Jesteś tutaj:Kultura Zespół Ludowy powraca do Gniezna
wtorek, 20 czerwca 2017 16:07

Zespół Ludowy powraca do Gniezna

 
Zespół Ludowy powraca do Gniezna fot. Magdalena Wardęcka

Zespół ludowy na stałe powrócił do Gniezna. Dowodem na to będzie koncert, który odbędzie się 28 czerwca w Centrum Kultury Scena to Dziwna.

W zeszłym roku w eSTeDe udało się wznowić działanie zespołu ludowego. Zespół Tańca Ludowego Gniezno, który prowadzi Irena Kolanowska, już wkrótce pokaże efekty kilkumiesięcznej pracy. Taka możliwość pojawi się 28 czerwca o godzinie 19:00 - wtedy też zespół, który wspomagać będzie Orkiestra Dęta Powiatu Gnieźnieńskiego, da pokaz swym umiejętności i folkloru. – Udało nam się po latach starań powołać na nowo zespół ludowy, który dawniej za dyrektora Januchowskiego funkcjonował jeszcze wtedy, gdy mieścił się tutaj Młodzieżowy Dom Kultury. Niestety potem ta inicjatywa upadła. Kiedy powstało eSTeDe, to niejednokrotnie rozmawialiśmy o naszym wielkopolskim folklorze i w końcu udało się dzięki szczególnym staraniom Marty Pacak i Marcina Makohońskiego, by taki zespół utworzyć na nowo. Trafiliśmy na pasjonatów, którzy tworzą wspaniały zespół – mówił dyrektor Centrum Kultury eSTeDe, Grzegorz Reszko.

Same poszukiwania instruktora trwały kilka lat, ale ostatecznie została nim Irena Kolanowska, która w październiku 2016 roku stała się kierownikiem artystycznym grupy. – Cieszymy się, że właściwie po kilku miesiącach zespół ma już gotowy repertuar – dodała Marta Pacak z eSTeDe.

W środę 28 czerwca w amfiteatrze CK Scena to Dziwna wraz z tancerzami na scenie wystąpi Orkiestra Dęta Powiatu Gnieźnieńskiego. – To chyba największe święto eSTeDe, ponieważ zespół ludowy, o który tak zabiegaliśmy, będzie miał swoją premierę na scenie. Tyle lat zmieniali się dyrektorzy, ale w końcu udało się utworzyć zespół. Jest to ważne, ze względu na kulturę. Starosta Powiatu Gnieźnieńskiego, Beata Tarczyńska, mocny akcent postawiła na zespoły reprezentacyjne powiatu. I mamy takie grupy: Chór Metrum, Orkiestrę Dętą i zespół tańca ludowego. Do Ireny Kolanowskiej i Jarosława Kusza, który także prowadzi zespół ludowy, w najbliższych latach dołączą muzycy i będzie to pełen, profesjonalny zespół. Jest to wielki sukces, o którym trzeba mówić – mówił dyrektor Wydziału Sportu, Turystyki, Kultury i promocji w Starostwie Powiatowym, Marcin Makohoński.

Zespół tworzy m.in. Ilona Stefańska i Tomek Mirek, którzy tańczą już od lat. Wcześniej były to tańce towarzyskie. – Zawsze marzyliśmy, by tańczyć w zespole ludowym. Cieszymy się, że taki zespół powstał i będziemy mogli na naszym pierwszym występie pokazać tańce i przyśpiewki łowickie – podsumowali.

1 komentarz

  • Link do komentarza Janko Muzykant wtorek, 20 czerwca 2017 18:08 napisane przez Janko Muzykant

    Ciekawe, czy znalazły się instrumenty i stroje, a jeżeli nie, to gdzie one są i kiedy zaginęły?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane