Jesteś tutaj:Kultura Muzycy wyjdą na gnieźnieńskie ulice
czwartek, 17 sierpnia 2017 08:18

Muzycy wyjdą na gnieźnieńskie ulice

 
Muzycy wyjdą na gnieźnieńskie ulice fot. Magdalena Wardęcka

Po raz kolejny Gniezno stanie się stolicą ulicznego grania. Do naszego miasta przyjedzie kilkunastu muzyków – nie tylko z Polski.

Muzycy ulicy już po raz trzeci spotkają się w Pierwszej Stolicy Polski w ramach Królewskiego Festiwalu Artystycznego. Weekend Grajków Ulicznych „Po drodze” wypełni swoimi dźwiękami ulice: Chrobrego, Łubieńskiego, Tumską, Warszawską oraz Rynek. Ze względu na ostatnia nawałnicę, koncerty nie odbędą się w parkach. Podobnie, jak w latach ubiegłych, odbędą się także wieczorne występy na gnieźnieńskim Rynku. Wtedy tez od godziny 18:00 rozpoczną się koncerty tematyczne. Od piątku 18 sierpnia do niedzieli 20 sierpnia, na ulicach Grodu Lecha, grajków będzie można posłuchać od godziny 15:00.

Koncerty tematyczne, które od piątku do niedzieli będą odbywały się na Rynku od godziny 18:00, będą podzielone według klimatu, w jakim tworzą grajkowie.  – Pierwszy dzień przebiegnie pod nazwą  „Gracze i graczyki czyli godojcie po naszym”, będzie to taki gwarowy folk, blues. Zagra Zespół Muzyki Dawnej „Huskarl”, Marek Makaron Motyka, czyli naprawdę niesamowity bluesman. Świetnie gra na swoich gitarach. Zagra też Tim McMillan z Australii, który przylatuje pierwszy raz do Polski, to świetny gitarzysta, a recenzją tego jest chociażby to, że grywał z wybitnym gitarzystą klasycznym, ale pracuje też z muzykami z innego gatunku, bo tworzył chociażby z byłym wokalistą Life of Agony. Przyleci do Gniezna ze swoją skrzypaczką. W sobotę zagrają „Melancholicy ulicy”, a z tym klimatem kojarzy się Swiernalis, Sasha Boole, czy gość ze Szwecji Joakim Hansson oraz Olas Solo, czyli dobrze wszystkim znany w Gnieźnie Aleksander Schmidt. Na koniec festiwalu zagra trzynastoosobowa grupa Happy Jazz Band, zespół znany z Rawy Blues Green Grass oraz Witek Muzyk Ulicy. Chcieliśmy go już zaprosić w ubiegłym roku, ale dopiero tym razem się udało. Będzie to piękny koniec Festiwalu Grajków Ulicznych – mówił jeden z organizatorów i pomysłodawców festiwalu, Jarek Mixer Mikołajczyk.  

Poza tym codziennie od godziny 15:00 na ulicach będzie można spotkać kilkunastu grajków ulicznych, którzy zaprezentują swój sposób grania.

Program festiwalu i muzycy, którzy na nim wystąpią

 • 18. sierpnia, g. 18.00 – Gracze i graczyki czyli godojcie po naszymu: Szczun z Kareji, Zespół Muzyki Dawnej „Huskarl” , Marek Makaron Motyka (Śląsk). Tim McMillan (Australia).
 • 19. sierpnia, g. 18.00 – Melancholicy ulicy: Olas Solo, Joakim Hansson (Szwecja), Sasha Boole (Ukraina), Swiernalis
 • 20. sierpnia, g. 18.00 – Koncert finałowy Grajki 2017: Green Grass, Happy Jazz Band, Witek Muzyk Ulicy

Cybull Janusz
Bard ulicy Piotrkowskiej w Łodzi, lider grupy Na Odległość, autor oficjalnego hymnu „Grajków Ulicznych”. Dobrze znany gnieźnieńskiej publiczności, w tym roku głównie grał będzie na deptaku i ulicy Tumskiej.

Krzysztof Nawrocki
Niezwykle skromny cymbalista, samouk z słuchem absolutnym, wcześniej grał na akordeonie od kilku lat z powodzeniem gra na cymbałach na ulicach Trójmiasta i Kujaw, pochodzi z Kruszwicy. Grywa też na imprezach kresowiaków.

