niedziela, 27 sierpnia 2017 10:55

Gitarowy akcent na trzecim koncercie festiwalu

 
Gitarowy akcent na trzecim koncercie festiwalu fot. Rafał Wichniewicz

W sobotni wieczór w murach kościoła farnego odbył się kolejny koncert tegorocznej, jubileuszowej edycji Festiwalu Akademia Gitary. Tym razem muzyka była wykonywana wyłącznie na tytułowym instrumencie.

Koncert, podobnie zresztą jak i poprzednie dwa, jakie odbyły się do tej pory, przyciągnął sporą grupę zainteresowanych mieszkańców oraz turystów, wędrujących także po koncertowych szlakach festiwalu. Tego wieczoru, z krótkim, dziesięciominutowym występem, głównych artystów poprzedził Antoni Rachuta. Ten młody muzyk i laureat przeglądu gitarowego, organizowanego przez FAG w Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I Stopnia, wykonał m.in. The Harmaid and The Fisher Marii Lineman, Perfidię Alberto Dominqueza czy Fantazję d-moll Davida Kellnera. 

Tuż po tym krótkim supporcie zaprezentowała się główna gwiazda wieczoru - niemiecki duet Artis Gitarren Duo w osobach Julii i Christiana Zielinskich. Są oni laureatami wielu międzynarodowych konkursów muzycznych we Włoszech, Hiszpanii, Lichtensteinie czy Niemczech, a do tej pory zajęli już czołową pozycję wśród muzyków światowej rangi. Młodzi muzycy (oboje rocznik 1987), absolwenci uniwersytetów w Stuttgarcie, Frankfurcie oraz Hamburgu, wydali do tej pory wiele płyt jako duet lub solo, a ich twórczość pokazuje iż ich działalność artystyczna to świetne połączenie przy jednoczesnym zachowaniu wielkiej muzycznej indywidualności. W programie sobotniego koncertu zaprezentowali słuchaczom kilka utworów, m.in. Chaconne HWV 435 Georga Friedricha Haendela, Uwerturę La gazza ladra Giocachino Rossiniego, Mallorcę Isaaca Albeniza czy kilka wybranych części z El amor brujo Manuela de Falla. 

Ostatnim akcentem tegorocznego Festiwalu Akademia Gitary będzie koncert Lilly Hates Roses, który odbędzie się 9 września w Centrum Kultury Scena To Dziwna. Wstęp wolny!

2 komentarzy

 • Link do komentarza Lady niedziela, 27 sierpnia 2017 17:37 napisane przez Lady

  Proszę MELOMANA,
  nie wstyd.

 • Link do komentarza MELOMAN niedziela, 27 sierpnia 2017 13:35 napisane przez MELOMAN

  Takiego kunsztu gitary klasycznej jeszcze Gniezno nie słyszało !!!

  Maestro z Niemiec pokazali nam jak może brzmieć gitara.
  Co ja mówię, dwie gitary wspaniale sie uzupełniające.
  Pokazali nam jakie rodzaje dźwięków można z tych gitar wydobyć szokując wielokrotnie słuchaczy, i to w jakże pozytywny sposób.
  Szkoda tylko, ze organizatorzy koncertu nie zadbali o dobrego konferansjera, który w sposób ciekawy zapowiedziałby wykonawców oraz wypełniłby przerwy miedzy poszczególnymi utworami. A co najważniejsze . Tłumaczyłby na bieżąco z angielskiego informacje i anegdoty przekazywane przez samych wykonawców.
  I na koniec. Duet z Niemiec zasłużył nie tylko na gromkie oklaski i bisy na stojąco ze strony słuchaczy ale również na piękne wiązanki polskich kwiatów.
  Ale o tym organizatorzy ZUPEŁNIE ZAPOMNIELI !!!! wstyd !!!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane