sobota, 29 lipca 2017 11:10

Wyjątkowy koncert na 1020. rocznicę

 
Wyjątkowy koncert na 1020. rocznicę fot. Rafał Wichniewicz

W piątkowy wieczór w murach katedry gnieźnieńskiej wybrzmiały melodie, które stanowiły wstęp do rozpoczynającej się Koronacji Królewskiej oraz była okazją do uczczenia 1020. rocznicy śmierci św. Wojciecha.

Na koncert, organizowany przez Miejski Ośrodek Kultury, Archidiecezję Gnieźnieńską oraz Miasto Gniezno, zaproszeni byli wszyscy miłośnicy muzyki organowej i kameralnej. Nie ma w Gnieźnie większego instrumentu muzycznego niż katedralne organy, który jednocześnie budziłby tak intensywnie zmysł słuchu po długiej ciszy, jaka poprzedzała sam występ. W wieczór 28 lipca zasiadła przy nich Agnieszka Kosmecka, której towarzyszyła druga artystka - Anna Rozińska, grająca na flecie - można powiedzieć, że jednym z mniejszych instrumentów, a jednocześnie tak równie silnym.

Połączenie obu instrumentów sprawiło, że występ nabrał zupełnie innego charakteru, aniżeli dotychczasowe koncerty organowe, jakie odbywały się w katedrze. Młode artystki przed gnieźnianami zagrały utwory Leonardo Vinciego i Cesara Francka. Następnie przed zgromadzonymi zaprezentował się poeta Ryszard Grajek, gnieźnianin z urodzenia, autor m.in. Tryptyku gnieźnieńskiego, który znajduje się w wydanym tomiku Pod okiem Kaliope. W tym krótkim akcencie odczytał on fragment swojego dzieła, czemu towarzyszyła odległa, ale łagodnie rozchodząca się po zakamarkach świątyni melodia fletu. Po tym artystki wykonały jeszcze dzieła Johanna Sebastiana Bacha, Johna Ruttera oraz Lousia Viernego. 

Liczna obecność słuchaczy na koncercie pokazuje, że tego typu inicjatywy są bardzo chętnie przyjmowane przez gnieźnian. Zainteresowanych zapraszamy przy tym na letnie prezentacje organowe, które odbywają się w każdą niedzielę wakacji o 14:30 w katedrze.

17 komentarzy

  • Link do komentarza jaś wtorek, 01 sierpnia 2017 09:43 napisane przez jaś

    Jak co łaska odpowiednio godna to proboszcz do kościoła wpuści nawet czarownice na miotle a przynajmniej drona z kamerą.
    Gorzej gdy chcemy się zwyczajnie pomodlić. W czasie dnia jeżeli nie ma mszy to mamy do dyspozycji kruchtę i widok na ołtarz przez kraty, a często tylko pocałunek klamki.

  • Link do komentarza Monia wtorek, 01 sierpnia 2017 07:41 napisane przez Monia

    No to po tych wszystkich komentarzach na pewno biskup zarządzi zakaz urozmaicania ślubów w kościołach.. I tych pogańskich zwyczajów rzucania ryżu przed kościołem, też groszaków i chińskich szmatek imitujących. . . . .płatki róż. Po wyjsciu młodej pary z kościoła pozostaje tylko bałagan do sprzątania i zlatują sìę gołębie i nawet wlatują do kościoła. Widziałam taki numer i nie można było tego ptaszyska przegonić.

  • Link do komentarza smutny katolik poniedziałek, 31 lipca 2017 18:17 napisane przez smutny katolik

    A co koneserka powie na śpiewy młodych panien w kościele. Gdzie tam śpiewy. Występy - vide Witkowo, gdzie publiczność oklaskuje "artystkę" niestety lekko nawet fałszującą. No, ale skoro wujek jest proboszczem, to nic innego się nie liczy? Koncerty, występy, jak w salach koncertowych.Gonimy "postępowych" protestantów.

  • Link do komentarza Zyga poniedziałek, 31 lipca 2017 17:56 napisane przez Zyga

    Oj koneserko, teoje miejsce jest przede wszystkim na kursie dobrego wychowania.

  • Link do komentarza rojber poniedziałek, 31 lipca 2017 11:55 napisane przez rojber

    po słownictwie, jakiego używa rzekoma koneserka można stwierdzić, że jest nad wyraz zepsutą "konserwką".

  • Link do komentarza koneserka poniedziałek, 31 lipca 2017 08:59 napisane przez koneserka

    Do Seniora - koncert nie uwłaczył w żaden sposób miejscu, w ktorym został wykonany! Jeśli wykonywać w kościele muzykę, to właśnie taką... Bacha... VIERNA (redaktorzy już drugi raz robią ten zam bład w odmianie... nie VIERNEGO, LECZ VIERNA. Wiem, bo siedzę w takiej muzyce.) Jakby barka na mszy poleciała i gitarki, to by super było, nie? A gówno prawda. Miejsce takiej muzyki jest właśnie w kościele.

  • Link do komentarza lektor niedziela, 30 lipca 2017 23:02 napisane przez lektor

    Ad. Telewidz - może i racja. Życie jest jednak krótkie. Czas ucieka, wieczność czeka. I będzie płacz i zgrzytanie zębów.

  • Link do komentarza obserwa niedziela, 30 lipca 2017 21:30 napisane przez obserwa

    Czy Pilak przyciemnił włosy i brwi???????????????????????????