Marcin Szajda
Gnieźnianin, na Grajkach zagra po raz drugi. Od niedawna niemal codziennie gra na ulicy Warszawskiej, tam też będzie można go spotkać na tegorocznych „Grajkach Ulicznych”.

Zespół Muzyki Dawnej „Huskarl”
Młoda formacja gnieźnieńska związana ze środowiskiem odtwórców średniowiecza. Wspaniale wpisana w tradycje muzyczne wielkopolski, choćby przez osobę Mikołaja Woźniaka grającego na dudach średniowiecznych. Skład uzupełnia Dominik Wilczyński (bębny i przeszkadzajki). Oprócz ulicy zagrają w pierwszym dniu (18.08) na Rynku podczas koncertu Gracze i graczyki, czyli gadojcie po naszymu.

Marek McCarron Motyka
Jeden z najlepszych reprezentantów fenomenu śląskiego bluesa, grywał na wielkich festiwalach jak Rawa Blues, ale też na ulicach, nie tylko w Polsce ale też między innymi we Włoszech. Kultywuje język Śląski z uwzględnieniem literackich form przed rozbiorowych. Jest przede wszystkim niezwykłym muzykiem koncertowym. Do Gniezna Makaron przyjedzie w towarzystwie Ryszarda Rico Rajcy na perkusji. Oprócz ulicy zagra w pierwszym dniu na Rynku podczas koncertu Gracze i graczyki, czyli gadojcie po naszymu.

Pan Walizka
Storyttelink bajkowy na ulicy.

Tim McMillan
Australijski wirtuoz gitary akustycznej, przedstawiciel sceny songwriterskiej. Pochodzi z Melbourne. Po ukończeniu studiów w klasie gitary jazzowej rozpoczął pracę jako nauczyciel muzyki. Równocześnie udzielał się jako muzyk sesyjny a także zaczął tworzyć muzykę jako kompozytor. Na swoim koncie ma liczne nagrody. Muzyk nawiązuje stylistycznie do folku, muzyki klasycznej, jazzu, bluesa i muzyki świata. Tim Mc Millan określa swą eklektyczną miksturę jako „goblincore” sięgając po rock progresywny jak również po pełne fantazji dźwięki.
Zagra na zakończenie koncertu otwarcia Grajków Ulicznych Po drodze 18.08 tuż po koncercie Gracze i graczyki. Oprócz piątkowego koncertu usłyszymy go na ulicach w sobotę 19.08 w godzinach dopołudniowych.

Czarna Mandolina
Formacja części muzyków zespołu Zagrali i Poszli, od początku zaprzyjaźnionego z Grajkami Ulicznym. Pojawi się jak zwykle niespodziewanie, w nieprzewidzianym miejscu i czasie, by zachwycić i rozbawić swoich fanów i nie tylko.

Swiernalis
Paweł Swiernalis grał już na Grajkach w ubiegłym roku. Zachwycił publiczność na tyle by zaprosić go tym razem z zespołem. Wspaniałego „smutnego Pawła” w klimatach bliskich Tomowi Waitsowi i Nickowi Cave ale bardzo jednocześnie własnych i oryginalnych usłyszymy go podczas sobotniego koncertu na Rynku (19.08) Melancholicy ulicy, zagra też pewnie w zestawieniu ulicznym. Po swojej debiutanckiej płycie Drauma ugruntował jedynie swoja pozycję na scenie polskiej. Został zakwalifikowany do koncertu premier Festiwalu w Opolu. Jak wiemy w Opolu nie zagra za to będzie jedną z gwiazd gnieźnieńskich Grajków.

Sasha Boole
Nazwany kowbojem z Ukrainy, podbił serca Gnieźnian w ubiegłym roku. Od tego czasu zagrał wiele koncertów w całej Europie. Na gnieźnieński festiwal przygotowuje specjalny materiał. Jego poetyka rozpięta pomiędzy echami newcountry Johny’ego Casha a mafiafolkiem Simone Salvatori nabiera podwójnego wyrazu podczas koncertów. Barwne opowieści również w języku polskim i dialog z publicznością w połączeniu z głosem, gitarą i harmonijka ustną tworza niepowtarzalny spektakl. Sasha będzie jednym z bohaterów koncertu Melancholicy ulicy, pojawi się też w wersji ulicznej.

