentki, które przyjechały studiować do Gniezna z Rosji i Ukrainy. – Chcemy pokazać Ukrainę nie tylko jako taniec, czy śpiew, ale chcemy, żeby ludzie mogli zobaczyć jak wygląda Ukraina a także Rosja. Stąd też ta wystawa fotografii – mówiła Lidia ze Lwowa, studentka IKE.

W ramach festiwalu odbyły się także warsztaty rękodzielnicze z seniorami, wykład Andrija Portnowa oraz występ taneczny grupy Samowar. Jest to wokalno-taneczny projekt ukraińsko-rosyjski, który powstał w Polsce. – Zespół powstał 4 lata temu. Śpiewamy i tańczymy na różnych wydarzeniach miasta a także w IKE. Nasze kultury i języki są tak naprawdę bardzo podobne, mówimy o podobnych rzeczach i o zbliżonych losach. W tych piosenkach dużo mówimy o miłości do naszych krajów – mówiła Alena z Rosji.

Kolejna odsłona gnieźnieńskiego Festiwalu Kultury Wschodniosłowiańskiej odbędzie się w Miejskim Ośrodku Kultury 27 maja.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Ostatnio dodane

GPS