  • Link do komentarza jaś niedziela, 30 lipca 2017 10:33 napisane przez jaś

    Rozumiem że senior ma sposób na czasowe przeniesienie organów do sali liceum lub teatru.

  • Link do komentarza Telewidz niedziela, 30 lipca 2017 00:14 napisane przez Telewidz

    Senior -spokojnie, już niedługo w tych kościołach nikogo nie będzie, prócz "seniorow"

  • Link do komentarza senior sobota, 29 lipca 2017 20:41 napisane przez senior

    Kościoły to domy modlitw i wielbienia Boga. To miejsce, gdzie jest Jezus Chrystus w Najświętszym Sakramencie. Ale w tym zlaicyzowanym świecie, w miejscu, skąd powinny rozchodzic sie na całą Polskę promienie chrześcijanstwa szerzy się pogaństwo, bo inaczej tego nie moźna nazwać. Mamy teatr, mamy piękną salę w I Liceum, ale to wymagałoby może większego wysiłku organizatorów. Więc kościoły zamienia się na sale koncertowe, niczym w sąsiednim kraju, w którym dzìęki nauce Lutra od lat dzieje się to samo, bo kościoły protestanckie już od dawna świecą pustkami.

  • Link do komentarza rak sobota, 29 lipca 2017 19:44 napisane przez rak

    radny Zygmunt najchętniej zaparkowałby przed ołtarzem, żeby nie musiał się zbytnio przemęczać ze spacerami.

  • Link do komentarza Marek   ZYGMUNT sobota, 29 lipca 2017 18:03 napisane przez Marek ZYGMUNT

    KONCERT PIĘKNY. Na szczególne uznanie zasługują młode wykonawczynie koncertu, które mimo młodego wieku wykazały się wielką wirtuozerią. Lekkość z jaką wydobywały kolejne nuty partytury wzruszały zasłuchanych słuchaczy. Moc instrumentu jakim dysponuje nasza katedra pozwoliła im tak zaintonować Bacha, że dźwięki wręcz "zatykały" zaskoczonych słuchaczy. Grały naprawdę bosko.
    P.S.
    A tak przy okazji. Panie Prezydencie Miasta Gniezna, jak organizowane są zawody żużlowe to Pan Prezydent dla zmotoryzowanych kibiców, ( by zachęcić ich do przyjazdu na zawody), wyznacza przy stadionie żużlowym specjalne parkingi dla ich samochodów, a nawet zamyka całą ulicę Wrzesińską by kierowcy mogli bez kłopotu zaparkować blisko stadionu swoje samochody.
    A jak Pan Prezydent zadbał o gnieźnian-słuchaczy koncertów w GNIEŹNIEŃSKIEJ KATEDRZE ?
    Postawił Pan przy Katedrze znaki drogowe zabraniające zatrzymania i postoju w dni powszednie czyli również w piątki, kiedy są organizowane koncerty. I skierował Pan jeszcze pod Katedrę Straż Miejską, by skrupulatnie te zakazy ....... egzekwowała. I robiła to trzeba przyznać dokładnie ale grzecznie.
    Czy według Pana Prezydenta Budasza kibice "Żużla" są .... LEPSZYMI GNIEŹNIANAMI od słuchaczy muzyki poważnej w naszej Katedrze ?
    Dlaczego na czas koncertów nie udostępnia się słuchaczom pustej o tej godzinie , ulicy Tumskiej ?
    Wiem wiem, zaraz Pan Odpowie, że można przecież podjechać pod Katedrę tylko na chwilkę i można wysadzić ewentualnych słuchaczy i natychmiast swoim samochodem odjechać , na któryś z dalej położonych parkingów. . Ale dlaczego kierowcy tych samochodów mają być zmuszeni do tych nieplanowanych spacerów ( często w deszczu).
    A tak się składa , że nikt z gnieźnian nie ma, tak jak Pan Prezydent swojego nadwornego, OSOBISTEGO KIEROWCY, który Pana Prezydenta wszędzie podwozi, a po koncertach zabiera do domu !
    Oj bym skłamał. Osobistego kierowcę, ma też Pani Starosta. Przepraszam.

  • Link do komentarza spostrzegawczy sobota, 29 lipca 2017 17:20 napisane przez spostrzegawczy

    Ależ kapłani byli. oj byli. A, ze niewielu, to nie ma się co dziwić. Większość gnieźnieńskich kapłanów poszła z pielgrzymką gnieźnieńską do Częstochowy. Ksiądz Prymas również .

  • Link do komentarza Małgorzata Najmowicz sobota, 29 lipca 2017 17:01 napisane przez Małgorzata Najmowicz

    Wujek wielkie gratulacje za premierę w Gnieźnie i czekamy na więcej

  • Link do komentarza prosport sobota, 29 lipca 2017 16:28 napisane przez prosport

    Szkoda, że nie było więcej słuchaczy................. Nic to. Koncert był cudowny. Wspaniałe współbrzmienie instrumentów. Flet i organy - świetne zestawienie. Zaskoczyły delikatne dżwięki. Coś innego. Tego mi brakowało! Występ obu pań na długo pozostanie w pamięci. Dziękuję za już i proszę o więcej.

  • Link do komentarza wierny sobota, 29 lipca 2017 11:25 napisane przez wierny

    Szkoda, że nie było kapłanów choćby tylko z naszego miasta.