Joakim Hansson
Gość ze Szwecji. Songwritter, Zarówno ojciec Joakima jak i jego dziadek są wielkimi miłośnikami muzyki. Od najmłodszych lat, dziadek Kjell i jego muzyka (Hank Williams, Carter Family, Dolly Parton czy Johnny Cash) byli zawsze obecni w życiu Joakima. Dorastał w nieco dysfunkcyjnej rodzinie w małym miasteczku w południowej Szwecji. Muzyka zawsze była dla niego narzędziem, które pomagało mu stawiać czoło kolejnym problemom. Do tej pory zagrał ponad 150 koncertów, (przede wszystkim jako perkusista, ale również jako wokalista, basista i gitarzysta), muzyka, którą stworzył w ciągu ostatnich dwóch lat życia w Berlinie jest wynikiem jego pierwszego solowego projektu.
Joakim w niedzielę pojawi się na ulicach. W sobotę 19.08 będzie gościem koncertu Melancholicy ulicy.
 
Green Grass
Bluesowa ekipa Jacek Herzbergera, który w ubiegłym roku bawił nas jazzowm graniem tym razem ze swoją formacją bluesową. Zespół Green Grass zaistniał na polskiej scenie bluesowej w roku 1991. Ma na koncie kilkaset zagranych koncertów, wśród których były zarówno występy w salach klubowych, jak i na dużych scenach plenerowych. W swojej twórczości zespół posługuje się uniwersalnym muzyczny językiem wywodzącym się z najlepszych tradycji bluesa i rock’n’roll’a. Repertuar stanowią klasyczne bluesowe evergreeny oraz własne kompozycje.
Green Grass zagości na Grajkach w niedzielę 20.08 by zagrać na koncercie finałowym.

Happy Jazz Band
Młoda poznańska formacja, jak sama nazwa wskazuje grająca radosny jazz. Zespół istnieje on zaledwie kilka miesięcy i skupia studentów i absolwentów poznańskiej Akademii Muzycznej oraz Zespołu Szkół Muzycznych przy ulicy Głogowskiej. Jego liderem jest saksofonista Damian Kaczmarek. HJB zagra w koncercie finałowym w niedzielę 20.08 na Rynku.

Witek Muzyk Ulicy
Pojawi się na Grajkach po raz pierwszy, choć grał w Gnieźnie na finale VI Festiwalu Literackiego „Preteksty”. Niekwestionowany mistrz współczesnej warszawskiej piosenki ulicznej. Dla jednych kontrowersyjny bo nie dba o poprawność polityczną, dla innych wspaniały.
Podczas „Grajków” 2017 wystąpi na niedzielnym koncercie finałowym.


Sponsorem Weekendu Grajków Ulicznych jest Gnieźnieńska Szkoła Wyższa Milenium z siedzibą w Gnieźnie.

3 komentarzy

 • Link do komentarza Hans czwartek, 17 sierpnia 2017 13:30 napisane przez Hans

  Takie akcje są zawsze spoko, tworzą klimat miasta... szkoda że w tym roku bedzie to w takiej ponurej ponawalnicowej scenerii :(

 • Link do komentarza EagleEye czwartek, 17 sierpnia 2017 12:18 napisane przez EagleEye

  Mnie się marzy aby ulice byly posprzątane a dopiero później zapraszać gości bo ogólnie to jest wstyd. Co z tego ze maszyna wymienię przy krawężniku piasek jak na chodnikach zalegaja róznego rodzaju nieczystości ze o różnych zielonych chwastach nie wspomnę.

 • Link do komentarza miejscowy czwartek, 17 sierpnia 2017 09:11 napisane przez miejscowy

  A mi się marzy prawdziwy grajek uliczny na stałe w Gnieźnie, ale tylko taki, co umie grać i nie fałszuje. Mógłby oprócz datków od przechodniów otrzymywać jakąś stałą gażę z miasta. To byłby koloryt nie do odrzucenia,

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane