Jesteś tutaj:Kultura Wspomnienia z podróży po Czechach
piątek, 16 czerwca 2017 09:15

Wspomnienia z podróży po Czechach

 
Wspomnienia z podróży po Czechach fot. Magdalena Wardęcka

Czechy kojarzą się przede wszystkim z Pragą. Klub Foto 50+ postanowił pokazać to miasto, jakim nie znamy.

„Czechy, jakich nie znacie” to wspólna wystawa pięciu członków Klubu Foto 50 +, która jest pokłosiem dwóch wyjazdów studyjnych organizowanych przez sekcję Kultury i Sztuki Muzeum Archidiecezjalnego w Gnieźnie w roku 2016 i 2017 na Morawy i Czechy. Na zdjęciach, które umieszczone są w holu Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna przy ulicy Staszica, zobaczyć można przede wszystkim obiekty architektoniczne z różnych okresów. – Odwiedziliśmy, oprócz Pragi, Litomyśl, Kutną Horę, Trzebic, Telc, czy Ołomuniec – mówiła Aleksandra Przybylska, przewodnicząca Klubu Foto 50 +, która zwraca uwagę nie tylko na zdjęcia, ale i na historię przedstawionych obiektów. - Na zdjęciach można zobaczyć zabytki sztuki i architektury, np. kolumnę Najświętszej Trójcy z Ołomuńca oraz ratusz. My prostujemy zapisy, które są w niektórych przewodnikach, bo jest napisane tam, że orloj podobny jest do tego praskiego. Rzeczywistość wygląda tak, że ten odpowiednik średniowieczny został zniszczony w czasie II wojny światowej, a ten Ołomuńcu jest rekonstrukcją, która jest wyraźnym przykładem socrealistycznej twórczości – dodała.

Wyjazd studyjny stawiał szczególny nacisk na poznanie sztuki i architektury tego regionu. Dlatego też wystawa Klubu Foto 50+ to nie tylko zdjęcia, ale też interesujące opisy, dzięki którym można poznać nieznaną historię Czech. – Trzebic i Telc. To dwa małe miasteczka, które były dla nas odkryciem, a które wpisane są na światową listę zabytków UNESCO. Mamy miasto z całkowicie zachowanymi zabytkami z renesansu – mówiła i dodała, że w Trzebicu w Bazylice św. Prokopa udało im się sfotografować drewniane sklepienie krzyżowo-żebrowe. – Byliśmy szczęśliwi, że mogliśmy to wszystko zobaczyć i pokazać na fotografiach – mówiła Aleksandra Przybylska.

Na wystawie nie zabrakło także zdjęć przedstawiających sztukę współczesną, m.in. nietypowy zegar, który łączy starą i nowa tradycję. – W Brnie południe na tym zegarze wybijane jest o godzinie 11:00. Dzieje się tak na pamiątkę nieudanego podboju przez Szwedów – dodała.

Zapoznać się z nieznaną historią Czech można w Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna przy ulicy Staszica.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane