Jesteś tutaj:Kultura Dzień Dziecka w eSTeDe
wtorek, 30 maja 2017 18:21

Dzień Dziecka w eSTeDe

 
Dzień Dziecka w eSTeDe fot. Magdalena Wardęcka

W sobotę 3 czerwca w godzinach 15.00 – 18.00 zapraszamy na Powiatowy Dzień Dziecka, którego tematem przewodnim będzie twórczość Ignacego Krasickiego.

Jednym z najbardziej znanych prymasów był Ignacy Krasicki. To właśnie Krasickiemu będzie dedykowany tegoroczny Dzień Dziecka w eSTeDe.

Ignacy Krasicki to najwybitniejszy literat polskiego oświecenia, nazywany „księciem poetów polskich”. Był twórcą pierwszej polskiej powieści nowożytnej, satyr, czy wreszcie bajek. To właśnie w tych krótkich, wierszowanych utworach, opowiadających najczęściej o zwierzętach, zawarł największe prawdy o naturze ludzkiej. Ogromną słabością tego prymasa były… słodycze, w tym szczególnie czekolada. – Dzień Dziecka w eSTeDe nawiązuje do 600-lecia prymasostwa w Polsce. Taką inspirującą postacią będzie Ignacy Krasicki. Uważamy, że do dzieci należy przemawiać ich językiem, a to znaczy, że najodpowiedniejszy jest język zabawy i taki, który oddziałuje na ich wyobraźnie – mówiła Beata Tarczyńska, Starosta Powiatu Gnieźnieńskiego.

O godzinie 15.00 zapraszamy dzieci do amfiteatru na spektakl pt. "Koziołek Matołek" w wykonaniu Teatru Lalki i Aktora z Wałbrzycha. Dzieci poznają przygody sympatycznego Koziołka Matołka, który wyrusza w podróż po świecie w poszukiwaniu słynnego Pacanowa, gdzie mieszkają znamienici kowale. Młody, niedoświadczony i łatwowierny Koziołek musi zmierzyć się z własnymi słabościami i lękami przed nieznanym. Po drodze poznaje mnóstwo ciekawych ludzi z różnych stron świata: chińskiego cesarza, bombajskiego zaklinacza węży, córkę arabskiego księcia, Indian. Wykonuje wiele rozmaitych czynności: uczy się alfabetu chińskiego, zostaje wodzem plemienia, pracuje na farmie, wygłasza odczyty w różnych miastach, jeździ samochodem. Nierzadko wpada w tarapaty, ale zarazem uczy nas, że wytrwałość oraz chęć zdobywania wiedzy pomagają w osiągnięciu każdego celu.

„Koziołek Matołek” to spektakl, podczas którego najmłodsi widzowie bardzo chętnie współgrają z aktorami, wtórując im śpiewnie oraz zachwycając się feerią barw i komizmem sytuacyjnym. Razem z wesołym Koziołkiem przemierzają kolorowy świat, poszerzając przy tym swoją wiedzę o nim. – Na spektakl mogą przyjść dzieci już od 2 roku życia. Przedstawienia wystawiać będzie Teatr Lalki i Aktora z Wałbrzycha, który już kilka lat temu gościł w eSTeDe – mówiła Agnieszka Loba z eSTeDe.

Podczas Dnia Dziecka w ogrodzie eSTeDe odbywać się będą również warsztaty czekoladowe i lizakowe dla dzieci. Warsztaty czekoladowe to praktyczne zajęcia pobudzające zmysł smaku, wykorzystujące zdolności manualne i kreatywne myślenie uczestników. Samodzielne tworzenie słodkości sprawia wielką frajdę nie tylko dzieciom. Uczestnicy zajęć samodzielnie przygotowują czekoladę, którą później przelewają do form. Wspólnie ogrzewamy czekoladę, rozpuszczamy ją, by następnie uczestnicy mogli zmierzyć się z temperowaniem czekolady. Ozdobienie czekolady jadalnymi dodatkami to najmilsza i najłatwiejsza część warsztatów. Podczas zajęć uczestnicy dowiedzą się, jak i z czego powstaje czekolada i jakie tajemnice skrywa. Przeżyją słodką przygodę, podczas której poznają praktyczne zastosowanie czekoladowych  technik, jak również samodzielnie stworzą słodkości dla siebie.

Kolejną atrakcją będą warsztaty lepienia zwierzaków z gliny oraz fotografowanie byle czym. Lepienie zwierzaków czyli zajęcia z rzeźby z gliny oraz fotografowanie byle czym czyli zajęcia z fotografii otworkowej tj. własnoręcznego budowania aparatów, fotografowania i wywoływania zdjęć w ciemni, poprowadzą przedstawiciele Twórczego Squadu – Tomasz Jędrzejewski i Krzysztof Ślachciak.

Natomiast dzień wcześniej czyli 2 czerwca o godz. 18.00 zapraszamy w wernisaż „Polska ilustracja dla dzieci” ze zbiorów BWA z Zamościa. Jest to największy zbiór ilustracji w Polsce, który posiada prace takich twórców jak: Józef Wilkoń, Waldemar Andrzejewski, Antoni Boratyński, Tomasz Borowski, Michał Bylina, Bohdan Butenko, Jerzy Flisak, Adam Kilian, Olga Siemaszko, Janusz Stanny, Wiesław Majchrzak i inni. Wystawę można odwiedzać do 9 czerwca.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny!

 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane